علت خوابیدن انگشتان دست چیست؟

6:50 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۱۶۳
عوامل گوناگونی می‌تواند باعث به خواب رفتن انگشتان دست شود که ممکن است برای افراد مشکل ساز شود.

_ خبرگزاری صدا و سیما نوشت: احساس خواب رفتگی و گز گز در انگشتان دست مشکل شایعی است که در سن میانسالی و به ویژه در خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. عوامل مختلفی مانند بعضی از اختلالات هورمونی، برخی بیماری‌های روماتیسمی یا کم خونی باعث ایجاد خواب رفتگی و گزگز انگشتان می‌شود، اما شایع‌ترین علت احساس خواب رفتگی انگشتان دست، تحت فشار بودن رشته‌های عصب در مسیر گردن تا دست است. یکی از شایع‌ترین این موارد تحت فشار بودن رشته‌های عصب در ناحیه مچ دست یا همان سندروم کانال کارپال است.

در این موارد بیمار از احساس خواب رفتگی و گزگز در انگشتان خصوصا انگشت شصت حلقه و میانه شکایت دارد. این خواب رفتگی در زمانی که فرد کار ظریفی انجام می‌دهد مانند نوشتن، کار‌های هنری یا حمل کردن اجسام یا در دست گرفتن گوشی تلفن بروز می‌کند. گاهی این خواب رفتگی بیمار را در نیمه شب از خواب بیدار می‌کند و گاهی با درد مبهم در ناحیه کف، مچ و انگشتان همراه می‌شود. در موارد شدید گز گز با احساس ضعف در دست‌ها تجربه می‌شود و بیمار ابراز می‌کند که اگر جسمی در دستش باشد ناخودآگاه و غیرارادی می‌افتد که این امر نیز نشانه تحت فشار بودن رشته‌های عصبی مچ دست یا سندروم کارپال باشد.

وقتی فرد از خواب رفتگی و گز گز شکایت دارد باید به پزشک مراجعه کند. در صورت تشخیص سندروم کارپال بعد از معاینه، تست نوار عصب و عضله دست تجویز می‌شود تا میزان درگیری و آسیب دیدگی رشته‌های عصب، محل درگیری و شدت آن را بررسی کند.

اگر فشار روی رشته‌های عصبی متوسط یا خفیف باشد با روش‌های غیرجراحی مانند "تجویز بریس"، "استراحت دادن به مچ دست و اجتناب از خم و راست کردن"، "پرهیز از انجام کار سنگین با دست"، "تجویز داروی ضد التهابی"، "تجویز فیزیوتراپی"، "تزریق داروی ضد التهاب در ناحیه مچ دست"، "ورزش درمانی" و" تجویز ورزش جهت تقویت و افزایش انعطاف پذیری عضلات اطراف مچ دست" و نهایتا "اصلاح الگوی رتفاری روزانه" می‌توان این بیماری را درمان کرد.


برچسب ها: سلامتی انگشت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *