تسهیل روند بازگشایی نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده

17:09 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۱۵۸
دسته بندی: سیاست
وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با دیبرکل سازمان همکاری‌های اسلامی در جده، با ابراز خشنودی از مساعدت‌های دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در امر تسهیل روند بازگشایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان در جده، تداوم این مساعدت‌ها را خواستار شد.

- بنا به اعلام دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی طی تماس تلفنی وضعیت جاری در افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی علاوه بر مرور تازه‌ترین وضعیت مناسبات با سازمان همکاری اسلامی، همچنین در خصوص تازه‌ترین وضعیت افغانستان با یوسف العثیمن دبیر کل سازمان همکاری اسلامی تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان جریان‌های تندرو و افراطی را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات منطقه بر شمرد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به وضعیت کنونی تحرکات تروریستی داعش در افغانستان بر حمایت ایران از ایفای نقش فعال‌تر این سازمان به ویژه دبیر کل در مورد افغانستان تاکید کرد.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در پاسخ ضمن تبریک به امیرعبداللهیان به مناسبت انتخاب ایشان به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش مختصری از مجموعه اقدامات سازمان همکاری اسلامی در زمینه رسیدگی به موضوع تحولات اخیر در افغانستان و بیانیه صادره آن ارائه و بر فراگیر بودن دولت جدید در افغانستان، رعایت حقوق بشر و حقوق زنان، همبستگی با مردم افغانستان و تصریح بر عدم تبدیل افغانستان به مأمن گروه‌های تروریستی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات تروریستی و جنایتکارانه اخیر داعش در حمله ددمنشانه به نمازگزاران در دو مسجد در قندوز و قندهار، محکومیت این اقدامات غیر انسانی توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.

وی هدف داعش از این اقدامات تروریستی را تفرقه و اختلاف افکنی مذهبی در افغانستان بیان نمود.

یوسف العثیمن تاکید کرد: ما در سازمان همکاری اسلامی هیچ تفاوتی میان مذاهب اسلامی قائل نیستیم و همه مردم مسلمان از دید ما واجد حقوق شهروندی یکسان هستند و جایز نیست مسلمانان و نمازگزاران با هر مذهبی هدف حملات تروریستی قرار گیرند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با تاکید بر محکومیت قاطعانه اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان، برای کشته شدگان این حملات غفران الهی و برای مجروحان آن شفای عاجل را آرزو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خشنودی از مساعدت‌های دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در امر تسهیل روند بازگشایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان در جده، تداوم این مساعدت‌ها را خواستار شد.

العثیمن ضمن ابراز امیدواری نسبت به تداوم گفت‌وگو‌های ایرانی - سعودی به عنوان تسهیل‌کننده روند بازگشایی نمایندگی ایران نزد OIC در جده، آرزو کرد که تماس‌ها و گفت‌وگو‌های کنونی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به حصول دستاورد‌های مثبت برای هر دو کشور منجر شود.

 

 



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *