اعلام آمادگی اتاق تعاون آذربایجان غربی برای مشارکت در ساخت یک میلیون مسکن در سال

7:00 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۱۵۰
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رئیس اتاق تعاون آذربایجان غربی گفت: با تشکیل شرکت تعاونی‌های مسکن در اتاق تعاون استان آذربایجان غربی و با ایجاد دایره فنی، مهندسی و عمرانی سعی کرده‌ایم برای مشارکت در اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال آماده باشیم.
باقر خلیلی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص نحوه مشارکت اتاق تعاون آذربایجان غربی در اجرای تفاهنامه ساخت ۲ هزار مسکن کارگری از طریق اتاق تعاون ایران، گفت: این تفاهم‌نامه به ما ابلاغ‌شده است، اما منتظر اجرایی شدن مراحل آن هستیم و اگر کار ساخت مسکن بر اساس محوریت اتاق‌های تعاون انجام شود با توجه به فعالیت خوبی که اتاق‌های تعاون در سطح کشور دارند و فعال‌تر از خود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت.

وی افزود: متأسفانه از زمان ادغام ۳ وزارتخانه که منجر به تشکیل وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» شد، وضعیت منابع انسانی در ادارات کل این وزارتخانه ضعیف شده است و نیاز به تقویت دارد.

رئیس اتاق تعاون آذربایجان غربی بابیان این‌که خوشبختانه اتاق تعاون استان‌ها به‌عنوان ستاد بخش تعاون توانسته‌اند ارتباط خوبی با اتحادیه‌های تعاونی برقرار کنند، گفت: طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال هم درصورتی‌که سهم هر استانی برای مشارکت در ساخت مشخص شود قطعاً موفق خواهد بود.

خلیلی گفت: از زمانی که زمزمه‌های اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال را شنیده‌ایم مبادرت به تشکیل شرکت تعاونی‌های مسکن برای اتاق تعاون استان آذربایجان غربی کرده‌ایم و با ایجاد دایره فنی، مهندسی و عمرانی سعی کرده‌ایم برای مشارکت در اجرای این طرح آماده باشیم.

مدیرعامل دهیاری‌های استان آذربایجان غربی افزود: اگر این طرح با همان وضعیت و ترتیبی که در شرکت تعاونی‌های مسکن مهر انجام شد واگذار شود به دلیل اینکه اساسنامه این شرکت‌ها به شکلی تدوین‌شده که هرکسی می‌تواند در اجرای طرح ورود پیدا کند نمی‌توان انتظار نتیجه خوبی را در این زمینه داشت.

خلیلی در خصوص ظرفیت اتاق تعاون استان آذربایجان غربی برای مشارکت در اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال گفت: اتاق‌های تعاون حتی در حوزه روستایی هم فعال هستند و از ظرفیت و پتانسیل بالایی در این زمینه برخوردارند به‌عنوان مثال ما در اتحادیه‌های مسکن اتحادیه‌های عمرانی نیز داریم و حتی اتحادیه‌های دهیاری ما نیز در بحث ساخت‌وساز پروژه‌های عمرانی فعال هستند.

وی افزود: این فعالیت‌ها قطعاً در اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال ثمربخش خواهد بود به شرط اینکه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در بحث نظارتی دخالت نکند و اتاق‌های تعاون با استقلال وارد اجرای این طرح شوند تا آیین‌نامه‌های دست و پاگیر مزاحم کار نباشد در این صورت چشم‌انداز و افق روشنی برای اجرای این طرح دیده می‌شود.

رئیس اتاق تعاون آذربایجان غربی در خصوص تأثیر ساخت یک میلیون مسکن در سال برای اشتغال‌زایی در کشور، گفت: با توجه به اینکه وضعیت شورا‌های شهر و شهرداری‌ها نابسامان است و این باعث بیکاری کارگر‌های ساختمانی شده اجرای این طرح در اشتغال‌زایی خیلی مؤثر خواهد بود.

خلیلی در پایان تأکید کرد: برای اجرای این طرح هر استان نیرو‌های خود را به‌کار خواهد گرفت باوجود اینکه این اشتغال‌زایی ممکن است دائمی نباشد، اما در زمان اجرای ساخت این تعداد مسکن کارگران زیادی از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد و بحث بیکاری هم دیگر نمود زیادی نخواهد داشت و از طرفی همه رسته‌های شغلی مربوط به ساخت مسکن نیز به کار گرفته خواهند شد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *