عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: فرصت همکاری ایران با کشورهای آسیایی بیش از گذشته است

12:12 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۹۸۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه کشور‌های در منطقه اورآسیا شرکای جدید ایران هستند که در تجارت خارجی، ما به آن‌ها توجه داریم، گفت: در حال حاضر فرصت همکاری ایران با کشور‌های آسیابی بیش از گذشته است البته این موضوع مسیری نبوده که ما همکاری با اروپا را متوقف کنیم.
ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با میزان، با بیان این که رویکرد دیپلماسی متوازنی که در دولت سیزدهم دنبال شده و در مجلس هم مورد پذیرش قرار گرفته در واقع نفی غرب نیست، گفت: این رویکرد می‌گوید به هر کشور و به هر منطقه جغرافیایی به واسطه اینکه عامل همکاری با ایران است، می‌توان به عنوان یک فرصت همکاری برای توسعه نگاه کرد.

وی افزود: در حال حاضر فرصت همکاری ایران با کشور‌های آسیابی بیش از گذشته است البته این موضوع مسیری نبوده که ما همکاری با اروپا را متوقف کنیم، بلکه غربی‌ها در برجام متعهد شده بودند که انتفاع اقتصادی ایران را از پذیرش این تعهد - برجام -  فراهم کنند، اما آمریکایی با خروج غیرقانونی خودشان از این توافق و بی عملی اروپایی ها، اجازه رشد تجارت خارجی ایران را در غرب ندادند و این فرصت از دست رفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که در حال حاضر چین شریک تجاری اول ایران قلمداد می‌شود، اظهار داشت: همچنین کشور‌های دیگری در منطقه اورآسیا شرکای جدید ایران هستند که در تجارت خارجی، ما به آن‌ها توجه داریم، اما تا موقعی که طرف مقابل ما آمادگی ارتقاء وضعیت اقتصادی و تجاری با ایران را نداشته باشند نباید منتظر بازگشایی درب‌های ایران به رویشان شوند.

عمویی تصریح کرد: از نظر ما دنیا بیش از ۲۰۰ کشور است و این ۲۰۰ کشور هم هر کدام فرصتی برای ارتقاء همکاری تجاری محسوب می‌شوند، همچنین در منطقه آسیا و در همکاری‌های ایران و چین و در حوزه آسه آن ظرفیت‌ها از وضعیت بالقوه به بالفعل درآمده است و جا دارد که ارتقاء پیدا کند.

این نماینده مجلس بیان داشت: در مورد غربی‌ها هم اگر رویکرد فشار خودشان را تغییر دهند و آماده باشند برای این که در یک تجارت مشروع و آزاد با ما همکاری کنند ایران مشکلی برای این همکاری ندارد.

وی با بیان اینکه آن چیزی که در چارچوب اندیشه سیاسی دولت ایران نمی‌گنجد، سلطه گری است،گفت: ما حاضر نیستیم سلطه کشوری را بپذیریم و این به معنای انزوا نیست در حالی که ما آماده تعامل گسترده با کشور‌های دنیا هستیم آن هم به میزانی که آن‌ها آماده شوند با ما همکاری کنند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *