اجرای آزمایشی هوشمند سازی کنتور در بخشی از نقاط تهران

15:11 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۹۷۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص هوشمندسازی کنتور‌های آب پایتخت، گفت: مشکل دیگر قیمت بالای این کنتور‌هاست، زیرا ۵ الی ۶ برابر کنتور‌های معمولی قیمت دارد به صورت پایلوت(آزمایشی) پیاده شده است.

- محمدرضا بختیاری در خصوص هوشمندسازی کنتور‌های آب پایتخت، گفت: هوشمند سازی کنتور‌های آب و فاضلاب استان تهران مانند تکنولوژی‌های دیگر یک سری معایب و مشکلات و یک سری مزایا دارد و مزایای هوشمندسازی کنتور‌های آب باعث افزایش دقت، کاهش مصرف و صرفه جویی، بهینه مصرف کردن، کاهش نیرو‌های انسانی و امکان برنامه‌ریزی مناسب‌تر برای منابع آب کشور و شهر‌ها می‌شود.

وی افزود: در کنار این تکنولوژی مشکلاتی نیز وجود دارد و این تکنولوژی نیاز به یک‌سری زیرساخت‌های اساسی به لحاظ امنیتی و فنی دارد همچنین مشکل دیگر قیمت بالای این کنتور‌هاست، زیرا ۵ الی ۶ برابر کنتور‌های معمولی قیمت دارد اجرای هوشمند سازی کنتور در بخشی از نقاط تهران به صورت پایلوت(آزمایشی) پیاده شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: حدود ۵ الی ۶ سال می‌شود که اجرای هوشمند سازی کنتور‌های آب در دستور کار قرار دارد و به صورت پایلوت در برخی مناطق، آن هم نه به صورت کاملاً هوشمند، ولی به حالت استفاده از لاگر‌ها  در ۵۰۰ نقطه تهران انجام می‌شود.

بختیاری بیان کرد:  به دلیل اینکه تکنولوژی این کنتور در داخل کشور وجود ندارد و  با افزایش قیمت دلار قیمت تمام شده کنتور هوشمند نیز افزایش پیدا کرده است به این دلیل باعث کند شدن روند کار می‌شود و به دنبال این هستیم که بتوانیم از توان شرکت‌های داخلی برای ساخت کنتور‌ها استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: استفاده از کنتور‌ها یک سری مباحث و زیرساخت‌های امنیتی دارد که  مهم‌تر از زیرساخت‌های فنی بحث‌های امنیتی به دلیل حساسیت آب شرب علی الخصوص در شهر تهران است و بخش‌های زیادی از این مباحث پیگیری شده که استفاده از کنتور‌ها مباحث و زیرساخت‌های امنیتی دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هوشمندسازی کنتور‌های آب در سطح کل تهران به طور کامل اتفاق نمی‌افتد، زیرا در هیچ کجا از دنیا این مسئله به طور کامل اجرا نشده است.

بختیاری خاطرنشان کرد:  از مزایای اصلی هوشمندسازی کنتور‌های آب این است که هر شهروند می‌تواند مصرف خود را کنترل کند و از میزان مصرف مطلع شود و اجرای هوشمند‌سازی کنتور عملا در مراکز صنعتی و دولتی انجام شده است.  

وی اظهار کرد: کسانی که برای اولین بار از کنتور استفاده می‌کنند هزینه کنتور هوشمند به عهده خودشان است، ولی هزینه کنتور برای کسانی که می‌خواهند کنتور را تعویض و از حالت مکانیکی خارج کنند بر عهده سازمان آب و فاضلاب است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: به دلیل اینکه یک سری مباحث اصلی زیرساختی و امنیتی وجود دارد مشترکان به صورت داوطلب نمی‌توانند درخواست کنتور هوشمند دهند و فعلاً به صورت گسترده این برنامه وجود ندارد.

بختیاری در خصوص تجهیزات کاهنده برای مشترکان در تهران گفت: امسال حدود ۲۰ میلیارد تن از منابع داخلی کشور در جهت نصب دستگاه‌های کاهنده مصرف آب علی الخصوص در دستگاه‌های دولتی، مدارس، مساجد و مکان‌هایی که میزان مصرف عمومی که میزان مصرف آب بالاست تجهیز کرده‌ایم اولین نتیجه‌ای که امسال در تهران اتفاق افتاده این است که برای اولین بار در تاریخ آب تهران افزایش مصرف نسبت به سال قبل نداشته است.

 
 

 


برچسب ها: اخبار اقتصادی آب

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *