قطر برای دوست داران محیط زیست هتلی شناور ساخت

11:35 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۹۷۰
قطر برای جذب توریست‌های طرفدار محیط زیست هتلی شناور ساخت. برق مورد نیاز این هتل از طریق انرژی بادی و خورشیدی تامین می‌شود و دارای مکانیزم‌های پایدار جزر و مدی است.

_ عصر ایران نوشت: هتل دوستدار محیط زیست شناور (Eco-Floating Hotel) در قطر، ارتقا جایگاه سفر و گردشگری دوستدار محیط زیست را هدف قرار داده است. برق مورد نیاز این هتل از طریق انرژی بادی و خورشیدی تامین می‌شود و همچنین دارای مکانیزم‌های پایدار جزر و مدی و یک رستوران گردان است تا بهترین چشم انداز‌ها را به مهمانان ارائه کند.

این هتل دوستدار محیط زیست توسط استودیو طراحی معماری هایری آتاک طراحی شده و با بیش از ۳۵ هزار متر مربع مساحت از ۱۵۲ اتاق برخوردار خواهد بود. سازه دوناتی شکل عظیم این هتل با پوششی سبز احاطه شده و یک آبشار داخلی مسحور کننده با سقف شیشه‌ای که ظاهری شبیه گرداب دارد از دیگر ویژگی‌های ظاهری آن هستند.

پایداری هسته اصلی این پروژه را شکل می‌دهد و تمام جزئیات طراحی حول آن متمرکز شده اند. شکل گردابی سقف در واقع برای جمع آوری آب باران با هدف آبیاری گیاهان و موارد دیگر است، در شرایطی که پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی انرژی پاک مورد نیاز هتل را تامین می‌کنند. حتی از جریان آب با کمک یک سامانه انرژی جزر و مدی استفاده خواهد شد. همچنین، تصفیه آب دریا و فاضلابی که هتل تولید می‌کند مد نظر قرار گرفته تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود. واحد‌های جداسازی زباله نیز در نظر گرفته شده تا با بازیافت موادی مانند ضایعات غذایی از آن‌ها به عنوان کود استفاده شود.

این هتل از یک روش تولید انرژی سبز به نام vawtau (توربین بادی محور عمودی و چتر) استفاده می‌کند که به عنوان یک توربین بادی محور عمودی کار کرده و عملکردی مانند چتر آفتابی روی نوار ساحلی دارد. تا ۲۵ کیلوات انرژی الکتریکی از هر یک از ۵۵ ماژول vawtau قابل دریافت است که از جریان باد ناشی از اختلاف دما بین دریا و خشکی بیشترین استفاده را می‌کند. فضای سبز هتل نیز به تنظیم دما کمک خواهد کرد، در شرایطی که جریان هوای تازه را به طور طبیعی حفظ می‌کند.

هتل در نزدیکی ساحل و روی یک سری پلتفرم‌های شناور قرار می‌گیرد و مهمانان می‌توانند از طریق یک اسکله متصل به هتل، قایق، یا بالگرد به آن دسترسی داشته باشند. پلتفرم گردان هتل بسیار آرام حرکت خواهد کرد و یک چرخش کامل آن ۲۴ ساعت طول می‌کشد، از این رو، مهمانان دچار مشکل نشده و می‌توانند از امکانات رفاهی مانند اسپا، استخر، زمین مینی گلف، و باشگاه ورزشی استفاده کنند. حرکت چرخشی توسط یک سامانه تعیین موقعیت پویا کنترل می‌شود که از یک سری پیشران‌ها و پروانه‌ها همانند آنچه کشتی‌ها را در مسیر خود نگه می‌دارد، تشکیل شده است.

یک لابی ۷۰۰ متر مربعی لوکس در مرکز هتل دارای سطوح عمودی شفاف است که اجازه ورود نور طبیعی به داخل را داده و جلوه دیداری زیبایی را ایجاد می‌کند. هر اتاق هتل دارای بالکن مخصوص خود است و هنگام چرخش آهسته هتل چشم انداز‌های مختلفی در معرض دید مهمانان قرار می‌گیرد.

ایده طرح گردابی در مرکز هتل الهام بخش ایجاد پلتفرم چرخان بوده است و همچنین این حرکت به تولید انرژی الکتریکی کمک می‌کند. این هتل دوستدار محیط زیست به حداقل رساندن تداخل در تعادل اکولوژیکی را از طریق عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی هدف قرار داده است. بررسی‌ها و مطالعات فنی در زمینه ساخت این هتل ادامه دارند و استودیو طراحی معماری هایری آتاک به واقعیت تبدیل کردن آن تا سال ۲۰۲۵ را مد نظر دارد.


برچسب ها: قطر هتل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *