علاقه به مصرف دارو‌های ایرانی در کشور‌های همسایه

11:27 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۹۱۲
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، گفت‌:اثر بخشی بالا و قیمت مناسب دارو‌های ایرانی موجب شده است که شهروندان کشور‌های همسایه اقبال و علاقه زیادی نسبت به مصرف آن نشان دهند.
علیرضا عسکری مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در گفت‌وگو با میزان در مورد فعالیت‌های این سازمان از زمان شروع بحران کرونا گفت: اگر از بحث واردات واکسن که به طور ویژه مهمترین فعالیت این سازمان در طی سال جاری است بگذریم، این سازمان در سایر حوزه‌ها همچون واردات دارو و تولید اقلام بهداشتی مانند تولید ماسک و مواد ضد عفونی نیز فعالیت چشمگیری داشته و دارد.

وی ادامه داد: در مورد واردات دارو‌های خاص ویژه کرونا نیز سازمان تدارکات پزشکی به فراخور نیاز کشور در مقاطع مختلف دارو‌های معرفی شده مطابق دستورالعمل‌های مربوط به درمان بیماران کرونایی به خوبی وارد عمل شده است و این نیازها را مرتفع ساخته است.

وی افزود: سازمان تدارکات پزشکی علاوه بر تهیه و تأمین دارو‌های مورد نیاز، امر توزیع را نیز به واسطه داروخانه‌های هلال احمر در سطح کشور از ابتدای بحران کرونا نیز به عهده دارد.
علاقه به مصرف دارو‌های ایرانی در کشور‌های همسایه

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در پاسخ به این سوال که آیا دغدغه کرونا موجب شده است که این سازمان در انجام برخی فعالیت‌ها دچار رکود شود، گفت: اینکه بگوییم درگیر کرونا بودیم و از پرداختن به سایر فعالیت غافل شدیم پذیرفتنی نیست، به همان اندازه که تهیه واکسن برای آحاد جامعه حیاتی است پرداختن به تأمین نیاز‌های کشور مثل صافی دیالیز در حوزه درمان نیز حیاتی است.

وی گفت: این موضوع که برخی از تولیدات ما به جهت بیماری کرونا تحت تأثیر قرار گرفته است قابل قبول است. برای مثال با توجه به رعایت برخی از پروتکل‌های بهداشتی یا پرهیز از مراجعه به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها از سوی شهروندان موجب کاهش مصرف برخی دارو‌های تولیدی شده است، اگر تاثیراتی نیز وجود داشته در این حوزه‌ها بوده است.

وی افزود:، اما پرداختن به موضوع بحران کرونا از رسالت ما برای سایر فعالیت‌ها و تولیدات و واردات اقلام مورد نیاز کشور نکاسته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هلال احمر برای سال جاری واکسن ویژه آنفولانزا وارد کرده است یا،خیر گفت: در حال حاضر عمده تمرکز سازمان تدارکات پزشکی در حوزه واکسن، واکسن ویژه کرونا است و در حوزه آنفولانزا سایر شرکت‌ها و بازرگانی‌ها ورود کرده اند.

عسکری در مورد عمده صادرات این سازمان گفت: درحال حاضر عمده صادرات ما برخی از اقلام دارویی و برخی از تجهیزات مثل سرنگ است و مقصد صادراتی ما نیز کشور‌های همسایه از جمله لبنان، عراق و افغانستان است و انشاءالله با ارتقای GMP (فاکتوری که نشان می‌دهد محصولات تولید شده توسط سازمان موردنظر، از کیفیت لازم برخوردار است) این مهم افزایش می‌یابد.
علاقه به مصرف دارو‌های ایرانی در کشور‌های همسایه
وی در پاسخ به این سوال که علت اصلی اقبال به این محصولات آیا قیمت پایین است یا اثر بخشی بالا گفت:‌می‌توان گفت هر دو عامل موجب این اقبال است، این نکته را به صورت میدانی با استناد به اینکه هلال احمر درخیلی از این کشور‌ها درمانگاه و بیمارستان دارد و دارو‌های مورد استفاده در آن نیز از محصولات خودمان است، از این رو با توجه به علاقه و اقبال شهروندان این کشور‌ها نسبت به استفاده از این محصولات در این پایگاه‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که اثر بخشی بالا و قیمت مناسب دارو‌ها مورد توجه این کشور‌ها است.


مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی با اشاره به امر صادرات از سوی این سازمان گفت: به طور کلی برای صادرات موفق نیاز اصلی و ضروری تقویت و ارتقاء GMP کارخانه تولید دارو است، این موضوع شرط لازم و زیرساخت اساسی برای صادرات است.

وی در پایان گفت: بعد از دو دهه از آغاز فعالیت شرکت‌های تولیدی، برای اولین بار زیرساخت‌های صادراتی در حال تقویت است. همسایگان برای واردات دارو ابتدا وارد کارخانه‌ها شده و استاندار‌های تولید دارو را از نزدیک مشاهده می‌کنند و سپس وارد مذاکره می‌شوند، از این رو تا زمانی که GMP ارتقاء نیابد سبد عرضه دارو قوی نخواهد شد.
 
بیشتر بخوانید:


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *