غنیمت‌ شمردن روزهای ماه ربیع‌الاول/دوازدهم ربیع ولادت «پیامبراکرم (ص)» به روایت اهل تسنن

10:00 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۸۶۵
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: روز دوازدهم ماه ربیع الاول به بیان اهل تسنن روز ولادت «پیامبراکرم (ص)» است که برای آن عبادت‌های مستحبی بیان شده است.

رضا وحیدی در گفت‌وگو با میزان پیرامون اعمال با فضیلت ماه ربیع الاول گفت: ماه «ربیع الاول» همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‌ها مى باشد؛ زیرا برکات خداوند بر بندگان نازل شده در این ماه ولادت «پیامبر اکرم (ص)» قرار دارد ایشان پیام آور رحمت هستند.

وی در همین راستا ادامه داد: در ماه ربیع الاول زمان ولایت حضرت «امام زمان (عج)» منجی عالم بشریت قرار دارد کسی که از پشت ابر‌های غیبت انسان را هدایت می‌کند هدایت گری که جهان در انتظار ظهورش نشسته است تا عالم را با عدل الهی ایشان به سعادت و آرامش برسانند.

وحیدی به اعمال ماه ربیع الاول اشاره و بیان کرد: دادن صدقه در این ماه مورد تاکید قرار داده شده است همچنان مداومت بر قرائت قرآن کریم در هر روز از جمله اعمال پر فضیلت ماه ربیع الاول است، بجا آوردن دو رکعت نماز که در رکعت اول آن پس از سوره حمد ۳۰ بار سوره توحید و در رکعت دوم پس از سوره حمد ۳۰ بار سوره قدر از جمله اعمال پر فضیلت در روزهای این ماه بشمار می‌رود.

این کارشناس علوم قرآنی در همین راستا ابراز کرد: در روایتی آمده است در ماه ربیع‌الاول این دعا را پس از نماز بخواند: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَ مَا مِنْ دَابَّةٍ فِی الْأَرْضِ إِلَّا عَلَی اللَّهِ رِزْقُهَا وَ یَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَ مُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ، بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَ إِنْ یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَ إِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ، بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ سَیَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْرًا، مَا شَاءَ اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ، وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَی اللَّهِ، إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ، لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ، رَبِّ إِنِّی لِمَا أَنْزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ، رَبِّ لَا تَذَرْنِی فَرْدًا وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوَارِثِینَ.

وی ویژه ترین اعمال ماه ربیع الاول را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: توسل به «پیامبر اکرم(ص)» برای دفع بلاها خصوصا در شرایط کرونایی امروز همچنین خواندن دعای توسل یکی از برترین اعمال ماه ربیع الاول است تا به بهانه این ماه رحمت پروردگار بر بندگانش سرازیر شود و سعادت دنیا و آخرت را به ارمغان بیاورد. دعا به صورت دسته جمعی و با حالت ملتمسانه و گریه به درگاه خداوند می تواند بسیار موثر باشد همچنین خواند نماز «امیرالمومنین(ع)» نیز در این ماه مورد سفارش است. 

این کارشناس علوم قرآنی به رویداد‌های روز دوازدهم ربیع الاول اشاره و ابراز کرد: روز دوازدهم ماه ربیع الاول به بیان اهل تسنن روز ولادت «پیامبراکرم (ص)» است که برای آن عبادت‌های مستحبی بیان شده است، عباداتی مانند خواندن دو رکعت نماز بدین ترتیب که در روز اول بعد از سوره حمد سوره کافرون سه بار و بعد از آن خواندن سوره توحید سه بار سپس در رکعت دوم بعد از حمد سه بار سوره توحید خوانده شود.

وحیدی به اعمال پانزدهم ماه ربیع الاول اشاره و تاکید کرد: نیمه ماه ربیع را می‌توان با انجام غسل و احیاى و شب زنده داری به عبادت گذراند همچنین خواندن زیارت «امام حسین (ع)» در نیمه ماه ربیع الاول مورد تأکید قرار گرفته است. از جمله اعمال با فضیلت نیمه ماه ربیع الاول می‌توان به شش رکعت نماز اشاره کرد به جا آوردن این نماز دو رکعتی به این ترتیب است که هر دو رکعت با یک سلام و در هر رکعت سوره های «حمد»، «یس»، «ملک» و «توحید» باید خوانده شود البته نماز دیگری نیز بیان شده که ۳۰ رکعت بوده و هر دور کعت با یک سلام خاتمه پیدا می‌کند درهر رکعت یک مرتبه «حمد» و ده مرتبه سوره «توحید» را باید خواند پیرامون این نماز روایتی از «پیامبر اکرم (ص)» بیان شده که پاداش فراوانى براى مومنان به همراه دارد.

وی با اشاره رویداد روز هفدهم ماه ربیع الاول تصریح کرد: روز هفدهم ماه ربیع الاول روزی ارزشمند است، زیرا در این روز ولادت «پیامبراکرم (ص)» در سال عام‌الفیل رخ داده است، همان سالی که ابرهه جهت ویران کردن خانه کعبه به سمت مکه حرکت کرد، اما خداوند توسط پرندگانی با نام ابابیل از این مکان مقدس محافظت کردند، اعمالی که بزرگان برای این روز بیان کرده‌اند پرداخت صدقه و خیرات است از سوی دیگر خوشحال کردن خانه و اعضای خانواده و به جا آوردن غسل در روز هفدهم ربیع مورد تاکید قرار گرفته است.

وحیدی به نماز هفدهم ربیع الاول اشاره و خاطرنشان کرد: برای روز هفدهم ربیع الاول دو رکعت نماز مستحب بیان شده است، به گونه‌ای که در رکعت اول بعد از یک حمد ده مرتبه سوره «إِنَّا أَنْزَلْناهُ» خوانده می‌شود و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود، البته برای این روز خواندن زیارت «رسول الله (ص)» و «امیرالمومنین (ع)» نیز مورد تاکید قرار گرفته است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *