رئیس اتاق بازرگانی ایران: دولت باید نحوه همکاری با سازمان شانگهای را مشخص کند

۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱:۳۴
کد خبر: ۷۶۶۸۵۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
‎رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برای بهره گیری از فرصت ها، دولت باید نحوه همکاری با شانگهای را مشخص کند چراکه ایران می‌تواند نقش یک حلقه بین ۴ موضوع اقتصادی را ایفا کند همچنین اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایش ظرفیت آن می‌تواند در سازمان شانگهای قرار گیرد.
- بنا به اعلام شاتا، غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران که با حضور وزیر صمت برگزار شد، گفت: محور نخست صحبت‌ها در خصوص عضویت ایران در سازمان‌های همکاری شانگهای است. عضویت دایمی ایران مهم‌ترین رخداد سیاست خارجی کشور در ماه‌های اخیر پس از توافق مشارکت راهبردی با چین است.

شافعی تشریح کرد: برای بهره گیری از فرصت ها، دولت باید نحوه همکاری با سازمان همکاری‌های شانگهای را مشخص کند چرا که ایران می‌تواند نقش یه حلقه بین ۴ موضوع اقتصادی را ایفا کند.

وی در ادامه، افزود: اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایش ظرفیت آن می‌تواند در سازمان شانگهای قرار گیرد که ایران میتواند زمینه لازم را فراهم کند. پیوند زدن کشور‌ها با ۲ طرح اوراسیا و ابتکار کمربند چین در قالب این سازمان فرصتی است برای ایران تااین کریدور را اجرایی کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران، ادامه داد: ایران نیازمند دسترسی به همکاری بانکی و جزئیات آن است تا بدین وسیله زمینه برای همکاری فراهم شود. از طرف دیگر شورای کسب و کار تاسیس کردند و در قالب بخش خصوصی از آن استفاده می‌کنند.

شافعی گفت: تورم تولیدکننده شاخص و معیاری از تغییرات هزینه تولید است که به آن باید توجه جدی شود، افزایش تورم هشداری برای افزایش تورم تولید خواهد بود.

وی تصریح کرد: بر اساس شاخص منتشر شده در شهریور، شاخص مواد اولیه صنعت با افزایش نرخ ارز و افزایش مواد اولیه همچنان در حال افزایش است، تولید کنندگان با کاهش تقاضا و محدودیت قیمت گذاری، دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: همواره طی ۱۵ فصل از پارسال تاکنون غیرقابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه، مانع اصلی تولید کننده بوده است.

وی ادامه داد: انتظار فعالان بخش خصوصی این است که هزینه‌ها کاهش یابد، فشار‌هایی که وارد می‌شود باعث می‌شود قیمت هارقابتی نشود؛ درست است برآورد بانک مرکزی از رشد قیمت‌ها حاکی دارد، اما رشد منفی در سرمایه در ماشین آلات در قیمت تاثیرزیادی گذاشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: قدرت رقابتی کشور در محصولات به شدت در حال کاهش است، و به جای توسعه خواهان رشد هستیم. نمی‌توان مشکل تولید و اشتغال را با این روش حل کرد. نیاید تعریف رقابت را در تکثر دید و در حالی که به موضوع جهانی آن توجه نشود.

شافعی در پایان با قدردانیاز مواضع وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تحارت در حمایت از فعالان اقتصادی و بازرگانان، گفت: باید به سمت صادرات کالایی برویم که دانش بنیانی است.


 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *