نباید توقع داشت پلیس با پیکان به تعقیب مجرمان برود

3:25 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۸۳۷
رئیس پلیس پیشین تهران بزرگ گفت: پلیس برای موفقیتش باید جلوتر از مجرم حرکت کند. نباید انتظار داشته باشیم پلیس پشت سر مجرمان به دنبال آن‌ها بدود. دسترسی مجرمان به انواع و اقسام وسایل و ابزار‌های ارتکاب به جرم از جمله خودرو یک واقعیتی است که نمی‌توان نادیده گرفت.
مرتضی طلایی رئیس پلیس پیشین تهران بزرگ درخصوص فرایند نوسازی خودرو‌های پلیس در دوران مسوولیتش و چرایی وارد کردن خودرو‌های خارجی به جای بهره گیری از خودرو‌های داخلی به میزان گفت: پس از جریان ادغام نیرو‌های پلیس در ابتدای دهه هفتاد خورشیدی نیروی انتظامی مسیری برای پیشرفت و توسعه را هدف گذاری کرد که در دوره مسوولیت آقای سیف اللهی این برنامه آغاز شد. البته در یک مقطع کوتاهی آقای امیرسهرابی حضور داشتند که بیشتر برای تثبیت بود. اما با ورود آقای سیف اللهی به فرماندهی نیروی انتظامی تحولات این نیرو آغاز شد. از اولین اقدامات ایشان مثلا می‌توانم صدور گذرنامه یک روزه را نام ببرم. درواقع پیشرفت و توسعه نیروی انتظامی در همه ابعاد هم در ارتباط با مردم و هم در ارتباط با دستگاه‌های گوناگون حاکمیتی و دولتی و هم در بخش درون سازمانی پی گرفته شد. چرا که بعد از ادغام به طور طبیعی باید یک فرایندی از تحولات طی می‌شد؛ بنابراین سلسله‌ای از تحولات آغاز شد.
 
وی ادامه داد: بعد از آن هم با ورود آقای لطفیان زیرساخت‌های یک تحول بنیادین هم در عرصه خدمت رسانی به مردم و هم در عرصه کارکنان و نیرو‌های درون سازمانی و همچنین در حوزه پشتیبانی و تجهیزاتی اتفاق افتاد. حتی سامانه فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ هم در دوره مسوولیت آقای لطفیان انجام شد و بعد در دوره آقای قالیباف به بهره برداری رسید. این فرایند را ما در دوره آقای سیف اللهی و بعد آقای لطفیان و سپس آقای قالیباف داشتیم و باعث شد تا پلیس روز به روز در مسیر توسعه و پیشرفت خود در حال حرکت باشد. درباره نوسازی وسایل نقلیه نیروی انتظامی هم باید بگویم پلیس برای موفقیتش باید جلوتر از مجرم حرکت کند. نباید انتظار داشته باشیم پلیس پشت سر مجرمان به دنبال آن‌ها بدود. دسترسی مجرمان به انواع و اقسام وسایل و ابزار‌های ارتکاب به جرم از جمله خودرو یک واقعیتی است که نمی‌توان نادیده گرفت. نمی‌شود توقع داشت نیروی پلیس با خودروی پیکان به تعقیب مجرمان بپردازد.
 
طلایی اذعان داشت: در دوره مسوولیت من خط تولید خودروی پژوی ۴۰۵ تازه راه اندازی شده بود. تولید خودروی سمند هم در راه بود. نمی‌شود انتظار داشت با خودروی پیکان پلیس بتواند مجرمی را که بنزی را به سرقت برده و از آن برای ارتکاب به جرائم دیگر بهره می‌برد تعقیب کند. پلیس باید در همه حوزه‌های کاری اش دانش، تخصص، تجهیزات و ابزار‌های انجام کارش در مقابل یک جامعه هدف یعنی بزهکاران که می‌خواهند مرتکب جرم بشوند را داشته باشد. پلیس باید همواره نسبت به قبل پیشرفته تر، مجهزتر، کامل تر، مسلط‌تر و آگاه‌تر باشد و هم بر محیط و هم آن جامعه هدفش در حوزه بزه کاران اشراف داشته باشد. از طرف دیگر پلیس نماد اقتدار ملی کشور و به نوعی نماد امنیت اجتماعی جامعه است. چون مردم به هر میزان که پلیس را آراسته‌تر و مجهزتر ببینند احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.
 
بیشتر بخوانید:
 
رئیس پلیس پیشین تهران بزرگ یادآور شد: بنده جزو کسانی هستم که تلاش کردیم تا واژه پلیس را احیا کنیم. درواقع ما به دنبال این بودیم تا به جای نیروی انتظامی نهاد پلیس را به عنوان یک ساختار تشکیلاتی احیا کنیم. چون واژه پلیس یک واژه جهانی است. در تمام دنیا واژه پلیس متداول و شناخته شده است. اگرچه در کشور‌های مختلف عناوین مختلفی برای پلیس به کار برده می‌شود از جمله پلیس فدرال یا موارد دیگر، اما تلاش ما این بود تا کلمه پلیس را احیا کنیم و آن را در حوزه‌های مختلف مثل پلیس آگاهی، پلیس راهنمایی و رانندگی یا پلیس انتظامی به کار ببریم. ما دنبال این نبودیم که بگوییم واژه نیروی انتظامی را قبول نداریم. اما توده مردم به طور کلی با کلمه پلیس آشنایی دارند و هم به خاطر آن احساس امنیت می‌کنند؛ بنابراین آنچه که در دوره مسوولیت من در پلیس تهران اتفاق افتاد تجهیز توانمندی‌های پلیس بود که یک موردش به نوسازی خودرو‌های پلیس بر می‌گشت.
 
طلایی با بیان اینکه نباید تصور شود که ما در نیروی انتظامی در پی حمایت از تولید داخلی نبوده ایم افزود: در آن سال‌ها یعنی در دهه‌های هفتاد و هشتاد ما هنوز در صنعت خودرو بعضی از خودرو‌های امروزمان را نداشتیم. آن زمان همچنان خودرو‌های ما همان خودرو‌های قدیمی بود؛ بنابراین تدبیر فرماندهی وقت ناجا جناب آقای قالیباف بر این مدار قرار گرفت که با همکاری و هماهنگی‌هایی که اخذ کردند مجموعه پکیجی را ما برای پلیس وارد کردیم که یک موردش مربوط به خودرو‌های جدید بود. این پکیج شامل تجهیزات دیگری هم بود. ما همچنین خودرو‌های مربوط به یگان‌های دیگر از جمله مرزبانی و تجهیزات مربوط به پلیس دریایی را هم وارد کردیم که شاید کمتر کسی درباره آن اطلاعی داشته باشد. هدف ما تامین مجموعه‌ای از نیازمندی‌های پلیس پیشرفته و مدرنی بود که بتواند هم با بزهکاران مقابله کند و هم مظهر اقتدار و امنیت باشد و شهروندان ما با دیدن لباس و آراستگی و تجهیزات و خودروی پلیس احساس آرامش بکنند. همه این‌ها دلایلی بود تا در مسیر توسعه پلیس به سمت پیشرفت و تعالی و تکامل و رسیدن به جایگاهی که امروز بحمدالله در حد بسیار مطلوبی به آن دسترسی پیدا کرده ایم هدفگذاری شود که یک بخش آن مربوط به نوسازی خودرو‌ها بود.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *