تسهیلات کرونایی مشکل تالارداران را حل نمی‌کند/ ارسال برگه عوارض برای واحد‌های صنفی تعطیل

9:00 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۸۰۶
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی و تجهیز مجالس تهران گفت: در ملک‌های استیجاری معمولاً پروانه کسب به نام مالک است، تالارداران مستأجر شرایط استفاده از تسهیلات کرونایی و درخواست برای آن را ندارد.
خسرو ابراهیمی نیا در گفت‌وگو با میزان، در خصوص اختصاص تسهیلات کرونایی به صنف تالار داران، گفت: این تسهیلات به چند دلیل مشکل واحدهای صنف تالار داران را حل نمی‌کند،  یکی این‌که یک سال و اندی است که واحدهای صنفی به‌طور کلی از انتفاع خارج  و ورشکست شده‌اند و سیستم کاری آن‌ها به‌واسطه مشکلات بدی که داشته‌اند به‌هم‌ریخته است.

وی افزود: مورد دیگر این‌که بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنفی تالارداران  رابطه حقوقی بین مالک و مستأجرشان یا قطع‌شده و یا درگیر اختلاف هستند و این اختلافات بین مالک و مستأجران تالارها به دلیل تعطیلی تالارها در طی ۲ سال گذشته در اثرشیوع بیماری کرونا بود که نتوانستند اجاره ملک را پرداخت کنند و یا بعضاً برای دکوراسیون تالار خود هزینه‌های میلیاردی  کرده بودند که مالکین این هزینه‌ها را نپذیرفتند و این موارد باعث شد که رابطه بین مالک و مستأجر به هم بخورد.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران ادامه داد: با توجه به  این مورد که در ملک‌های استیجاری معمولاً پروانه کسب به نام مالک است، تالار داران مستأجر شرایط  استفاده از تسهیلات کرونایی  و درخواست برای آن را ندارد.
 
ابراهیمی نیا گفت: مورد بعدی این‌که اوایل سال گذشته بعد از پیگیری‌های اتحادیه برای حمایت از صنف تالار داران در بخشنامه‌ای به واحدهای صنفی اعلام کردند تالاردارانم می توانند به‌شرط حفظ نیروی کار به ازای هر کارگر حدود ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند و تعدادی از تالار داران این تسهیلات را به‌حساب این‌که کارگران خود را حفظ کنند دریافت کردند، اما با طولانی شدن زمان شیوع بیماری کرونا و عدم ادامه فعالیت نتوانستند اقساط تسهیلات را پرداخت کنند و به دلیل بدهی تسهیلات قبلی قادر به دریافت تسهیلات کرونایی جدید نیستند.

نائب رئیس اتاق اصناف تهران در خصوص حمایت‌های دولتی از صنف تالار داران اظهار کرد: تاکنون هیچ حمایتی از سوی نهادهای مربوطه مثل وزارت اقتصاد و دارایی و... از تالار داران نشده است و متأسفانه نه تنها کمکی به این آنان نکرده‌اند بلکه باکمال تعجب برای واحدهای صنفی تعطیل‌شده عوارض مشاغل، تابلو و یا پسماند می‌آورند.
 
رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران گفت: متأسفانه هزاران کارگر شاغل در این تالارها که سرپرست خانوار بوده‌اند بیکار شده‌اند و مهمتر این که طی ۲ سال گذشته فرهنگ مردم برای برگزاری مراسم عوض شد و به‌جای تالارها مراسم‌های خود را  در باغ‌ها برگزار می‌کنند و احیای این صنف خیلی مشکل شده است.

ابراهیمی نیا در پایان به‌عنوان راهکار برای بهبود وضعیت کاری صنف تالار داران گفت: باید در تشکیلات و نهادهایی مانند شهرداری، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان مالیات و...   برای کمک به این صنف اراده ای باشد  و حقیقتا ما  از آقای رئیسی انتظار داریم تا به ما کمک کنند و برای احیا صنف خود راهکارها و برنامه‌ریزهایی نیز داریم .

 
انتها ی پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *