جزئیات نتایج انتخابات پارلمانی عراق/بیانیه «مقتدا صدر» درباره بزرگترین ائتلاف پارلمانی

10:03 - 25 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۶۴۳
کمیساریای عالی انتخابات عراق نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور را اعلام کرد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق نتیجه انتخابات زودهنگام پارلمانی را پس از بازشماری دستی آرا اعلام کرد.

به گزارش پایگاه «الوطن»، عراق در روز ۱۰ اکتبر شاهد نخستین انتخابات پارلمانی زودهنگام از سال ۲۰۰۳ بود و عراقی‌ها برای انتخاب ۳۲۹ عضو جدید پارلمان، به پای صندوق‌های رای رفتند.

در این انتخابات ۳ هزار و ۲۴۹ نامزد از جمله ۹۵۰ زن، ۷۸۹ نامزد مستقل، ۲۱ ائتلاف و ۱۰۹ حزب مشارکت داشتند که ۲۵ کرسی پارلمان به زنان و ۹ کرسی به اقلیت‌های دیگر رسید.

بر اساس نتایج اعلام شده، درصد مشارکت در این انتخابات ۴۳ درصد بوده است.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد آمار شرکت کنندگان در این دور از انتخابات از ۹.۶ میلیون نفر فراتر رفته است.

«جلیل عدنان»، رئیس کمیساریای عالی انتخابات عراق در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که روند تطبیق نتایح بعد از بازشماری آرا در ۳ هزار و ۶۸۱ مرکز انتخاباتی، به پایان رسیده است.

وی افزود که در حال حاضر نتایج اولیه بر روی وب‎سایت کمیساریای عالی انتخابات عراق قرار گرفته است.

به گفته وی، «نتایج، اولیه هستند و امکان بررسی آن‌ها وجود دارد.»

در همین حل بخش شکایات کمیساریایی عالی انتخابات عراق می‌گوید که چندین مرکز برای دریافت شکایت‎ها از نتیجه انتخابات آغاز به کار کردند.

«حسن سلمان»، مدیر بخش ارتباطات کمیساریای عالی انتخابات، می‎گوید که بیشتر شکایت‎ها به نحوی نیستند که بر نتیجه انتخابات تاثیرگذار باشند.

در همین حال «مقتدا صدر»، رئیس جریان صدر عراق، روز یکشنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام پذیرش تصمیم‌های کمیساریای انتخابات و نتایج انتخابات پارلمانی عراق، گفت که ائتلاف صدر به عنوان بزرگ‌ترین ائتلاف پارلمانی برگزیده شده است.

وی تاکید کرد «نتایج انتخابات نباید محلی برای تنش و اختلاف شود.»

در همین حال «هیئت هماهنگی شیعیان عراق»، در بیانیه‌ای گفته است «ما امیدواریم که کمیساریای انتخابات عراق به شکایت‌ها رسیدگی کند.»

پایگاه «النهار» پس از اظهارات مقام‌های کمیساریای انتخابات عراق، تعداد کرسی‌های کسب شده از سوی احزاب مختلف عراق را اعلام کرده است.

لازم به ذکر است که به دلیل این که کمیساریای عالی انتخابات عراق قصد رسیدگی به شکایات انتخاباتی را دارد، نتیجه اعلام شده قطعی نیست.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *