انحصار در واردات نهاده‌های دامی وجود ندارد

23:55 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۶۱۵
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
مدیرکل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

_ حسن عباسی معروفان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع مشکلات تامین نهاده‌های دامی گفت: خشکسالی امسال در ۴۰، ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است؛ امسال بارش به نصف سال گذشته رسید و تبعات آن این شد که امسال تنها توانستیم ۴ میلیون و ۵۳۴ هزار تن گندم از کشاورزان بخریم در صورتیکه پیش بینی ما نه تا ده میلیون تن خرید بود، با توجه به این حجم کاهش خرید، به همین میزان کاه و کلش کمتری برای مصرف دام داشتیم.

مدیرکل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: ضمن اینکه همین خشکسالی باعث شد تا از مراتع طبیعی کمتری که در شرایط عادی، دام عشایر و روستایی به صورت رایگان از آن استفاده می‌کردند برخوردار شویم.

وی اظهار داشت: متوسط ده سال گذشته در بخش نهاده‌های دامی ۷۰ درصد واردات داریم، اما امسال به دلیل خشکسالی این میزان بیشتر شده است.

معروفان با بیان اینکه امسال بالای ۹۱ شرکت نهاده‌های دامی وارد کشور کرده‌اند افزود: انحصار واردات دست هیچ کس نیست و همه واردکننده‌ها مجبورند نهاده‌های وارداتی را در سامانه بازارگاه ارائه کنند.

مدیرکل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ما انحصار به معنای اینکه واردات دست یک یا پنج شرکت باشد را قبول نداریم تصریح کرد: افراد با هر توان وارداتی دارد می‌تواند ثبت سفارش انجام دهد و تامین ارز این‌ها هم به عهده ماست.

معروفان ادامه داد: چند سال پیش شاید بیش از ۶۰ درصد بازار دست افراد خاص بود، اما امروز بالای ۷۰ درصد واردات نهاده‌های دامی دست شرکت‌های مختلف است و شش تا هفت شرکت، مابقی بازار را در دست دارند.

سید احمد مقدسی نیز در ادامه گفت: در دو سه ماه اخیر به سختی نهاده‌های دامی را تامین می‌کنیم؛ هنوز سهمیه مهرماه را دریافت نکردیم و سهمیه شهریور ماه نیز که به مدت ۲۰ روز است در سامانه بازارگاه قرار گرفته شده و دامدار آن را خریداری کرده به دست شان نرسیده و علت این هم عدم تامین ارز از طرف بانک مرکزی بوده است.

رئیس کانون انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: صد در صد سهمیه دامداران به دستشان نمی‌رسد و دامداران بیشتر نیاز خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند.

مقدسی تصریح کرد: زمانی که قیمت نهاده‌های دامی با ارز ترجیحی و در بازار آزاد ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد اختلاف دارد هیچ دولتی در هیچ جای دنیا نمی‌تواند این بازار رارکنترل کند.

رئیس کانون انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه دلالان در حال نابود کردن تولید کشور هستند گفت: در خواست ما این است که ارز ترجیحی را حذف کنند چراکه مشکلات تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی، انگیزه را از تولید کننده گرفته است.

ناصر نبی‌پور همچنین در ادامه این بحث گفت: مشکلات ما در تامین نهاده‌های دامی به مراتب بیشتر از گاوداری هاست؛ مهمترین معضل ما عدم کیفیت نهاده‌هایی است که وارد مرغداری می‌شود و کسی هم جوابگوی آن نیست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران بیان کرد: اخیرا مجبور شدیم ۷۷ تن ذرتی که خریداری کرده بودیم و آلوده بود را معدوم کنیم.

وی افزود: حواله نهاده دامی هم به موقع نقد نمی‌شود و مرغداران مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد هستند که این وضع نگرانی‌هایی را برای آینده شغلی مرغدران ایجاد کرده است.

نبی‌پور تصریح کرد: برداشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی چاره کار نیست بلکه باید درست مدیریت شود تا این ارز و نهاده وارد شده با آن سر از بازار آزاد در نیاورد.

کاوه زرگران نیز در ارتباط زنده اینترنتی با این برنامه اذعان داشت: جریان ورود کالا به کشور یک جریان پیوسته است و وقفه در عرضه حتی به مدت یک روز، بازار را به هم می‌ریزد.

رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ادامه داد: امروز مساله‌ای به نام انحصار در واردات نهاده‌های دامی نداریم بلکه مشکل تامین ارز و عدم برنامه ریزی سازمان‌های مربوطه برای ورود پیوسته کالا به کشور است.

وی با اشاره به اینکه سیستم‌های نظارتی آنچنان بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت می‌کنند که امکان هیچ گونه دخل و تصرف در آن وجود ندارد گفت: بروز مشکلات در حلقه‌های بعدی ورود کالا به کشور است.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *