شهید محمدرضا تورجی‌زاده که بود؟

17:10 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۵۸۹
یک نویسنده کتاب گفت: در فصل‌های ابتدایی کتاب «در انتظار پدر» به سرگذشت مادر شهید محمدرضا تورجی زاده اشاره شده در عین حال نگاهی دارد به آداب رسوم و اعتقادات دو نسل گذشته که جذابیت‌های خاص خود را دارد.
کبری خدابخشی در گفت‌وگو با میزان پیرامون مضمون کتاب «در انتظار پدر» گفت: کتاب «در انتظار پدر» مادرانه‌ای دلنشین از مادر شهید محمدرضا تورجی‌زاده است. این کتاب علاوه بر بیان زندگی این شهید بزگوار نگاهی تاریخی دارد به زندگی دو نسل و رخداد‌های تاریخی آن که برای مخاطبان بسیار جذاب خواهد بود.

وی در همین راستا ادامه داد: در فصل‌های ابتدایی کتاب «در انتظار پدر» به سرگذشت مادر شهید محمدرضا تورجی زاده اشاره شده در عین حال نگاهی دارد به آداب رسوم و اعتقادات دو نسل گذشته که جذابیت‌های خاص خود را دارد، در ابتدای کتاب «در انتظار پدر» سخنان مادر شهید بزگوار درباره کودکی شهید تورجی زاده همچنین سیر زندگی تا فوت پدر این شهید در خردسالی و رسیدن به زمان ازدواج و تولد این شهید بزرگوار پرداخته است.

خدابخشی به بخش بعدی کتاب «در انتظار پدر» اشاره و اظهار کرد: در فصل بعد به رویداد‌های و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته شده که هر کدام در نوع خود جذاب است و روایتی را از مبارزات خانواده‌ها و افراد دارد که در جای خود خواندنی است، تحولات اجتماعی در این دوره زمانی به خوبی پرداخته شده از آنجا که این تحولات در خارج از پایتخت است و در استان اصفهان رخ می‌دهد، نکاتی جذاب را مطرح کرده و به نوعی تاریخ شهر اصفهان را در دوران انقلاب بیان کرده است.

خدابخشی: کتاب «در انتظار پدر»  مادرانه‌ای دلنشین از مادر شهید محمدرضا تورجی‌زاده است

وی ابراز کرد: تاریخ انقلاب در شهر اصفهان طی سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۳ به صورت شاخص در کتاب «در انتظار پدر» بیان شده این نکته‌ برای بسیاری از مردم اصفهان و حتی تاریخ دانان نیز جذاب است اتفاقاتی که در آن دوره در کوچه و بازار رخ می‌داده و حرکت‌های مردم برای رسیدن به انقلاب قابل توجه و از نظر تاریخی قابل بررسی است.

نویسنده کتاب «محسن ما» به بخش دیگر از کتاب «در انتظار پدر» اشاره و اظهار کرد: در بخش انتهایی کتاب «در انتظار پدر» اعزام به جبهه، مجروحیت تا زمان شهادت شهید محمدرضا تورجی زاده را به روایت مادر شهید منعکس کرده است.

خدابخشی شیوه نگارش کتاب «در انتظار پدر» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: کتاب «در انتظار پدر» از زبان اول شخص نوشته شده  که به روایت مادر این شهید بزرگوار است و تلاش داشتم تا آن را به نحوی بنویسم که وقایع در کنار هم قرار گرفته و روند تاریخی مستند بیان شود تا علاوه بر داستان زندگی شهید مستندات و رویداد‌های تاریخی و اجتماعی را مطرح کند در برخی از قسمت‌های کتاب «در انتظار پدر» از لهجه اصفهانی استفاده شده و این امر بر جذابیت کتاب افزوده است لذا متن مخاطب را ترغیب به مطالعه ادامه داستان می‌کند. کتاب «در انتظار پدر» دارای ۶ فصل است.

وی به بخشی‌هایی از کتاب «در انتظار پدر» اشاره و بیان کرد: در کتاب مشارکت‌های خانواده در دوران انقلاب و شور و شعف آن زمان خصوصا دربین نوجوانان به خوبی مطرح شده است زمانی که دختر بزرگ خانواده اعلامیه‌های «امام خمینی (ره)» را از دانشگاه به خانه می‌آورد یا نوار سخنرانی را پنهانی به اعضای خانواده می‌دهد در اینجا مشارکت همه اعضای خانواده را به خوبی نشان می‌دهد و به واسطه همین رابطه‌ها و رویداد‌ها بود که شهید محمدرضا تورجی زاده با فضای انقلاب آشنایی پیدا کرده و در ادامه راه شهدای هشت سال دفاع مقدس قرار می‌گیرد.

نویسنده کتاب «چشم روشنی» پیرامون ویژگی‌های شخصیتی شهید محمدرضا تورجی زاده بیان کرد: محمد رضا تورجی زاده مداح نیز بود او پیش از اجرای برخی از عملیات‌ها به مداحی برای لشکر می‌پرداخت، توانایی او در این کار سبب می‌شد رزمندگان آمادگی بیشتری برای انجام عملیات داشته باشند و بتوانند ارتباط روحی خوبی با پروردگارشان بر قرار کنند. نکته قالب توجه پیرامون شهید تورجی زاده آرزوی او برای دیگران بود، این شهید بزرگوار همواره آرزو داشت تا هر کار خیری از دستش بر می‌آید برای دیگران انجام دهند لذا اکنون پس از گذشت سال‌ها از شهادتش همواره بر سر مزار شهید تورجی زاده زائرانی دیده می‌شون،  وی یکی از سر شناس‌ترین شهدای دفاع مقدس در اصفهان است و همه به نوعی با نام این شهید آشنا هستند

وی پیرامون کتاب «در انتظار پدر» ابراز کرد: بازتاب‌های نظرات مخاطبان از کتاب «در انتظار پدر» برایم جذاب بود، چون در کنار داستان کتاب تلاش داشتم تا روایتی مستند از رویداد‌های اصفهان در آن روز‌ها را بازگو کنم همین بیان زوایای مختلف رویداد‌ها در کوچه پس کوچه‌های اصفهان قدیم را بیان می‌کند و درعین حال آداب و رسوم جامعه از ازدواج‌ها گرفته تا مراسم عزاداری و تظاهرات‌ها را به خوبی توصیف شده است.خدابخشی علت نامگذاری کتاب «در انتظار پدر» را مورد بررسی قرار داد وبیان کرد: از آنجا که مادر شهید محمد رضا تورج زاده دردوران کودکی پدر خود را از دست داده بود و همیشه آرزوی پدر در ذهن و روان او حضور داشت به درخواستتش نام کتاب را در کتاب «در انتظار پدر» نام گذاشتم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *