وزارت میراث فرهنگی چندین برنامه برای آغاز قرن پانزدهم دارد

5:27 - 25 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۵۶۳
محمدرضا کارگر گفت: ما به طور دائمی آموزش‌هایی را در وزارت میراث فرهنگی ارائه می‌کنیم. این نوع آموزش‌ها به صورت مستمر تا به امروز به انجام رسیده است. حتی در این دورانی که با بیماری کرونا مواجه بوده ایم به صورت وبینار یا در قالب بخشنامه‌ها کاملا به انجام رسیده است.
محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره موضوعاتی نظیر حق تحصیل عادلانه، رشد اقتصادی مطلوب، و مبارزه با تغییرات اقلیمی که به عنوان اهداف ترسیم شده برای شعار سال شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) در نظر گرفته شده و ارتباطشان با کارکرد‌های موزه‌ها به میزان گفت: این موارد به صورت مستقیم جزو اهداف ترسیم شده برای شعار سال ایکوم به حساب نمی‌آید. اما اگر هم این موارد به عنوان اهداف ترسیم شده برای شعار سال ایکوم در نظر گرفته شده باشد حتما به این مساله مربوط می‌شود که موزه‌ها در هر موضوع یا حوزه‌ای نمونه‌هایی برای عرضه دارند. برای مثال ما موزه‌هایی در حوزه محیط زیست، موسیقی، خودرو و موارد دیگر داریم. درواقع می‌توانم بگویم ما در همه حوزه‌ها دارای موزه هستیم. این مساله به این بر می‌گردد که بخشی از برون داد هر موضوعی خود را در قالب موزه نشان می‌دهد. یعنی برای مثال در موضوع محیط زیست برای آموزش عمومی از موزه‌های مربوط به محیط زیست استفاده می‌شود؛ بنابراین از این جنبه می‌توان به آنچه که به عنوان اهداف مربوط به شعار سال ایکوم در نظر گرفته شده توجه کرد.

وی در پاسخ به اینکه چرا اقدام‌هایی نظیر تحقیق و نظرسنجی از آحاد مردم یا ارائه آموزش به کارکنان برای جلب بیشتر مخاطب انجام نمی‌گیرد گفت: این موارد جزو آموزش‌هایی است که ما به طور دائمی در وزارت میراث فرهنگی ارائه می‌کنیم. یعنی این نوع آموزش‌ها به صورت مستمر تا به امروز به انجام رسیده است. حتی در این دورانی که با بیماری کرونا مواجه بوده ایم به صورت وبینار یا در قالب بخشنامه‌ها کاملا به انجام رسیده است. من تاکید می‌کنم ارائه این آموزش‌ها به طور دائم در حال انجام بوده است. همکاری‌هایی که موزه‌ها با هم دارند یا همکاری‌هایی که موزه‌ها با دیگر مراکز فرهنگی دارند و نمایشگاه‌های گوناگونی که برگزار می‌شود را هم باید در همین قالب دید.
 
بیشتر بخوانید:
 
مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی اذعان داشت: برای مثال اخیرا ما به مناسبت هفته کودک یک نمایشگاهی را برگزار کردیم که در این برنامه برای آموزش موضوعات گوناگون مربوط به میراث فرهنگی آموزش‌های مفصلی ارائه شد. ما شاهد بودیم که این برنامه‌های آموزشی با استقبال گسترده‌ای هم روبرو شد. در این نمایشگاه نقاشی‌های کودکان با موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی هم عرضه شد که برای نسل‌های جدید و کودکان دربردارنده آموزش‌های سودمندی خواهد بود.
 
کارگر  خاطرنشان کرد: همه این اقدام‌ها البته در شرایط وجود بیماری کرونا که تا اندازه‌ای مخاطبان کمتر شده اند و موزه‌ها تعطیل هستند به انجام رسیده است؛ بنابراین طبیعی است که در این شرایط این نوع اقدامات هم کمرنگ‌تر باشند. چون این نوع برنامه‌ها ارتباط مستقیمی با حضور داشتن مخاطبان دارد. اما در فضای مجازی این برنامه‌ها با اقدامات فعالانه تری دنبال می‌شود. در سال ۱۴۰۱ یعنی در آغاز قرن پانزدهم خورشیدی برای اجرای چندین برنامه در حوزه میراث فرهنگی و آموزش‌های مرتبط با آن برنامه ریزی شده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *