واکنش‎ها به تصمیم جنجالی سازمان غذا و داروی آمریکا درباره سیگار‌های الکترونیکی

17:33 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۵۳۳
یافته‌های علمی جدید نشان می‎دهند که سیگار‌های الکترونیکی حاوی هزاران ماده شیمیایی ناشناخته و مضر است که تولید کنندگان، وجود این مواد مضر را مخفی کرده‎اند.

- هنگامی که سیگار الکترونیکی برای اولین بار رایج شد، طرفداران آن به سرعت ادعا کردند که استعمال این نوع سیگار‌ها ایمن‌تر از استعمال سیگار معمولی است؛ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این موضوع درست نیست.

به گزارش «اسمیتسونیان مگزین»، دانشمندان دانشگاه «جانز هاپکینز» دریافتند که سیگار‌های الکترونیکی حاوی هزاران ماده شیمیایی ناشناخته و از جمله مواد شیمیایی صنعتی و کافئین هستند و وجود این مواد توسط تولیدکنندگان فاش نشده است.

این تحقیق در مجله «کمیکال ریسرچ توکسیکولوژی»، مجله‌ای که توسط انجمن شیمی آمریکا تهیه می شود، منتشر شده است.

«کارستن پرسه»، نویسنده ارشد و استادیار بهداشت و مهندسی محیط زیست در دانشکده مهندسی «وایتینگ» و دانشکده بهداشت عمومی «جانز هاپکینز»، در بیانیه‌ای می‌گوید «تحقیقات موجود که سیگار‌های الکترونیکی را با سیگار‌های معمولی مقایسه کرده، نشان می‎دهد که آلاینده‌ها در سیگار‌های الکترونیکی بسیار کمتر است اما مشکل این است که ذرات سیگار الکترونیکی حاوی سایر مواد شیمیایی کاملاً ناشناخته‎ای هستند که ممکن است خطرات سلامتی را برای ما به همراه داشته باشد که ما هنوز در مورد آن‌ها نمی‌دانیم؛ بیشتر جوانان از این سیگار‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند و باید بدانند در معرض چه چیزی قرار دارند.»

این مطالعه نشان می‎دهد که تقریباً ۲ هزار ماده شیمیایی ناشناخته در بخار سیگار الکترونیکی و ذرات معلق آن وجود دارد.

دانشمندان همچنین چندین ترکیب شناخته شده و بالقوه مضر را در این نوع سیگار‌ها کشف کردند.

محققان استرالیایی در بررسی اخیر روی ۶۵ نمونه از این مایع‌ها به نتایج مشابهی دست یافتند.

به گزارش «نیو اطلس»، هر نمونه دستکم دارای یک ماده شیمیایی بالقوه مضر از جمله ترکیب شیمیایی «بنزالدهید»، تحریک کننده مجاری تنفسی و ترکیب شیمیایی «ترانس سینامالدهید»، عامل سرکوب کننده سیستم ایمنی، است.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل‌ها مقداری نیکوتین را در ۶ نمونه تشخیص داد؛ این در حالی است که این محصولات با ادعای نداشتن نیکوتین به بازار عرضه می شوند.

با این وجود سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا اجازه فروش نوعی سیگار الکترونیکی در این کشور را صادر کرد.

این اقدام یکی از بحث برانگیزترین تصمیمات در بحث‌های بهداشت عمومی در چند دهه اخیر در آمریکا به شمار می‎رود.


برچسب ها: آمریکا جوبایدن

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *