سه بازی در ۱۰ روز؛ رکورد شکنی امیری از دبی تا ریاض

14:54 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۵۳۰
وحید امیری سومین حضور فیکس خود در ۱۰ روز اخیر را تجربه خواهد کرد. امیری در تیم ملی ۲ پست مختلف داشت و حالا در خط حمله پرسپولیس امشب به مصاف الهلال عربستان خواهد رفت.

- ورزش سه نوشت: این یک اتفاق بی نظیر در فوتبال ایران و آسیاست که بازیکنی ۳۳ ساله در دو بازی فیفادی فیکس باشد و سپس با پرواز به ریاض، خود را در قامت بازیکنی نشان دهد که کادرفنی نمی‌تواند از اسمش بگذرد. اما وحید امیری توانسته این هدف ویژه را محقق کند و در آخرین جلسه تمرینی سرخپوشان، به یحیی گل‌محمدی نشان داد که شاداب و سرحال، آماده ۹۰ دقیقه تلاش در برابر آبی پوشان ریاض است.

نکته جالب درباره این الماس تراش خورده خرم آبادی اینکه جابجایی مربیان هیچ تاثیری در روند او نداشته؛ کسی که در نفت تهران شاگرد یحیی و منصوریان بود، در تیم ملی توسط کی‌روش دعوت شد و مورد اعتماد ویلموتس قرار گرفت و به بازیکن مورد علاقه اسکوچیچ تبدیل شد، در پرسپولیس چهره ثابت دوران برانکو بود و در زمان کالدرون فیکس ماند و حالا در دوره یحیی گل‌محمدی نیز هیچ بازی‌ای را از دست نمی‌دهد.

اگرچه این اعتماد همیشگی مربیان به امیری دلایل متفاوتی دارد، اما علت اصلی اش را باید در شاخصه‌های ذاتی او جستجو کرد؛ اینکه همیشه بیشترین میزان تلاش و دوندگی را ارائه می‌کند و در هر منطقه‌ای زمین و برابر هر حریفی، نمایشی قابل قبول دارد. یعنی اگر قرار باشد با فاکتور‌های مختلف نمره‌ای به عملکرد او در هر بازی داده و روی نمودار آورده شود، نقاطی در بالای نمودار به دست می‌آیند که اتصالشان به یکدیگر، خطی نیمه صاف را پدید می‌آورد.

فارغ از آنچه در گذشته رخ داده، امیری یک داستان ۱۰ روزه استثنایی را پشت سر گذاشت؛ پس از انجام بازی دوستانه برابر شهرداری آستارا و حضور در ترکیب اصلی (کنار حامد پاکدل)، به اردوی تیم ملی دعوت شد و روز ۱۵ مهر برابر امارات در ترکیب اصلی به عنوان هافبک چپ (نیمه اول) و دفاع چپ (نیمه دوم) به میدان رفت و سومین بازیکن برتر زمین شد. با ۸۵% پاس صحیح، ۴ تکل موفق، ۲ قطع توپ و ۲ دریبل موفق.

بازگشت ایران از دبی با تمرینات سفت و سخت برای بازی با کره‌جنوبی همراه بود. روز ۲۰ مهر مشخص شد که امیری دفاع چپ تیم ملی در برابر کره جنوبی خواهد بود. یک ساعت پس از شروع بازی با ورود نورافکن او به پست هافبک چپ رفت و دوباره درخشید و سومین بازیکن برتر تیم ملی در این مسابقه لقب گرفت؛ ۱۸۰ دقیقه بازی در فیفادی که باعث نگرانی شدید پرسپولیسی‌ها شد، چرا که آن‌ها تنها چهار روز بعد با الهلال بازی داشتند.

حالا گزارش‌ها از ریاض حاکی از آن است که امیری سومین حضور فیکس خود در ۱۰ روز اخیر را تجربه خواهد کرد تا به این شکل رکوردزنی کند. بازیکنی دونده، تلاشگر، گوش به فرمان و سر به زیر که در دهمین سال معرفی اش به فوتبال ایران، آثار افت ناشی از افزایش سن را در فوتبالش نشان نداده تا پرسپولیسی‌ها فعلا از بابت تمدید قرارداد سه ساله با او خوشحال باشند.

نکته جالب اینکه وحید امیری در تیم ملی دو پست مختلف داشت و حالا در خط حمله به میدان خواهد رفت؛ یعنی علاوه بر اینکه او در طول ۱۰ روز اخیر به سه کشور سفر کرده تا در سه بازی حساس و پرفشار فیکس باشد، باید در سه منطقه متفاوت نیز به میدان برود؛ دفاع چپ، هافبک چپ و حالا احتمالا مهاجم سایه. اینکه یک فوتبالیست ایرانی تا این حد تاکتیک پذیر باشد و نقش‌های مختلف را به خود بگیرد، حسرت طرفداران ایرانی برای معرفی دیرهنگام او به فوتبال ایران را بیش از پیش خواهد کرد.

حتی اگر در ساعات پایانی روز تصمیم یحیی عوض شود و او را روی نیمکت بنشاند هم امیری مهمترین اسلحه یحیی روی نیمکت خواهد بود؛ مهره‌ای که شاید رکورد ۱۴ روز ۴ بازی را هم با غلبه بر الهلال به نام خود اختصاص بدهد!


برچسب ها: پرسپولیس فوتبال

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *