قفل زنگ‌زده شورا‌های عالی با حضور رئیس‌جمهور گشوده می‌شود/ برگزاری جلسات ۵ شورا ظرف ۲ ماه

10:23 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۵۲۳
دسته بندی: سیاست ، گزارش و تحلیل
تشکیل شوراهای عالی در دولت‌های قبلی به محاق رفته و بی‌رمق شده بود، چنانچه یا بافاصله زمانی طولانی برگزار می‌شد یا اصلاً برگزار نمی‌شد، اما پس از تشکیل کابینه جدید، شاهد شکل‌گیری منظم این شوراهای مختلف با حضور شخص رئیس‌جمهور هستیم.
- با گذشت کمتر از ۲ ماه از آغاز به کار رسمی کابینه دولت مردمی، (از ۳ شهریور) جلسات شورا‌های پرتعدادی یکی پس از دیگری با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود.
 
شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی سران سه قوه، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی مسکن، شورای عالی اشتغال و شورای عالی آب از جمله شورا‌هایی هستند که جملگی با حضور و ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شوند.

تشکیل شوراهای عالی در دولت‌های قبلی به محاق رفته و بی‌رمق شده بود، چنانچه یا با فاصله زمانی طولان برگزار می‌شد و یا اصلا برگزار نمی‌شد اما پس از تشکیل کابینه جدید، شاهد شکل‌گیری منظم این شورا‌های مختلف با حضور شخص رئیس جمهور هستیم.

در این میان می‌توان به برگزاری دو جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوه در تاریخ ۲۰ مرداد و ۳۱ شهریور اشاره کرد.
 
تنور داغ برگزاری جلسات شوراهای مختلف با حضور رئیس جمهور مردمی/  از جلسه سران قوا تا شورای عالی آموزش و پرورش
نشست‌های سران سه قوه با ترتیب خاصی در حال برگزاری است که اولین جلسه آن ششم شهریور به میزبانی رئیس جمهور و پس از آن هم در تاریخ‌های ۱۳ شهریور به میزبانی رئیس مجلس، ۲۰ شهریور، ۳ مهر، ۱۷ مهر  به میزبانی رئیس جمهور و ۲۴ مهر نیز به میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد که روی هم رفته شاهد برگزاری شش جلسه نشست سران قوا بوده‌ایم که ۴ جلسه آن به میزبانی رئیس جمهور مردمی و  ۲ جلسه نیز به میزبانی رئیس مجلس برگزار شده است.

یکی دیگر از شورا‌های مهمی که با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، شورای عالی امنیت ملی است که ۳۲ سال از تاسیس آن می‌گذرد. طبق اصل ۱۷۶ قانون اساسی شورای عالی امنیت ملی به‏ منظور تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و حاکمیت‏ ملی‏ «شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی» به‏ ریاست‏ رئیس‏ جمهور، با وظایف‏ زیر تشکیل‏ می‏ شود:

‎‎‎‎‎‎تعیین‏ سیاست‌های‏ دفاعی‏ - امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاست‌های‏ کلی‏ تعیین‏ شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری‏، ‎‎‎‎‎‎هماهنگ‏ کردن‏ فعالیت‏ های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ واقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏ - امنیتی‏ ‎‎و همچنین بهره‏ گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏.

‎‎‎‎‎‎شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ به‏ تناسب‏ وظایف‏ خود شوراهای‏ فرعی‏ از قبیل‏ شورای‏ دفاع‏ و شورای‏ امنیت‏ کشور تشکیل‏ می‌دهد. ریاست‏ هر یک‏ از شوراهای‏ فرعی‏ با رئیس‏ جمهور یا یکی‏ از اعضای‏ شورای‏ عالی‏ است‏ که‏ از طرف‏ رئیس‏ جمهور تعیین‏ می‏ شود. حدود اختیارات‏ و وظایف‏ شوراهای‏ فرعی‏ را قانون‏ معین می‏ کند و تشکیلات‏ آن‌ها به‏ تصویب‏ شورای‏ عالی‏ می‏ رسد. مصوبات‏ شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ پس‏ از تأیید مقام‏ رهبری‏ قابل‏ اجراست‏.

‎‎‎‎‎‎در حال حاضر علی شمخانی دبیر این شوراست که روز ۲۸ تیرماه با حضور در دفتر رئیس جمهور دیدار و گزارشی از آخرین فعالیت‌ها و اقدامات نهاد متبوع خود ارائه کرده است.
 
تنور داغ برگزاری جلسات شوراهای مختلف با حضور رئیس جمهور مردمی/  از جلسه سران قوا تا شورای عالی آموزش و پرورش
با توجه به وعده انتخاباتی رئیس جمهور مبنی بر ساخت ۴ میلیون مسکن در دوره فعالیتش، یکی دیگر از شورا‌هایی که در این ایام با حضور پرتعداد وزرای کابینه دولت سیزدهم برگزار شد، شورای عالی مسکن است که  روز ۱۴ مهر به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد.

در گذشته متولی ساخت مسکن وزارت راه و شهرسازی بود و سایر وزارتخانه‌ها در این مهم درگیر نبودند، اما در قانون پیش بینی شده که شورای عالی مسکن تشکیل شود و شخص رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا و معاون اول وی و وزیر راه به‌عنوان معاون و دبیر شورا تعیین شده‌اند.

البته وزرای جهاد کشاورزی، صمت، نفت و خیلی از دستگاه‌های اجرایی در این شورا حضور پیدا می‌کنند تا در بحث تصمیم گیری و ساخت مسکن خلایی وجود نداشته باشد و هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد. نخستین جلسه شورای عالی مسکن، کمتر از ۲ هفته از ابلاغ قانون تولید مسکن به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و از نکات مهم این جلسه می‌توان به آغاز تولید دو نوبت، دو میلیون واحد در دو سال اول اجرای این طرح اشاره کرد که به دنبال آن تا پایان دولت یعنی چهار سال آینده امکان تهیه ۴ میلیون واحد مسکونی وجود داشته باشد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی از دیگر شورا‌هایی است که تاکنون ۲ جلسه از آن با حضور رئیس جمهور در روز‌های ۱۶ و ۳۰ شهریور تشکیل شده است.

در جلسه ۸۴۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی و اولین جلسه این شورا با ریاست آیت الله دکتر رئیسی نیز در روز ۱۶ شهریور و با حضور رؤسای مجلس، قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی تشکیل شد، سه سند ملی و کلان کشور مبنای اولویت‌های مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی شدن تعیین شد.
 
تنور داغ برگزاری جلسات شوراهای مختلف با حضور رئیس جمهور مردمی/  از جلسه سران قوا تا شورای عالی آموزش و پرورش
یکی دیگر از شورا‌ها در امور علمی و فرهنگی کشور، شورای عالی آموزش و پرورش است که با حضور آیت الله رئیسی در روز ۲۹ شهریور برگزار شد تا روند برگزاری جلسات شورا‌ها در دولت سیزدهم، آن هم در این مدت زمان کوتاه آغاز به کار دولت، حد نصاب جدیدی نسبت به دول قبلی از خود برجای بگذارد.

برگزاری ۲ جلسه شورای عالی فضای مجازی در تاریخ‌های ۲۳ شهریور و ۲۰ مهر ماه با حضور رئیس دولت نیز حائز اهمیت است.

به هر روی، برگزاری جلسات شورا‌های مختلف با حضور رئیس جمهور، آنهم به صورت منظم و متعدد، در کنار انجام هفت سفر استانی و نیز شرکت رئیس جمهور و هیئت همراه او در اجلاسیه روسای سازمان همکاری شانگهای که ماه گذشته در تاجیکستان برگزار شد، نشان از پرتحرکی دولت و دید همه جانبه آن‌ها نسبت مسائل مختلف و عزم راسخ دولتمردان برای حل مشکلات مردم دارد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *