آیا واکسن سینوفارم تنها ۵ درصد ایمنی بخشی دارد؟

14:32 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۴۹۱
یک متخصص ویروس شناسی گفت: پیک ششم می‌تواند محک خوبی برای ارزیابی برنامه واکسیناسیون ما باشد.
- کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت و عضو فرهنگستان علوم پزشکی «نامه مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت» را تایید کرد. در این نامه به استناد تحقیق روی ۳۸۰ هزار نفر در شیراز «میزان تاثیر واکسن سینوفارم در جلوگیری از عفونت» و ابتلا به ویروس کرونا فقط ۵ درصد اعلام شده است.  

حسین کیوانی در گفت‌وگو با میزان در این خصوص توضیح داد: نتیجه تحقیقات آقای باقری لنکرانی این چنین بوده و او فرد معتبری است. این گزارش ۳ ستون دارد و ۵ درصد برای ابتلا به کرونا مطرح شده و درصد‌های میزان بستری شدن و مرگ‌ومیر ناشی این بیماری تفاوت دارد و این مقدار نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که با توجه این آمار در خصوص واکسن سینوفارم کشور چین چگونه با کرونا مقابله کرده است؟، گفت: مقابله با کرونا به معنی ریشه کنی این بیماری نیست و این ویروس همچنان در همه دنیا وجود دارد و افزایش واکسیناسیون کاهش موارد بستری و فوت ناشی از آن را به همراه دارد.

این متخصص ویروس شناسی در خصوص پیک ششم کرونا افزود: امیدواریم که با پیک ششم مواجه نشویم، اما اگر این موج آغاز شود، چنانچه واکسیناسیون در کشور ما موفق باشد، تلفات بسیار پایین است و اگر این چنین نباشد باید در برنامه واکسیناسیون خود تجدید نظر کنیم و از این رو پیک ششم می‌تواند محک خوبی برای ارزیابی برنامه واکسیناسیون ما باشد.

لازم به ذکر است که در نامه مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت که به امضای کامران باقری لنکرانی رسیده آمده است: میزان تاثیر واکسن سینوفارم در جلوگیری از عفونت (ابتلا به کرونا) ۵ درصد، تاثیر آن در جلوگیری از بستری ۵۵/۸ و تاثیر سینوفارم در جلوگیری از مرگ ۶۵ درصد است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *