عدالت در دسترسی به خدمات به صورت جدی دنبال می شود

11:58 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۴۲۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: عدالت در دسترسی به خدمات موضوعی است که به صورت جدی در قوه قضاییه و سازمان پزشکی قانونی کشور دنبال می شود و به همین منظور طی دو سال گذشته 49 مرکز پزشکی قانونی در مناطق دور از مرکز راه اندازی شده است.

- دکتر عباس مسجدی در سفر به استان خراسان جنوبی و دیدار با رییس کل دادگستری استان که صبح امروز چهارشنبه ۲۱ مهر ماه انجام شد، گفت: سازمان پزشکی قانونی کشور با هدف ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات و تکریم ارباب رجوع در مناطق دور از مرکز که حداقل فاصله آن‌ها تا اولین مرکز پزشکی قانونی ۸۰ کیلومتر است، مراکزی را راه اندازی کرد که تا کنون ۴۹ مرکز آن افتتاح شده است.

وی با اشاره به سختی کار پزشکی قانونی و شرایط خاص کار در این سازمان، افزود: نوع کار پزشکی قانونی با سختی و صعوبت خاصی به ویژه در بخش‌های فنی و تخصصی همراه است، به همین دلیل پزشکان انگیزه‌ای برای ورود به این سازمان ندارند.

دکتر مسجدی تصریح کرد: در بسیاری از مناطق دور از مرکز و شهرستان‌های محروم، سازمان با مشکل تأمین پزشک مواجه است و سختی کار سازمان در کنار کمبود پرداختی‌ها موجب شده پزشکان، بخش‌ها و دستگاه‌هایی به غیر از پزشکی قانونی برای اشتغال انتخاب کنند.

وی با تأکید بر تلاش مسئولین و مدیران سازمان بر تأمین نیروی تخصصی اظهار داشت: سازمان تلاش می‌کند از تعطیلی مراکز و یا خلل در ارائه خدمت به مردم به دلیل کمبود نیروی پزشک جلوگیری کند و به هر نحو ممکن خدمات را به بهترین شکل به مردم ارائه دهد، اما کمبود نیرو که ناشی از عملیاتی نشدن مجوز‌های استخدامی و نیز عدم استقبال پزشکان و کارشناسان برای ورود به این سازمان است، در مواردی ما را دچار مشکل می‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد: با همکاری نهاد‌های مسئول و تأمین اعتبارات مورد نیاز امکان جذب نیروی متخصص و راه اندازی مرکز پزشکی قانونی به ویژه در شهرستان‌های محروم و دور از مرکز فراهم شود.

در این دیدار حجت الاسلام حمیدی رییس کل دادگستری استان نیز با قدردانی از خدمات پزشکی قانونی در استان و همکاری مناسب با مجموعه قضایی استان خواستار استقرار مرکز پزشکی قانونی در شهرستان‌های دارای مرکز قضایی شد.

وی با اشاره به پراکندگی جمعیت و وسعت قابل توجه استان خراسان جنوبی، خاطرنشان کرد: فاصله شهرستان‌های استان از یکدیگر بسیار زیاد است و مردم برخی شهرستان‌های فاقد پزشکی قانونی ناچار می‌شوند برای دریافت حداقل خدمات مسافتی نسبتا طولانی را تا اولین مرکز پزشکی قانونی طی کنند.

رییس کل دادگستری استان در این دیدار قول مساعد داد که در صورت تأمین نیروی متخصص نسبت به فراهم کردن فضای فیزیکی برای استقرار مرکز با پزشکی قانونی همکاری کند.

یادآور می‌شود دکتر مسجدی امروز بعد از دیدار با رییس کل دادگستری استان، با آیت الله عبادی نماینده، ولی فقیه در استان نیز دیدار و گفتگو کرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *