۱۴ خوراکی طبیعی برای داشتن ریه سالم

2:50 - 25 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۳۹۹
در دنیای امروز به دلیل آلودگی شدید هوا در همه جا ریه‌ها خیلی حساس هستند و باید بیشتر مراقب آن‌ها بود، برای مراقبت بهتر از ریه‌ها باید نکاتی را رعایت کنید.

- نمناک نوشت: ریه‌ها برای زندگی بشر ضروری هستند، آن‌ها تقریبا بدون خستگی کار می‌کنند، هوا را به داخل می‌کشند و چیز‌هایی را که قابل استفاده نیستند، بار‌ها و بار‌ها هر روز و هر شب به بیرون می‌دمند. تنفس اکسیژن را به بدن می‌رساند و دی اکسید کربن را که محصولی اضافی حاصل از متابولیسم بدن است به بیرون می‌راند، نفس کشیدن هم چنین برای قدرت تکلم و خواندن ما نیز نیاز است.

ریه‌ها از هزاران مجرای شاخه شاخه که به کیسه‌های هوای کوچک یا نایژه ختم می‌شوند، ساخته شده اند. بیشتر از ۳۰۰ ملیون از این کیسه‌های کوچک در ریه‌های ما وجود دارد، که باعث می‌شود ظاهر آن مانند یک زمین تنیس شود تا نیاز‌های تنفسی بدن را برآورده کنند غشای این کیسه‌های هوای کوچک از دستمال کاغذی نیز نازک‌تر است تا تبادل گاز‌ها را به بیشترین حد ممکن برساند.

ریه‌های ما بخش بزرگی از سیستم ایمنی ما را تشکیل می‌دهند، آلودگی‌ها و عفونت‌هایی که به وسیله میکروب‌ها به وجود می‌آیند، به وسیله‌ی مخاط داخل ریه جذب می‌شوند و به وسیله‌ی مویچه‌های نازک به سمت بالا حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند ما سرفه کنیم یا آن‌ها را ببلعیم؛ عطسه نیز راه دیگری است که ریه‌ها از آن استفاده می‌کنند تا از عفونت و آلودگی، حتی قبل از این که این مهاجمین سینوس‌ها را رد کنند، خلاص شوند.

تغذیه بسیار مهم است، ولی برای داشتن ریه سالم چی بخوریم؟

چیزی که ما می‌خوریم مستقیما بر روی ریه‌ها تاثیر نمی‌گذارد، ولی غذای ما به طور غیر مستقیم از طریق سیستم قلبی عروقی و فراهم کردن محافظت آنتی اکسیدانی با آن‌ها تماس پیدا می‌کند. غذای پر چرب با افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه در ارتباط است از طرفی دیگر، خوردن میوه می‌تواند این خطرات را کاهش دهد.

خوردن غذا‌های سالم و موادغذایی که درادامه خواهید خواند، همراه با ورزش هر دو به حفظ سلامت پاکیزگی و عدم کارکرد زیاد ریه کمک می‌کند. غذا‌های تازه و خام بهترین راه برای به دست آوردن آنزیم ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث راحت‌تر شدن تنفس می‌شوند.

۱. آب سالم

آب نقش بزرگی را در سلامت ایفا می‌کند و پایه‌ی هر عمل پاک کننده‌ای است، آب خالص و پاکیزه برای حفظ جریان خون به داخل و خارج از ریه‌ها ضروری است. آب هم چنین ریه‌ها را مرطوب نگه می‌دارد و باعث جریان مخاط می‌گردد؛ ممکن است که چندش آور به نظر برسد، ولی این مخاط خیلی مهم هستند و برای انسجام مویچه‌ها به منظور حرکت سموم، میکروب‌ها و آلودگی‌ها به بیرون از بدن نیاز است.

۲. سیر و پیاز

این غذا‌های تند و تیز برای قلب و هم چنین ریه‌ها عالی هستند آن‌ها التهاب را کاهش می‌دهند، کلسترول کم میکنند و با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

۳. زنجبیل

این ادویه خاصیت ضد التهابی دارد و حذف آلودگی‌ها از ریه‌ها را سرعت می‌بخشد.

۴. فلفل چیلی

فلفل‌ها با کپسیکین پر شده اند، ترکیب تندی که باعث سوزش می‌شود. کپسیکین جریان خون را بهبود می‌بخشد، غشای مخاطی را تحریک می‌کند و عفونت مبارزه می‌کند.

۵. سبزیجات کلمی

کلم، گل کلم و بروکلی نشان داده اند که می‌توانند باعث متوقف شدن رشد سرطان ریه شوند و خطر ابتلا به سرطان ریه را نصف کنند، آن‌ها سرشار از کلروفیل هستند که خون را تمیز می‌کند و دوباره می‌سازد و دارای مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌های موثر هستند.

۶. انار

آب انار روند رشد تومور‌های ریوی را آرام می‌کند. انار حاوی بسیاری از انواع آنتی اکسیدان‌ها شامل الاژیک اسید است که در تحقیقات مربوط به سرطان گام‌های بلندی برداشته است.

۷. زردچوبه

این ادویه با زنجبیل در ارتباط است و بسیاری از خواص آن را دارد. زردچوبه هم چنین حاوی کورکومین می‌باشد، که ترکیبی است که باعث می‌شود سلول‌های سرطانی خودشان را از بین ببرند.

۸. سیب

فلاونوئید، ویتامین E و C کمک می‌کنند که ریه‌ها به بهترین نحو ممکن کار کنند. سیب از تمام این مواد غنی است و کسانی که چندین بار در هفته سیب می‌خورند ریه‌های سالم تری دارند.

۹. انگور

نارینژین، فلاونوئیدی موجود در انگور، مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که باعث ایجاد سرطان هستند. انگور سفید حاوی مقادیر زیادی از این فلاونوئید است، در حالی که انگور سفید هم زمان با آن حاوی آنتی اکسیدان لیکوپن نیز است، مخصوصا بعد از ترک سیگار انگور برای تمیز کردن ریه‌ها خیلی خوب است.

۱۰. حبوبات، دانه‌ها و آجیل‌ها

همه این‌ها حاوی منیزیم هستند که ماده معدنی است که برای داشتن ریه‌هایی سالم لازم است. آن‌ها هم چنین اسید‌های چربی را که برای داشتن سیستم قلبی عروقی سالم نیاز است، فراهم می‌کنند.

۱۱. هویج

این میوه‌ی ریشه‌ای سرشار از ویتامین A، C و لیکوپن است، تمام آنتی اکسیدان‌هایی که بر روی سلامت ریه اثر می‌گدارند و ریسک ابتلا به بیماری‌های ریوی را کاهش می‌دهند.

۱۲. پرتقال

مرکبات حاوی مقدار زیادی ویتامین C و B۶ هستند که این به ریه‌ها کمک می‌کند راحت‌تر اکسیژن را منتقل کنند.

۱۳. کدو حلوایی

کدو حلوایی مانند هویج غذای دیگری است که سرشار از بتاکاروتن و ویتامین C است.

۱۴. فلفل دلمه‌ای

این فلفل ملایم غنی از ویتامین C و کاروتنوئید و زاگسنتین. کاروتنوئید نشان داده است که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *