۸۱ درصد پرونده‌های ارجاع شده به دوایر اجتماعی به صلح و سازش رسیده است

15:24 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۲۵۶
به گفته معاون اجتماعی فاتب۸۱ درصد از پرونده‌های ارجاع شده به دوایر اجتماعی به صلح و سازش رسیده است که در واقع نشان از تلاش و زحمات و دقت نظرهمکاران این حوزه دارد.

- سرهنگ مراد مرادی در همایش تجلیل از مشاوران و مددکاران اجتماعی در روز سلامت روان، بیان داشت: با توجه به این که راهبرد اصلی ناجا جامعه محوری و مردم مداری می‌باشد لذا پیشگیری اجتماعی بر اقدامات انتظامی و سخت افزاری مقدم است که در این زمینه مراکز مشاوره و مددکاری از جایگاه والایی برخوردار هستند.

وی با اشاره به یکی از بیانات مقام معظم رهبری که فرموده اند"مردم باید هنگامی که به نیروی انتظامی مراجعه می‌کنند احساس کنند گوش شنوا و زبان پاسخگو و دلی مهربان در انتظار آن هاست" عنوان داشت: در سال ۷۸ در یک اقدام هوشمندانه معاونت اجتماعی که در حقیقت یکی از استراتژیک‌ترین معاونت‌های ناجا هست تاسیس شد که این معاونت در واقع پل ارتباطی مردم با ناجا هست.

سرهنگ مرادی با اشاره به افزایش ارتباط صمیمی پلیس با مردم در پی ایجاد معاونت اجتماعی، گفت: با ارائه خدمات مختلف مشاوره‌ای و راهنمائی حرفه‌ای و کمک به شهروندان و فارغ از هرگونه مسائل جنائی و سیاسی تمام تلاش مشاوران و مددکاری کلانتری‌ها برای رفع مشکلات و گرفتاری‌های شهروندان هست.

معاون اجتماعی فاتب با اشاره به اینکه ۱۱ مرکز مشاوره و ۸۵ دایره اجتماعی در کلانتری‌های در حال حاضر در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ فعال است، عنوان داشت: این مراکز و دوایر مشاوره‌ای نقش مهمی درپیشگیری ازمسائل اجتماعی وارائه خدمات به شهروندان و آموزش‌های اجتماعی دارند.

وی با اشاره به اینکه درشش ماهه اول سال جاری ۶۹ هزار و ۲۹۵ پرونده درکلانتری‌ها تشکیل شده ۵۶ هزار و ۸۲۲ پرونده به دوایراجتماعی‌ها ارجاع شده است، افزود: در واقع ۸۲ درصد پرونده‌های ارجاع شده به کلانتری‌ها به مراکز مشاوره و مددکاری ارجاع شده است که تلاش داریم این آمار را به ۹۰ درصد برسانیم.

سرهنگ مرادی بیان داشت: ۸۱ درصد از پرونده‌های ارجاع شده به دوایر اجتماعی به صلح و سازش رسیده است که در واقع نشان از تلاش و زحمات و دقت نظرهمکاران این حوزه دارد.

وی با اشاره به اینکه حل و فصل نزاع و مشکلات مردم در کلانتری‌ها به مراتب در مرتفع نمودن مشکلات شهروندان تاثیر گذار است، افزود: ایجاد مراکز مشاوره و مددکاری تاثیر مستقیم و زیادی در حل و فصل مشکلات مراجعان و کاهش ارجاع پرونده‌ها به مراجع قضایی شده است.

معاون اجتماعی فاتب با اشاره به اینکه بین دوایرکلانتری‌ها و سیستم قضایی تعامل بسیارخوبی ایجاد شده که پرونده قبل ازاینکه به حوزه قضایی برود در رابطه با ایجاد مصالحه بین طرفین دعوا اقدامات بایسته انجام می‌شود، بیان داشت: ایجاد مراکز مشاوره در کلانتری‌ها ابتکاری جالب و مهم است که در حل و فصل و مرتفع نمودن مشکلات طرفین دعوا بسیار تاثیر گذار بوده است.

وی افزود: افزایش ارتقا مهارت‌های زندگی بین خانواده به ویژه در محله‌های حاشیه نشین نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *