شهردار تهران: روحیه، ایمان، صلابت و بصیرت «شهید همدانی» زبانزد بود

15:00 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۲۳۹
شهردار تهران در سالروز شهادت سردار حسین همدانی برخی از خصلت‌ها و ویژگی‌های این شهید والا مقام را برشمرد.

- بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری تهران، علیرضا زاکانی در آیین بزرگداشت ششمین سالگرد شهادت سردار حسین همدانی که روز گذشته برگزار شد گفت: اینکه انسان در همه عمر خود مجاهدت کند و به درجه و مقامی برسد که با آن لقای الهی را درک کند بسیار ارزشمند است و به قول سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، آن کس برد که به کمین نشست تا افتخار شهادت نصیبش شد و خود را به چیزی کمتر از لقای الهی نفروخت.

شهردار تهران افزود: امروز در جمع شهدای زنده، سرورانی از دوران دفاع مقدس و در مقام بزرگی و عظمت شهید همدانی گرد هم جمع شدیم و به این شهید بزرگ به عنوان یک الگو نگاه می‌کنیم.

زاکانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری بیان کرد: طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، پیش از انقلاب کار آسان بود، اما بعد از آن کار سخت شد و در دوران هشت سال دفاع مقدس این سختی در اوج خود قرار گرفت.

وی ادامه داد:، اما رهبر معظم انقلاب اسلامی معتقد هستند که دوره کنونی از نظر دشواری قابل مقایسه با دفاع مقدس نیست و دوره جنگ با همه سختی‌ها در مقابل شرایط فعلی هیچ و دوره کنونی، جهاد اکبر است.

شهردار تهران با بیان اینکه درصدر اسلام چه بسیار انسان‌هایی که در دوران جهاد اصغر خوش درخشیدند و بر لبان پیامبر لبخند نشاندند، ولی در دوره جهاد اکبر باختند و در مقابل حجت حق ایستادند، اضافه کرد: وقتی از شهید همدانی با افتخار نام می‌بریم صحبت از شخصیتی می‌کنیم که قبل از انقلاب خوش درخشید و در جبهه حق قیام کرد و بعد از انقلاب نیز در صیانت از آن لحظه‌ای کوتاهی نکرد و در دوران دفاع مقدس نیز میدان داری و فرماندهی کرد.

زاکانی تصریح کرد: فرماندهان ما در خط مقدم جبهه و پیش از ما حرکت می‌کردند و بیانشان این بود که بیایید و این یعنی خود خطر کرده و در میدان بلا حاضر بودند که در آن میدان این شهید سعید (شهید همدانی) درخشیده است و بعد از آن هم در دوران جهاد اکبر لحظه‌ای از مسیر درست خارج نشد و می‌توان گفت خود به میزانی تبدیل شده بود.

وی افزود: در جمع فرماندهان در توطئه سال ۸۸ در نامه به رئیس جمهور اسم شهید همدانی می‌درخشد و زمانی که خیلی‌ها متوجه نبودند که چه اتفاقی در کف تهران در حال رخ دادن است، چشمان این فرمانده باز بود و آگاهانه هشدار می‌داد. در آن فتنه خیلی‌ها دچار تردید شدند، افرادی دچار تردید شدند که در گذشته خود بزرگی کرده بودند، اما در آن ایام دچار تردید شده بودند.

زاکانی بیان کرد: شهید همدانی در مرکزیتی که تمامی اتفاقات ضریب بالایی به خود می‌گیرد مسئولیت فرماندهی سپاه محمد رسول الله (ص) را بر عهده داشت و توانستیم فتنه بزرگ سال ۸۸ را پشت سر بگذاریم و می‌توانم بگویم در واقع هشت ماه مجاهدت و حضور در صحنه را همراه با بسیجیان و متن مردم داشت.

وی با اشاره به اینکه روحیه، ایمان عمیق، صلابت و بصیرت شهید همدانی زبانزد و مثال زدنی بود، گفت: البته این امتحان، امتحان آخر او نبود و زمانی نگذشت که فرصت امتحانی بزرگتر برای او آن هم در اوج مظلومیت و در غربت برای او ثبت شد و با توشه بزرگ انقلاب و دفاع مقدس گام به صحنه نجات جبهه حق در سوریه گذاشت.

شهردار تهران اضافه کرد: امروز وقتی از این شهید بزرگ یاد و به گذشته نگاه و حال و هوای مسیر طی شده را بررسی می‌کنیم در می‌یابیم که اگر شهید همدانی، شهید سلیمانی و یاران آنان نبودند، ما امروز در چه موضعی به سر می‌بردیم.

زاکانی افزود: امروز راحت می‌توان گفت که داعش و النصره بد است، اما آن روز اوج بی بصیرتی بود و افراد بی بصیرت زیادی در جامعه نظری دیگر علیه داعش و النصره داشتند و باید تاکید کنم کمتر انسانی است که دوران جهاد اصغر، اکبر و بعد از آن دوران را با افتخار طی کرده باشد و امیدواریم ما نیز این مسیر را طی کرده و به آنچه که این شهید دست پیدا کرد ما نیز دست پیدا کنیم.

در مراسم ششمین سالگرد شهادت سردار حسین همدانی سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار حسن حسن زاده فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ، سردار محمدرضا یزدی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار مصطفی ایزدی معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیرو‌های مسلح، سردار مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان، سردار محمدعلی نوری نژاد معاون هماهنگ کننده ناجا، تنی چند از اعضای شورای شهر تهران، محمد اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و جمعی از همرزمان سردار شهید همدانی نیز حضور داشتند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *