پیگیری جدی تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران

13:02 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۲۱۶
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران را در راستای اجرا و تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای این منطقه بسیار مهم و ضروری دانست.

- بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، بابک دین‌پرست در نشست بررسی و ارزیابی روند اجرای طرح‌های توسعه سواحل مکران که در شهرستان جاسک برگزار شد، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص توسعه سواحل مکران، عنوان کرد: باید با تمام قوا برای تحقق فرمایشات و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای توسعه سواحل مکران، اقدام کنیم.

وی با اشاره به ماده ۶۸ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در راستای تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران، ادامه داد: این قانون بر تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران برای برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر برنامه‌ها و پروژه‌های توسعه سواحل مکران در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان تاکید دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور با اشاره به دستور آیت‌الله دکتر رئیسی، رئیس جمهور به دکتر وحیدی وزیر کشور برای بررسی موضوع تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران، افزود: در راستای ابلاغیه ریاست جمهوری اسلامی ایران به وزیر کشور، گزارشی درخصوص ضرورت تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران را به رئیس جمهور تقدیم خواهیم کرد، تا به سمت اجرای قانون برویم و با قوت و به طور جدی تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران را پیگیری خواهیم کرد.

دین‌پرست، تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران را در راستای اجرا و تحقق اهداف برنامه‌های توسعه‌ای این منطقه بسیار مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: باید سازمان متولی و مسئول این امر شکل بگیرد و با تعریف پروژه‌های مشخص مرتبط با قانون توسعه سواحل مکران، زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را نیز فراهم کند.

وی گفت: در حال حاضر ۸۵ پروژه مصوب برای توسعه سواحل مکران وجود دارد که در ۱۲ حوزه کاری در دستور کار ۱۳ دستگاه اجرایی قرار دارد و برآورد مالی اجرای این پروژه‌ها بالغ بر ۱۰۹ هزار میلیارد تومان است که ۵۲ درصد آن باید از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ۴۸ درصد از طریق بخش دولتی تامین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های خوب مصوبات شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور، خاطرنشان کرد: نرخ سود تسهیلات بانکی برای سرمایه‌گذاری در ۹ استان مشمول این شورا که هرمزگان نیز از جمله این استان‌ها محسوب می‌شود، ۵۰ درصد کمتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار کشور است که ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق محسوب می‌شود.

دین‌پرست همچنین با بیان اینکه آیت‌الله دکتر رئیسی ریاست جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به تامین معیشت مرزنشینان دارند، اظهار داشت: در این راستا طرح ساماندهی تجارت در مرز‌های دریایی و خشکی از جمله طرح تجارت ملوانی و ته لنجی در دستور کار وزارت کشور قرار دارد.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *