فیلم| تیراندازی به سمت معترضان در مقابل وزارت دادگستری لبنان/ ۶ کشته و ۶۰ مجروح

12:33 - 22 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۰۴۱
اعتراض‌ها به روند رسیدگی به پرونده انفجار بندر بیروت، تاکنون بیش از ۶۰ کشته و مجروح برجای گذاشت.
اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده انفجار بندر «بیروت» و مداخله آمریکا در این فرآیند، به بروز حادثه تیراندازی و جراحت سه نفر از معترضین در لبنان منجر شد.
 
به گزارش «آسوشیتدپرس، المیادین و رویترز»، رد درخواست برکناری «طارق بیطار»، قاضی و بازپرس قضایی لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت، به برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل وزارت دادگستری این کشور منجر شد.
 
[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3297280_290.mp4']
 
معترضان با حمل پلاکارد‌هایی خواستار برکناری قاضی پرونده انفجار بندر بیروت و پایان مداخلات آمریکا در روند رسیدگی به این پرونده بودند. پیشتر منتقدان، روش بیطار در رسیدگی به پرونده مذکور را غیرقانونی و سیاسی کاری خوانده بودند.
 
در جریان این اعتراض، تیراندازی‌هایی رخ داد که بر اثر آن چند نفر کشته و مجروح شدند.
 
فیلم| تیراندازی در مقابل وزارت دادگستری لبنان/ کشته و مجروح شدن دستکم ۶ نفر
 
این در حالیست که صلیب سرخ لبنان شمار کشته ها را ۲ و شمار مجروحان را ۲۰ نفر اعلام کرد که حال برخی از آن‌ها نیز وخیم گزارش شد.
 
جدیدترین آمار اعلام شده از سوی منابع پزشکی لبنانی، از کشته شدن ۶ و مجروح شدن ۶۰ نفر در جریان تیراندازی به سمت معترضان حکایت دارند.
var player = videojs('player_988427_3296715',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/3296715',{},function (data) {}); }));
 
شماری از وکلای لبنانی نیز در اعتراض به عملکرد بیطار در شورای قضایی این کشور دست به برگزاری تحصن زدند.
 
پلیس و ارتش لبنان پس از وقوع تیراندازی‌ها در محل حادثه حاضر و یک تک تیرانداز را دستگیر کرد. پلیس همچنین اقدام به متفرق کردن معترضان کرد. تدابیر امنیتی در محل حادثه تشدید شده است. ارتش لبنان نیز در ساختمان وزارت دادگستری مستقر شد.
 
«نجیب میقاتی»، نخست وزیر لبنان، خواستار خویشتنداری و آرامش همگانی شد.
 
فیلم| تیراندازی در مقابل وزارت دادگستری لبنان/ کشته و مجروح شدن دستکم ۶ نفر
 
در عین حال، «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان با نخست وزیر، وزیران دفاع و کشور و فرمانده ارتش در مورد تحولات وضعیت امنیتی گفت و گو کرد.
 
جنبش‌های «حزب الله» و «امل» با انتشار بیانیه‌ای مشترک، مردم و معترضان را به آرامش دعوت کردند.
 
بر اثر انفجار صد‌ها تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت در ۴ آگوست ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد ۱۳۹۹)، دستکم ۲۱۵ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده بودند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *