آغاز بررسی قصور مدیران در موضوع احیای خلیج گرگان

12:57 - 22 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۹۸۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری گلستان از آغاز بررسی قصور مدیران در موضوع احیای خلیج گرگان خبر داد.
حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری گلستان در نشست زیست محیطی با موضوع چالش‌های زیست محیطی خشک شدن خلیج گرگان که در جزیره آشوراده برگزار شد بیان داشت: ما معتقدیم درباره خلیج گرگان حقوق عامه تضییع شده است و دامنه این تضییع هر روز گسترده‌تر می‌شود، ولی در عمل هیچ عزم و اراده‌ای در استان و سطح کشور برای رفع این مشکل دیده نشده است.

آسیابی تصریح کرد:در دستگاه قضایی استان به صورت جدی از مسئولین اجرایی و متولی امر مطالبه می‌کنیم و اعتقاد ما این است که در این بخش ترک فعل اتفاق افتاده است و به صورت ویژه بررسی می‌کنیم چه پیگیری‌هایی برای احیای خلیج گرگان صورت گرفته و نتیجه آن‌ها چه بوده است.

آسیابی، نبود یک مدیریت متمرکز مسئولیت پذیر را مشکل اصلی برای احیای این خلیج عنوان کرد و افزود:به جای اینکه دستگاه‌های متولی در این زمینه مطالبه گری کرده و برای حل مشکل چانه زنی کنند دستگاه‌های قضایی و نظارتی به موضوع ورود کرده و از این دستگاه‌ها می‌خواهند که به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

وی با بیان این که موضوع خلیج گرگان فقط مربوط به گلستان نیست گفت: باید مطالبه فراگیر و ملی برای کمک به احیای این خلیج صورت بگیرد وگرنه عواقب آن فراتر از استان، حتی کشور‌های منطقه را نیز درگیر خواهد کرد.

حیدر آسیابی بیان کرد:نمایندگان استان هم باید ورود جدی به این موضوع داشته باشند و در سفر‌های استانی رئیس جمهور، اختصاص ردیف اعتباری ویژه برای احیای خلیج گرگان مطالبه اصلی استان باشد تا برای احیای این خلیج اقدام اساسی صوت بگیرد و بتوانیم جلوی آثار مخرب محیط زیست را بگیریم.

آسیابی ادامه داد: از زمان بروز این معضل تاکنون به جز چند جلسه و چند مصوبه برای رفع کوتاه مدت مشکل که آن هم بر زمین مانده، در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده و باید به دنبال مطالبه اجرای مصوبات کمیته ملی احیای تالاب‌ها باشیم.

صید غیر مجاز، ایجاد پاسگاه و مقابله با آتش سوزی و ساماندهی قایق‌های صیادی از دیگر مورادی بود که در جلسه امروز به آن پرداخته شد.

نشست زیست محیطی با موضوع چالش‌های زیست محیطی خشک شدن خلیج گرگان امروز با حضور مسئولان قضایی و محیط زیستی استان‌های گلستان و مازندارن در جزیره آشوراده برگزار شد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *