سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ درکرمان راه اندازی شد

17:07 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۹۰۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمان و جمعی از مقامات کشوری و استانی سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ در کرمان راه اندازی شد.
- سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمان، معاونت حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه و ریاست اداره معاضدت قضایی و وکالت تسخیری مرکز وکلای قوه قضاییه با همکاری دادگستری کل استان کرمان، مرکز وکلای قوه قضاییه و بسیج حقوقدانان این استان راه اندازی شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در جریان این آئین گفت: مرکز مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ برای پاسخگویی به سوالات حقوقی مردم از سال‌ها قبل در قوه قضاییه راه اندازی شده است و همکاران ما پاسخگوی سوالات مردم هستند و این مرکز در کرمان از امروز به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

موحد، ادامه داد: توسعه آموزش‌های حقوقی و قضایی در جامعه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و قوه قضاییه تلاش می‌کند که با ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم از بروز اختلافات، دعاوی و جرم پیشگیری کرده و در نهایت کاهش مراجعات به دستگاه قضایی محقق شود و از این رو سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ می‌تواند کمک شایانی به دستگاه قضایی و توسعه نظم حقوقی در کشور کند.

وی با اشاره به فعالیت سایت اینترنتی و مرکز مشاوره تلفنی ۱۲۹ در سراسر کشور، خاطرنشان کرد: مردم ضمن تماس با این مرکز می‌توانند از مشاوره‌های حقوقی مشاوران و وکلا استفاده کرده و پاسخ سوالات حقوقی و قضایی خود را دریافت کنند.

موحد، ضمن بیان این مطلب که مرکز مشاوره حقوقی تلفنی در کرمان از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ آماده پاسخگویی به تماس‌های انجام شده می‌باشد، تصریح کرد: تلاش می‌شود که مدت زمان فعالیت این مرکز نیز افزایش یابد.

عزالدین سلیمانی،ریاست اداره معاضدت قضایی و وکالت تسخیری مرکز وکلای قوه قضاییه نیز در این آئین گفت: سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ در ۱۵ استان کرمان تاکنون راه اندازی شده است.

سلیمانی افزود: تلاش می‌شود که با همکاری دادگستری‌های کل استان‌ها تجهیزات و زیرساخت‌های لازم برای توسعه این سامانه مهیا شود.

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه در استان کرمان نیز گفت: سامانه ۱۲۹ از حدود ۴۰ روز قبل فعالیت خود رابه صورت آزمایشی در استان کرمان آغاز کرده و امروز با حضور مقامات کشوری و استانی این سامانه به صورت رسمی افتاح شد.

عباس هادی زاده افزود: با راه اندازی سامانه مشاوره حقوقی تلفنی ۱۲۹ واحد‌های معاضدت در دادگستری‌ها جمع شده و سوالات حقوقی و قضایی مردم از طریق سامانه ۱۲۹ پاسخ داده می‌شود.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه مشاوره حقوقی ۱۲۹ با همکاری دادگستری کل استان کرمان، مرکز وکلای قوه قضاییه و مرکز بسیج حقوقدانان استان، تصریح کرد: با فعالیت این مرکز از طرح دعاوی اشتباه در محاکم جلوگیری شده و مردم با اطلاع کامل از قوانین حقوقی و قضایی به طرح دعاوی و درخواست‌های خود می‌پردازند.

سرهنگ مسعود رفیعی،رئیس بسیج حقوقدان استان کرمان نیز گفت: قرارگاه مشاوره حقوقی، قضایی تلفنی ١٢٩ توسط مرکز وکلای قوه قضائیه و سازمان بسیج حقوقدانان و دادگستری استان کرمانن به منظور ارائه خدمات قضایی رایگان به عموم مردم کشور راه اندازی شده است.

سرهنگ رفیعی افزود: هم اکنون با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا این امکان فراهم شده که هم استانی‌های عزیز بدون مراجعه حضوری به دادگستری و مراکز مشاوره در سطح شهر پاسخ سوالات حقوقی خود در همه زمینه‌ها را تنها با شماره گیری خط ١٢٩ دریافت کنند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *