توصیه‎های «ویک» به دولت آمریکا درباره ایران و توافق هسته‎ا‎ی

5:15 - 22 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۸۷۰
ویک در مطلبی نوشت که دولت آمریکا باید با توجه به شکست رویکرد دولت‌های پیشین در قبال ایران، استراتژی و رویکرد واقع بینانه‌ای را اتخاذ کند.
- نشریه «ویک» در یادداشتی به بررسی وضعیت مذاکرات وین پیرامون احیای برجام پرداخته و توصیه‌هایی برای «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا، مطرح کرده است.
 
یادداشت «ویک» با اشاره به ناکامی بزرگ سیاست ۵ دولت آمریکا در قبال ایران، یادآوری کرد که بیش از ۳ سال از زمانی که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، بدون دلیل خاصی برجام را ترک کرد، می‌گذرد و اکنون آمریکا باید در رویکرد خود در قبال ایران تجدیدنظر کند.
 
به زعم نویسنده یادداشت، دولت بایدن در وهله نخست باید با اعتبار به شدت آسیب دیده آمریکا مقابله کند؛ این آسیب از خروج ترامپ از برجام و با اعمال تحریم‌های شدیدتر جدید علیه ایران به اعتبار آمریکا وارد شد؛ خروج آمریکا از برجام در حالی رخ داد که ایران به مفاد برجام پایبندی کامل داشت.
 
یادداشت در ادامه به این نکته می‌پردازد که ایده مطرح مبنی بر برنامه ترامپ برای به دام انداختن دولت دموکرات بعدی در شرایط سیاسی غیرممکن در موضوع برجام، مخالفت با «باراک اوباما»، رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان رئیس دولت منعقد کننده توافق با ایران، توجیه مناسبی برای دولت بایدن نیست.
 
از دیدگاه نویسنده یادداشت، رویکرد ترامپ در قبال ایران، به شکل قابل پیش بینی و چشمگیری شکست خورد و نتوانست برخلاف ادعای خود، تهران را پای میز مذاکره آورده و راضی به دستاوردی کمتر از نتیجه مذاکرات ۲۰۱۵ کند؛ اصلی‌ترین دلیل این امر نیز از بین رفتن هرگونه اعتماد طرف ایران به آمریکا به دلیل اقدام‌های ترامپ بود.
 
یادداشت اشاره می‌کند که تیم سیاست خارجی بایدن اکنون آشفتگی کامل را در مورد برجام به ارث برده است؛ در عین حال در پس زمینه، ترامپ تهدید می‌کند که بار دیگر در سال ۲۰۲۴ برای انتخابات ریاست جمهوری از سمت حزب جمهوریخواه نامزد می‌شود و این به معنای چالش‌های مجددا جدی برای برجام است.
علاوه بر این، ایران در چند دهه اخیر از پس نقشه‌های آمریکا برآمده است.
 
یادداشت تاکید می‌کند که این واقعیت‎ها، الگوی مذاکره جدیدی را می‌طلبند؛ تیم بایدن باید خیال یک توافق بهتر با ایران را کنار گذاشته و به اشتباهات و بی فکری‌های ترامپ به خوبی توجه کند.
 
با هر زاویه دیدی به ماجرا، می‌توان دید که ایران در موقعیت چانه زنی بهتری نسبت به سال ۲۰۱۵ و انگیزه کمتر برای باور وعده‌های آمریکا دارد.
 
این بدان معناست که ایران در قبال خواسته‌های مطرح شده در مذاکرات باید ضمانت‌هایی از سوی نهاد‌هایی تضمین کننده دریافت کند؛ ضمن این که آمریکا باید تعهد لازم الاجرایی برای عدم استفاده از قدرت خود در سیستم‌های مالی و بانکی جهانی برای قلدری علیه دیگر کشور‌ها برای اجتناب از تجارت با ایران بدهد.
 
اما متاسفانه کسی در کاخ سفید نگاه این چنینی به موضوع ندارد و بایدن بلافاصله پس از تحلیف، از پیشنهاد تهران مبنی بر بازگرداندن شرایط به پیش از دوران ترامپ خودداری و اصرار کرد ایران پیش از بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‎ها، پایبندی به تعهدات را از سر بگیرد.
 
یادداشت در پایان آورده است، دولت بایدن به جای تجدیدنظر در رویکرد خود، ظاهرا قصد دارد موضوع‌های دیگر مانند برنامه موشکی ایران را در چارچوب هسته‌ای قرار دهد؛ امری که واشنگتن به عدم پذیرش آن از سوی ایران اطمینان دارد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *