علل ریزش شاخص بورس در روز‌های اخیر

9:45 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۸۳۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
کارشناس بازار سرمایه گفت: کاهش قیمت دلار، بحث‌های سیاسی و جایگزینی‌ها در سازمان بورس در التهابات بازار بورس و اوراق بهادار تأثیر گذار بوده است.
سعید کرداری در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به علل ریزش شاخص بورس در روز‌های اخیر، گفت: اتفاقاتی که در مورد نرخ ارز، بحث‌های سیاسی و جایگزینی‌هایی که در سازمان بورس رخ می‌دهد باعث می‌شود که التهابات بازار بورس حفظ شود و روند رو به پایین ادامه یابد.
 
وی بیان کرد: بخشی از ریزش‌های اخیر در بازار بورس به دلیل کاهش نرخ دلار بوده است.
 
کارشناس بازار سرمایه در ادامه به بحث‌های سیاسی اشاره کرد و گفت: برخی خبر‌ها در مورد شروع دوباره مذاکرات و کاهش بیشتر قیمت دلار ترس قالبی در این بازار ایجاد کرده است.
 
کرداری با اشاره به بحث تغییرات در سازمان بورس گفت: صحبت‌ها در خصوص جایگزینی رئیس سازمان بورس نیز در مدت اخیر در روند نزولی شاخص بورس تأثیرگذار بوده است.
 
کارشناس بازار بورس در ادامه تأکید کرد: چندی پیش وزیر اقتصاد تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت را ناعادلانه دانست که این موضوع نیز بر روند بازار تأثیرگذار بود و باعث التهاب در بازار شده است.
 
وی در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار سرمایه در روز‌های آتی گفت: باتوجه به اینکه گزارشات خوبی از سه ماه اول سال در خصوص پالایشی‌ها منتشر نشده است در چند روز اخیر پالایشی‌ها روند نزولی داشته‌اند.
 
کرداری با اشاره به اینکه خیلی سهم‌ها به قیمت‌هایی خوبی رسیدند، گفت: در حال حاضر بسیاری از سهم‌ها ارزنده هستند و در صورتی که نرخ بهره بین بانکی رشد پیدا نکند بسیاری از سهم‌ها پتانسیل بازدهی ۳۰ تا ۴۰ درصدی را تا پایان سال دارند.
 
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: منظور سهم‌هایی است که بنیاد قوی دارند؛ مثل فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها که می‌توانند روند خوبی تا پایان سال داشته باشند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *