آیا افزایش اخیر شاخص‌های کرونایی به منزله ورود به پیک ششم است؟

13:10 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۷۷۶
اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هر چند تغییر شاخص‌های کرونایی از جمله افزایش بستری‌ها در روز‌های اخیر، جای نگرانی جدی دارد، اما این موضوع را نمی‌توان به حساب آغاز پیک ششم بیماری در کشور گذاشت.

- ایرنا نوشت: حمید سوری در خصوص افزایش شاخص‌های کرونایی توضیح داد: متوسط روند افزایش شاخص‌های کرونایی از جمله ابتلا، بستری و مرگ و میر باید ۲ هفته ادامه داشته باشد تا آن را به عنوان پیک ششم این بیماری، محسوب کرد.

وی ادامه داد: اگر میانگین شاخص‌های کرونایی طی یک مدت معینی، روند افزایشی داشته باشد، آن وقت می‌توان ادعا کرد که وارد پیک ششم بیماری کرونا شدیم.

سوری به نگرانی‌هایی در مورد افزایش شاخص‌های کرونایی در روز‌های اخیر اشاره کرد و گفت: نشانه‌هایی از طغیان جدید بیماری کرونا در کشور مشاهده می‌شود که ما احتمالا در حال تجربه طغیان‌های کرونایی جدید در کشور هستیم. اگر تمهیدات لازم را برای کنترل آن انجام ندهیم، احتمال بروز پیک ششم طی چند هفته پیش رو دور از انتظار نیست.

وی تاکید کرد: در مناطق مختلف کشور که خطر شیوع این بیماری، بیشتر است باید کنترل و نظارت دقیق تری اعمال شود تا از ابتلا و بستری‌های جدید کاسته شود.

افزایش‌های اخیر شاخص‌ها نگران کننده است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش مرگ و میر و بستری شدگان کرونایی جای نگرانی دارد یا یک افزایش موقت است، گفت: این موضوع نگران کننده است و در روز‌های اخیر شاهد افزایش تست‌های مثبت، بستری شدگان و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در کشور هستیم. این موضوع نشان می‌دهد که چرخش ویروس در جامعه زیاد شده و این موضوع بسیار نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه تردد مسافران در مرز‌ها و در مقصد مسافران مشکوک و حامل بیماری باید به شدت کنترل شود، گفت: در مرز‌های شمال شرقی هم تعدادی اتباع افغانستانی که برخی از آن‌ها به صورت غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند، می‌توانند عامل انتشار بیماری کرونا در ایران باشند.

سوری بر لزوم رعایت اصول بهداشتی در همه مناطق کشور تاکید کرد و گفت: مردم همچنان باید اصول بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها باید به دقت رعایت کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *