دردسر‌های جدید بازنشستگان با همسان سازی حقوق‌ها

12:50 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۷۶۶
حدود ۶ میلیون بازنشسته در کشور وجو دارد که باید مورد توجه نهاد قرار بگیرد. این افراد سابقه همه دستگاه‌ها و تجربیات غنی یک جامعه بوده و تامین رفاه لازم و همچنین به موقع آن‌ها از اولویت‌های دستگاه‌ها باید باشد. تعداد زیادی از بازنشستگان سال گذشته، همچنان در انتظار دریافت پاداش پایان خدمت خود هستند.

- باشگاه خبرنگاران نوشت: گذر عمر و خدمتی که در پایان به فصلی به نام بازنشستگی ختم می‌شود. بیست و پنج یا سی سال خدمتی که حالا باید با تامین به موقع بودجه برای این افراد بهترین دوران تداعی شود.

در کشور تعداد قابل توجهی بازنشسته از دو قشر تامین اجتماعی و کشوری و لشکری وجود دارد که حقوق بگیر هستند. این حقوق در سال‌های متوالی همراه با افزایش درصدی در بودجه ها، تا حدودی با تورم پیش رفته است.

دردسرهای جدید بازنشستگان با همسان سازی حقوق ها

آمار بازنشستگان کشوری زیر نظر صندوق بازنشستگی کشوری

سال گذشته بود که بازنشستگان کشور با طرحی به نام همسان سازی حقوق‌ها از جانب سازمان برنامه و بودجه کشور با افزایش بیش از ۵۰ درصدی حقوق‌ها رو به رو شدند که تا حدودی این موضوع موحب رضایت آن‌ها قرار گرفت، اما در امتداد این طرح، برخی از بازنشستگان از جمله قشر تامین اجتماعی با تبعیض رو به رو شدند. به همین ترتیب سازمان برنامه و بودجه کشور.

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه سوم مردادماه در نامه‌ای به خزانه داری کل کشور، دستور افزایش و تخصیص اعتبارات هزینه عمومی دستگاه‌های اجرایی صرفاً بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ۱۳۹۹ را صادر کرد.

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌های سراسر کشور ۲۹ استان به مبلغ ٧٣۴ میلیارد و ۴١١ میلیون تومان برای پاداش بازنشستگان سال ۹۹ پرداخت کردند.

بر خلاف اینکه نوبخت به عنوان رئیس وقت برنامه و بودجه از پرداخت سنوات پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۹ تا اتمام دولت دوازدهم خبر داده بود، اما این امر تنها به مبلغ ۷۳۴ میلیارد تومان آن هم در چندین استان محقق شده است.

این در حالی است که تعداد قابل توجهی از بازنشستگان نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها در تماس با باشگاه خبرنگاران جوان، از عدم پرداخت سنوات پایان خدمت خود خبر می‌دهند.

سنوات پایان خدمت بازنشستگان هنوز پرداخت نشده است


موحد، بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی که در سال گذشته بازنشسته شده است گفت: پیگیری‌های بسیاری از وزارت جهاد کشاورزی و همچنین نهاد‌های مربوط انجام داده ایم و حتی برای اعتراض با تعداد قابل توجهی از بازنشستگان سال ۹۹ که سنوات، مزایا و سایر حقوق بازنشستگی را دریافت نکرده اند، مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردیم، اما هنوز پاسخی برای عدم دریافت این حقوق نگرفته ایم.

سازمان برنامه و بودجه متولی سنوات بازنشستگان سال ۹۹

این موضوع را بنا به مسئولیت برنامه و بودجه از این نهاد پیگیر شدیم که پاسخی در این زمینه دریافت نکردیم و به نظر می‌رسد سر مسئولان سازمان برنامه و بودجه به تنظیم بودجه ۱۴۰۱ شلوغ است و فعلا پاسخی برای این موضوع ندارند!

هرچند بعد از انتصاب رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه کشور بازنشستگان کشوری و لشکری در نامه‌ای به رئیس جدید این نهاد و همچنین رئیس جمهور خواستار پرداخت سنوات پایان خدمت خود که رقمی برای هر بازنشسته بالغ بر ۳۷۸ میلیون تومان بوده است، شدند.

با گشت و گذار در گروه‌های این قشر که در شبکه‌های اجتماعی مختلفی تشکیل شده است، مطالبه جدی و به جای این افراد یعنی دریافت سنوات پایان خدمت مشهود است. تلاش این قشر برای دریافت حقوق به حق خود از هرنهاد نیز از جمله مواردی است به چشم می‌خورد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها سنوات بازنشستگی را نپرداختند؟

هرچند هنوز سه ماه از روی کار آمدن دولت جدید می‌گذرد و رئیس سازمان برنامه و بودجه از شیوه جدید مدیریت منابع و مصارف در بودجه ۱۴۰۱ خبر می‌دهد، اما باید یادآور شد که طبق ادعای نوبخت بودجه این حوزه (سنوات بازنشستگان ۹۹) تامین شده و میبایست توسط سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها پرداخت می‌شد.

مشکل بازنشستگان ارگان‌های دولتی بعد از همسان سازی‌های نصف و نیمه، سنوات پایان خدمتی که تا حدودی پرداخت نشده به موارد دیگری از جمله نارضایتی در امتیازدهی و رتبه بندی در بازنشستگی هاست.

رتبه بندی بازنشستگان بانکی نیازمند اصلاح

خانم جعفری، یکی از بازنشستگان یک بانک دولتی اظهار کرد: من و بسیاری از همکارانم در زمان دولتی بودن این بانک استخدام و سپس بازنشسته شده ایم، اما پرداختی‌ها نه طبق قانون دولت پرداخت می‌شود و نه طبق قانون خصوصی سازی که برای شکایت از وضع کنونی به دیوان عدالت اداری مراجعه کردیم، که اعلام کردند به دلیل خصوصی سازی باید به وزارت کار مراجعه کنید، اما وزارت کار به دلیل زمان بازنشستگی مجددا من و همکارانم را به دیوان عدالت اداری ارجاع داد. نبود یک سازمان که به سوالات مراجعه کنندگان پاسخ دهد، بسیار آزار دهنده است.

امتیازدهی به کارمندان با بازنشستگان متفاوت است

وی بیان کرد: قبل از بازنشستگی حق کارشناسی و مدیریت به کارمندان طبق جدول امتیازبندی پرداخت می‌شد و این مقدار در زمان بازنشستگی هم باید پرداخت شود، اما طبق فیش حقوقی، هیچ یک از این مقادیر پرداخت نمی‌شود. این در صورتی است که بسیاری از کارشناسان در حال کار که دارای مدرک دیپلم هستند، این پرداختی‌ها را دریافت می‌کنند.

برای پیگیری بیشتر این موضوع، به سراغ کانون بازنشستگان بانک‌ها رفتیم و راهکار این مشکلات را از زبان آن‌ها جویا شدیم.

مشهوری، یکی از کارشناسان اداره حقوقی کانون بازنشستگان بانک ها، در گفتگو با خبرنگار حوزه بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: قوانین و تمام جداول رتبه بنده به کانون بازنشستگان ابلاغ می‌شود و براساس آن تمام پرداختی‌ها صورت می‌گیرد. برای کارکنانی که در حال حاضر بانکشان خصوصی است، برای اقامه دعوا باید به وزارت کار مراجعه و پیگیری کنند.

وی ضمن اشاره به روند ثبت شکایات در این زمینه تصریح کرد: افراد باید از طریق وزارت کار طرح دعوا کنند، سپس پرونده آن‌ها از طریق کانون بازنشستگان بررسی می‌شود و پس از بررسی اداره حقوقی و اثبات ادعای متقاضی در دادگاه‌های مربوط، ماب التفاوت پرداختی به آن‌ها بازگردانده خواهد شد.

با پیگیری‌ها از مسئولان حاضر در این زمینه متوجه شدیم که در رابطه با رتبه بندی بازنشستگان بانک‌ها موضوعاتی وجود دارد که نیاز به اصلاحیه و ایجاد تغییراتی در آن دارد. همچنین با توجه به وجود و پیدایش منصوب‌های جدید در حوزه بانک ها، جداول مربوط به رتبه بندی نیازمند به روزرسانی است.

تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۰

یکی دیگر از مشکلاتی که این روز‌ها دامنگیر بازنشستگان کشوری است. عدم پرداخت حقوق افراد تازه ترک خدمت کرده، تا حدود ۵ ماه میز می‌شود.

مشفق، یکی از بازنشستگان سال ۱۴۰۰ می‌گوید: اردیبهشت ماه نامه پایان خدمت و بازنشستگی خود را از اموزش و پرورش گرفته و بازنشست شدم، اما تا کنون که هفتمین ماه سال است حقوقم را دریافت نکرده ام.

اتفاق مشابه برای چند بازنشسته بانکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و چند نهاد دیگر هم درحال وقوع است.

چیزی حدود ۶ میلیون بازنشسته در کشور وجو دارد که باید مورد توجه نهاد قرار بگیرد. این افراد سابقه همه دستگاه‌ها و تجربیات غنی یک جامعه بوده و تامین رفاه لازم و همچنین به موقع آن‌ها از اولویت‌های دستگاه‌ها باید باشد.

امید بر آن است که طی روز‌های آتی اظهارنظرات جدید و خبر‌های خوشی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور و صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و تامین اجتماعی در خصوص پرداخت سنوات پایان خدمت بازنشستگان، همسان سازی و همچنین پرداخت به موقع حقوق آن‌ها به گوش برسد.کریم
|
-
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
0
0
جماعت متولی برنامه و بودجه انگار از مردم جدایند فکر پست و میزهستند و با حیثیت بازنشستگان بازی کردند یک سال ونیم است پاداش بازنشستگان را به گروگان گرفته اند و به شخصی پاسخگو نیستند و حال بازنشستگان را اصلا و ابدا درک نمی کنند چون در رفاه هستند بهترین ماشین و خانه را دارند و ریاست می کنند.
کریم
|
-
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
0
0
جماعت متولی برنامه و بودجه انگار از مردم جدایند فکر پست و میزهستند و با حیثیت بازنشستگان بازی کردند یک سال ونیم است پاداش بازنشستگان را به گروگان گرفته اند و به شخصی پاسخگو نیستند و حال بازنشستگان را اصلا و ابدا درک نمی کنند چون در رفاه هستند بهترین ماشین و خانه را دارند و ریاست می کنند.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
0
0
روسای قبلی وفعلی برنامه وبودجه باید سریعا در خصوص علت عدم پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۹ محاکمه شده وپاسخگو باشند ایجاد نارضایتی برای این قشر محترم باهیچ اصل انسانی سازگار نیست.دوران بزن در رو تمام شده وباید به ازا هر روز تاخیر دیر کرد آنرا پرداخت کنید مگر بانکهای اسلامی نمیکنند
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
0
0
روسای قبلی وفعلی برنامه وبودجه باید سریعا در خصوص علت عدم پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۹ محاکمه شده وپاسخگو باشند ایجاد نارضایتی برای این قشر محترم باهیچ اصل انسانی سازگار نیست.دوران بزن در رو تمام شده وباید به ازا هر روز تاخیر دیر کرد آنرا پرداخت کنید مگر بانکهای اسلامی نمیکنند
جمعی از بازنشستگان سال 99 بهداشت و در مان از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
|
-
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
0
0
با سلام و خسته نباشید خواهشمندیم لطفا پیگیری نمایید چرا پاداش ما بازنشستگان بیش از یکسال و اندی گذشته هنوز پرداخت نشده است؟ جناب اقای نوبخت خودشان در صدا و سیما گفتند ما تا 12 مرداد ماه 1400 پاداش بازنشستگان سال 99 را پرداخت و واریز کردیم و بعد ش رفتیم این اقای دکتر میر کاظمی به چه دلیلی و به چه عنوان از پرداخت پاداشی که قبلا واریز شده است و واقعا حق بازنشستگان سال 99 بوده و هست جلو گیری کرده است؟ ما بازنشستگان سال 99 بهداشت و درمان از جناب اقای میر کاظمی که الان سه ماه است از پرداخت پاداش بازنشستگان بهداشت و درمان خودداری و جلو گیری کرده است شاکی هستیم .... از طرفی بارها به ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه جهت رسیدگی برای پرداخت پاداش بازنشستگی مراجعت کردیم کسی پاسخگو نیست و ریاست دانشگاه وجود ندارند و نیستندچرا باید رییس دانشگاه از پاسخگویی طفره بروند و پاسخگو نباشند ؟؟؟ دیگر ارزش پول بازنشستگی ما بیش از یکسال و اندی از بین رفته است حتی اگر پرداخت شود .....؟؟؟با این بودجه های کلانی که اینها حیف و میل کردند فقط با یک صدم ان می توانستند پاداش ما بازنشستگان سال 99 را پرداخت نمایند ولی سستی و قصور کردند و پرداخت نکردند......لطفا خواهشمندیم شما عزیزان پیگیری نمایید با تقدیم احترام .....
جمعی از بازنشستگان سال 99 بهداشت و در مان از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
|
-
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
0
0
با سلام و خسته نباشید خواهشمندیم لطفا پیگیری نمایید چرا پاداش ما بازنشستگان بیش از یکسال و اندی گذشته هنوز پرداخت نشده است؟ جناب اقای نوبخت خودشان در صدا و سیما گفتند ما تا 12 مرداد ماه 1400 پاداش بازنشستگان سال 99 را پرداخت و واریز کردیم و بعد ش رفتیم این اقای دکتر میر کاظمی به چه دلیلی و به چه عنوان از پرداخت پاداشی که قبلا واریز شده است و واقعا حق بازنشستگان سال 99 بوده و هست جلو گیری کرده است؟ ما بازنشستگان سال 99 بهداشت و درمان از جناب اقای میر کاظمی که الان سه ماه است از پرداخت پاداش بازنشستگان بهداشت و درمان خودداری و جلو گیری کرده است شاکی هستیم .... از طرفی بارها به ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه جهت رسیدگی برای پرداخت پاداش بازنشستگی مراجعت کردیم کسی پاسخگو نیست و ریاست دانشگاه وجود ندارند و نیستندچرا باید رییس دانشگاه از پاسخگویی طفره بروند و پاسخگو نباشند ؟؟؟ دیگر ارزش پول بازنشستگی ما بیش از یکسال و اندی از بین رفته است حتی اگر پرداخت شود .....؟؟؟با این بودجه های کلانی که اینها حیف و میل کردند فقط با یک صدم ان می توانستند پاداش ما بازنشستگان سال 99 را پرداخت نمایند ولی سستی و قصور کردند و پرداخت نکردند......لطفا خواهشمندیم شما عزیزان پیگیری نمایید با تقدیم احترام .....
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *