بهره مندی ۲ هزار و ۵۰۰ روستا ازنعمت برق

11:13 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۷۳۰
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان گفت: استان گیلان مجموعاً دارای ۲ هزار و ۵۹۰ روستا است که از این تعداد ۲ هزار و ۵۶۶ روستا تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ برق‌دار شده‌اند.
- طبق اعلام پاون، محمد اسماعیل هنرمند با بیان این موضوع که ۹۵۰ هزار نفر از ساکنان استان گیلان را جمعیت روستایی و عشایری تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: این شرکت مفتخر است به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک برق، با شبکه‌ای به طول ۳۰ هزار کیلومتر خدمت رسانی کند.

وی با توجه به دستورالعمل‌های ارسالی از سوی وزارت نیرو مبنی بر تسریع در روند محرومیت‌زدایی، ایجاد نشاط و زدودن غبار محرومیت از سیمای عشایر و روستائیان، بهره‌مندی ۵۳ خانوار از عشایر استان گیلان از انرژی پاک به‌وسیله سامانه قابل حمل فتوولتائیک و تمامی روستا‌های بالای ۱۰ خانوار که مشکل مجوز از منابع طبیعی نداشتند را گامی مهم در راستای تبیین رسالت عدالت محوری و توزیع عادلانه منابع و امکانات دانست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان ضمن اشاره به نقش مهم عشایر در پویایی اقتصاد و توسعه تولید استان گفت: این پروژه همزمان با سراسر کشور در روز ملی روستا و عشایر در استان گیلان آغاز شد که طی آن ۵۳ خانوار عشایری با اعتباری معادل ۴ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال از نعمت روشنائی با تکیه بر انرژی پاک خورشیدی از طریق پنل‌های سیار برق‌دار می‌شوند.

وی در خصوص برخورداری مناطق روستایی از نعمت روشنایی برق تاکید کرد: با توجه به پایان برق رسانی به روستا‌های بالای ۱۰ خانوار در استان گیلان با انجام کار‌های مطالعاتی و جذب اعتباری قریب به ۶۰ میلیارد ریال در سال جاری، ۱۱ روستا به صورت فتوولتائیک و احداث شبکه برق دار خواهند شد که تاکنون عملیات برق‌رسانی ۴ روستا به اتمام رسیده و مابقی در دستورکار قرار دارد.

هنرمند اظهار داشت: در سال جاری تاکنون با اعتباری معادل ۳۰ هزار و ۵۷۷ میلیون ریال چهار روستای هدی، لتن پرت، کلمر و کلستان از توابع شهرستان‌های تالش و لاهیجان با بیش از ۱۸۱ خانوار از نعمت برق بهره‌مند شدند.

وی افزود: فرآیند اداری و اجرایی برق‌رسانی به روستا‌های گودی­گوابر املش (خورشیدی)، وزنه­سر تالش (احداث شبکه)، شیروا و دشت­دامن رضوانشهر (احداث شبکه)، پرمکوه و مازی­کله پشته رودسر (احداث شبکه) با اعتباری بالغ بر ۲۹ هزار و ۱۰۰ میلیون ریال در قالب تفاهم‌نامه برق‌رسانی سال ۱۴۰۰ در حال انجام است.

مدیرعامل توزیع برق گیلان در خصوص افزایش رفاه مناطق کم برخوردار روستائی با اجرای طرح بهارستان تاکید کرد: جهت اجرای این طرح در سطح استان در پنج محور "جابجایی و مقاوم سازی پایه‌های برق معابر روستایی"، "اصلاح و احداث روشنایی معابر عمومی در روستاها"، "تقویت شبکه و تامین ولتاژ مطمئن مشترکان روستاها"، "اصلاح فرسودگی شبکه از جمله پایه و سیم" و "باز آرایی و تعدیل بار فیدر‌های فشار ضعیف شبکه‌های روستایی" برنامه‌ریزی صورت پذیرفته است.

وی گفت: اجرای این ۵ برنامه با اعتبار ۲ میلیارد و ۹۸۷ هزار و ۶۷۰ میلیون ریال مجموعاً جمعیتی قریب به ۲۳۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد و طی آن ۶ هزار و ۳۶۱ جابه جایی پایه‌های برق، ۳ هزار و ۸۹۱ کیلومتر اصلاح شبکه، ۹ هزار و ۲۸۷ روشنایی معابر و احداث ۳۶۱ ترانسفورماتور با ظرفیت ۳۵ هزار و ۴۷۰ کیلوولت آمپر اجرایی خواهد شد.

هنرمند بیان داشت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون و در راستای افزایش پایداری شبکه‌های توزیع برق روستایی، ۲۸۰ کیلومتر از شبکه فرسوده سیمی با کابل خودنگهدار با اعتباری معادل ۴۱۵ هزار میلیون ریال، جایگزین شده است.

وی در همین راستا افزود: در راستای افزایش پایداری شبکه‌های برق در مناطق کم برخوردار روستائی نسبت به جابجائی ۱ هزار و ۲۵۰ اصله تیر برق سست و قدیمی با پایه جدید، اصلاح ۱۶۵ کیلومتر شبکه، ۱۱۵۵ مورد اصلاح روشنایی معابر، احداث ۱۶۷ دستگاه ترانسفورماتور با ظرفیت ۱۶ هزار و ۵۰۰ مگاولت آمپر جمعاً با اعتباری معادل ۱۵۵۰۷۶۸ میلیون ریال اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل توزیع برق گیلان اظهار داشت: همچنین از ابتدای سال جاری و برای تامین برق ۹۰۹۰ تک خانوار روستایی فاقد برق با اعتباری معادل ۴۳۰ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال اقدام شده است.

هنرمند در پایان گفت: استان گیلان مجموعاً دارای ۲ هزار و ۵۹۰ روستا است که از این تعداد ۲ هزار و ۵۶۶ روستا تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ برق‌دار شده‌اند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *