مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی (ع)» به چاپ ششم رسید

14:30 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۷۲۶
چاپ ششم مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی (ع) شرح زندگی ۱۱۱۴ صحابی امیرالمؤمنین» اثر آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.

- مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی (ع) شرح زندگی ۱۱۱۴ صحابی امیرالمؤمنین» نوشته آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۵۵۲ صفحه به چاپ ششم رسید.

برگرد وجود خورشید حکمت و عدالت، امیرمؤمنان علی (ع) افرادی جمع شدند که مقطعی از تاریخ را رقم زدند و نام اصحاب علی (ع) به آن‌ها داده شد؛ این افراد سه دسته اند: یاران باوفا و صدیق، افراد بی تفاوت که مدتی با امام بودند سپس به انگیزه‌های مختلف بریدند، اما له یا علیه آن حضرت اقدام نکردند و دسته سوم هم کسانی هستند که همراه امام در جنگ و صلح شرکت کردند، اما پس از مدتی جاذبه‌های دنیا آنان را فریفت و یا در جنبره جهل و جمود و وسوسه‌های شیطانی گرفتار آمدند و به مخالفت جدی با آن حضرت پرداختند.

اثر حاضر شرح زندگی این سه دسته و عمدتاً در گروه اول است که مشتمل بر ۱۱۱۴ نفرند و به ترتیب الفبا نگارش شده و ویژگی عمده آن، تأکید بر منابع کهن و قلم روان است.

مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی (ع) (شرح زندگی ۱۱۱۴ صحابی امیرالمؤمنین)» به چاپ ششم رسید

نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در این اثر هیچ تأکیدی بر «کارگزار بودنِ» اصحاب نشده است؛ یعنی قصد ما آن نبوده که فقط سیمای کارگزاران علی (ع) را معرفی کنیم، بلکه مطلقِ اصحابِ آن حضرت  اعم از کارگزار و غیر آن را در نظر داشته ایم؛ لذا در معرفی و تحلیلِ چهره‌های آن بزرگواران، عناصر و کارکرد‌های سیاسی، مدیریتی و کارگزاری، محوریت ندارد؛ مگر آن دسته از اصحابی که اساساً کارگزاری برجسته، سیاست مدار و مدیریت کاردان بودند.

نویسنده در بخش دیگری از مقدمه اشاره می‌کند: روش تحقیق بنده در سامان دهی این اثر بدین گونه بود که ابتدا فهرست بلندی از یاران آن حضرت را که به نوعی با ایشان مرتبط بودند به تدریج تهیه نموده و برای نگارش شرح حالشان به نکته‌هایی چون: نام و نسب و کنیه، تاریخ تولد، وفات یا شهادت، پدر و مادر و طایفه، محیط رشد، ویژگی‌های علمی و ادبی، فراز و فرود‌های اخلاقی و سیاسی، میزان اطاعت پذیری‌های آگاهانه و یا تمرّدها، پیشینه در اسلام، شرکت در جنگ‌ها و مسائلی از این دست را مورد توجه قرار دادم.

در جلد اول این اثر، به ۵۱۷ نفر از اصحاب حضرت علی (ع) و در جلد دوم نیز به ۵۹۷ نفر از دیگر اصحاب آن حضرت پرداخته شده است. شایان ذکر است به تازگی ترجمه عربی این اثر در لبنان منتشر شده است.

علاقه‌مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است کتاب دوستان می‌توانند جهت اطلاع از جدیدترین آثار تازه منتشره مؤسسه بوستان کتاب به نشانی اینترنتی فوق و پیام رسان‌های این مؤسسه در تلگرام (t.me/bustaneketab)، واتساپ (chat.whatsapp.com/BGxgFr۳s۷MPDqmR۵dU۱EJ۲)، ایتا (eitaa.com/bustankq) و اینستاگرام (www.instagram.com/bustaneketab۱) مراجعه کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *