رشد ۴٣ درصدی جابه جایی کالا در سال جاری/ کسب درآمد ۴٢١ میلیون دلاری در ۵ ماه نخست امسال

17:08 - 20 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۵۸۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در جابجایی کالاها رشد ۴۳ درصدی به ثبت رسیده است و تقریباً در ۵ ماهه نخست امسال بالغ‌بر ۱۰ میلیون و ۸۷۰ هزار تن کالا را جابجا کردیم.
- محمدرضا مدرس‌خیابانی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی، گفت: امسال که به نام «تولید؛ مانع‌زدایی‌ها، پشتیبانی‌ها» از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم می‌داند در جهت اجرای فرمان مقام معظم رهبری، به عنوان لجستیک کشور این مأموریت را عهده‌دار شود و تمام تلاش خود را می‌کند تا آن را به مرحله اجرا بگذارد.

وی بیان کرد: در سالی که گذشته ۵ فروند از شناور‌های جمهوری اسلامی ایران موفق شدند به سمت ونزوئلا حرکت کنند که موجب شد پیام محبت‌آمیزی از سوی مقام معظم رهبری صادر شود و این برگ زرینی برای افتخارآفرینی در حوزه کشتیرانی تجاری بوده است.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ۲ فروند از این شناور‌ها متعلق به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ۳ فروند از آن متعلق به شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی بوده است.
 
وی در توضیح محدودیت و ممنوعیت ورود ناوگان ایرانی به چین گفت: از سال گذشته ممنوعیت ورود ناوگان شرکت کشتیرانی به بنادر مهم چین شروع شد و به همین دلیل تا ۴ ماه متوقف مانده بودیم و در حال حاضر نیز امکان تردد به بنادر مهم چین را نداریم.

مدرس خیابانی تأکید کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با سابقه ۵۴ ساله مأموریت لجستیک کشور را عهده‌دار است و با سرمایه‌ای بالغ بر ۲ هزار و ۱۵۶ میلیارد تومان و همچنین بالاترین سرمایه‌ای که در اختیار دارد منابع انسانی است که حدوداً ۶ هزار و ۵۸۳ نفر جمع همکاران ما هستند که در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مشغول به کار هستند که ۸۵ درصد از این همکاران را آقایان و ۱۵ درصد نیز بانوان هستند.

وی گفت: مجموع ناوگان شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را ۱۴۴ فروند عهده‌دار است که ترکیبی از کشتی‌های فله‌بر و سایر کشتی‌ها مأموریت را برای جابجایی کالا‌ها عهده‌دار هستند.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در جابجایی کالا‌ها رشد ۴۳ درصدی به ثبت رسیده و تقریباً در ۵ ماهه نخست امسال بالغ بر ۱۰ میلیون و ۸۷۰ هزار تن کالا را جابجا کردیم که در این مدت درآمدی بر ۴۲۱ میلیون دلار نصیب ناوگان ملی جمهوری اسلامی ایران شده است.

مدرس خیابانی بیان کرد: ظرفیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تقریباً سهم ۲۱ درصدی از نظام حمل ونقل و لجستیک کشور را داراست.

وی گفت: این اقدامات در کنار چالش‌هایی در حال انجام است که از سال ۲۰۰۸ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مشمول شدید‌ترین تحریم‌ها قرار گرفته است و در سال ۲۰۱۸ نیز این تحریم‌ها تشدید شده است.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: متأسفانه در سال گذشته با حملات تروریستی شدیدی مواجه بودیم که در مقابل آن امکان تأمین قطعات یدکی این کشتی‌ها به سختی مهیا شد و امروز تعدادی از کشتی‌ها که در معرض حملات قرار گرفته‌اند تازه در حال بازسازی هستند.

مدرس خیابانی گفت: همچنین امکان تأمین سوخت کشتی‌ها از خارج از کشور برایمان فراهم نبود که در اینجا جای دارد از پالایشگاه شازن کمال تشکر را داشته باشم و همچین تشکر از سازمان بنادر که در سال گذشته تقریباً ۸۰ درصد از سوخت مورد نیاز شناور‌ها در داخل کشور تأمین شد و امیدوار هستیم امسال ۹۵ درصد از سوخت مورد نیاز کشتی‌ها در داخل تأمین شود.

وی بیان کرد: سوختی که در داخل کشور تأمین می‌شود در مقایسه با سوخت وارداتی به دلیل ارزش افزوده که مشمول این سوخت می‌شود و همچنین به دلیل اینکه از مرکز کشور به جنوب کشور منتقل می‌شود هزینه‌ای دارد که برای منافع ملی شاید مقرون به صرفه نباشد و مناسب است که این سوخت در جنوب کشور تأمین شود.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: به هر صورت اگر همین سوخت هم در داخل کشور تأمین نمی‌شد امروز ناوگان کشتیرانی متوقف می‌شد.

وی در ادامه تاکید کرد: در عملیات نجات دریایی سعی شد از مرگ و وارد شدن آسیب به بسیاری از دریانوردان جلوگیری شود که برای تشویق این عزیزان سعی کرده‌ایم عملیات نجات دریایی را گسترش دهیم.


معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بااشاره به همکاری با نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه گفت: ما از سیستم پهبادی و هلیکوپتری این ناوگان در حوزه دریایی استفاده زیادی کرده‌ایم و پوشش کاملی را از طریق این ناوگان در سواحل شمال و جنوبی کشور داشته‌ایم.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *