احیاء و مرمت خانه اربابی یزد با ورود دادستانی

16:05 - 20 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۵۴۲
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
در پی بازدید معاون دادستان یزد، خانه اربابی یزد از آثار تاریخی دوران قاجاریه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.
- محمد نعیمی‌نژاد، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد ضمن بازدید از خانه اربابی یزد، از آثار تاریخی دوران قاجاریه، از تحویل این اثر تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و گفت: خانه اربابی یزد از آثار تاریخی به جای مانده از دوران قاجاریه است که جهت ساماندهی و احیاء به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه آثار تاریخی هر ملت بخشی از فرهنگ و هویت آن ملت است، افزود: خانه اربابی یزد از خانه‌های ثبت شده در فهرست آثار ملی است که متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در آستانه تخریب قرار گرفته است.

نعیمی‌نژاد گفت: این خانه با عرصه چهار هزار متر مربعی دارای سه بادگیر متمایز، سقف و بدنه‌های چوبی منبت کاری شده، آینه خانه سنتی و... است که در نوع خود منحصر بفرد است.

وی تصریح کرد: متاسفانه این اثر تاریخی در اختیار یکی از ادارات استان یزد جهت استفاده آموزشی قرار داشته که به دلیل کوتاهی‌های صورت گرفته، آسیب‌های جدی به این مجموعه ارزشمند تاریخی وارد شده است.

معاون دادستان یزد گفت: برخورد با افراد معلوم الحالی که در این مجموعه رفت و آمد دارند از دیگر تصمیمات گرفته شده در پی بازدید از این مجموعه تاریخی بوده است. طی تعامل صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، سایر اماکن مشابه نیز شناسایی و در شرف سامان‌دهی قرار گرفته اند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *