نظارت سازمان بازرسی با هدف مقابله با فساد و ارتقاء ارائه خدمات مطلوب به مردم است

8:47 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۴۶۳
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری ایلام در مراسم سالروز تاسیس سازمان بازرسی گفت:نظارت سازمان بازرسی با هدف مقابله با فساد و ارتقاء ارائه خدمات مطلوب به مردم است.

- مراسم گرامیداشت سالروز تاسیس سازمان بازرسی با حضور علی دهقانی رئیس کل دادگستری ایلام و مدیران و کارکنان این سازمان در سالن جلسات اداره کل بازرسی استان برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان ایلام در این مراسم در سخنانی سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور را به مدیران و کارکنان این سازمان تبریک گفت و اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور سازمانی مهم، تاثیرگزار و ناظر بر حفظ سلامت در دستگاه‌های اجرایی کشور است.

وی اصل نظارت، شامل نظارت فرد بر خود و دیگر نظارتی را یک اصل بسیار مهم و اساسی خواند و گفت: طبیعتا در نظارت بر دیگران شخص یا سازمان ناظر تکالیف و وظایف سنگینی بر عهده دارد و باید متناسب با این تکالیف و وظایف از لوازم نظارت و حمایت‌های قانونی لازم برخوردار باشد.

دهقانی نظارت سازمان بازرسی را با نظارت نهاد‌های دیگر متفاوت ارزیابی کرد و بیان داشت: نظارت سازمان بازرسی نظارت بر قانونمندی و قانون مداری و نظارت بر حاکمیت قانون در کشور به منظور حفظ حقوق بیت المال، حفظ سلامت دستگاه‌های اجرایی و ارتقاء ارائه خدمات مطلوب به مردم است.

رییس کل دادگستری استان ایلام خاطرنشان کرد: نظارت سازمان بازرسی بر حسن جریان امور یک نظارت مقطعی و محدود نیست بلکه نظارتی تخصصی، مستمر و همیشگی است.

وی نتایج بدست آمده از بازرسی‌های محسوس و نامحسوس سازمان بازرسی را در جهت رسیدن به اهداف تشکیل این سازمان بسیار مهم توصیف کرد و افزود: این نتایج باید در راستای اهداف پیشگیرانه و اصلاح فرآیند امور به منظور از بین بردن زمینه‌های تخلف و قانون شکنی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان ایلام بر اهمیت آموزش و توجیه ادارات و آگاه سازی مسئولین و کارکنان دستگاه‌های اجرایی در ضمن نظارت ها، توجه به اقدامات پیشگیرانه و برخورد قاطع و جدی با هرگونه تخلف و فساد تاکید کرد و گفت: حساسیت در برخورد با فساد حتی فساد به مقدار اندک هم بسیار مهم است و این امر باید مورد توجه کارشناسان سازمان بازرسی قرار گیرد.

وی با تجلیل از اقدامات سازمان بازرسی استان در حوزه حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت وجود نظارت ویژه بر دستگاه‌های مکلف به حمایت از تولید تاکید کرد و افزود: گزارشات تخصصی سازمان بازرسی در شورای اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید دادگستری استان به صورت ویژه بررسی می‌شود.

دهقانی تصریح کرد: دادگستری استان به صورت ویژه و در شعب خاص مشخص شده پرونده‌های ارسالی از سازمان بازرسی را مورد رسیدگی قرار داده و دقت و سرعت در رسیدگی به این پرونده‌ها به کلیه شعب قضایی استان ابلاغ شده است.
وی ارتقاء کمی و کیفی نظارت ها، مستمر بودن بازرسی‌ها و مقابله قاطع با فساد و تخلفات موجود را سبب جلب اعتماد عمومی و افزایش سرمایه اجتماعی دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: تلاش کنید در کنار اقدامات پیشگیرانه و برخورد قاطع با فساد، با ارائه پیشنهادات و برنامه‌های کاربردی، حسن انجام امور و اجرای صحیح قانون به بهترین نحو ممکن در کلیه سازمان‌های استان صورت گیرد.

در این مراسم همچنین مهدی اصلانی بازرس کل استان ایلام با ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در این سازمان اظهار داشت: از تاریخ یک فروردین تا ۱۸ مهر سال جاری تعداد ۱۵۴۳ پرونده مورد بررسی قرار گرفته است که این آمار نسبت به آمار مدت مشابه در سال گذشته با افزایش دو برابری همراه بوده است.

اصلانی ادامه داد: خروجی گزارش‌های اداره بازرسی توصیه‌های کاربردی و عملیاتی برای سازمان‌ها برای اجرای بهتر ماموریت‌های سازمانی است که در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۸۰ فقره پیشنهاد اصلاحی و همچنین ۳۵۳ فقره توصیه و تذکر به دستگاه‌های اجرایی شد که تعداد ۱۱۳ فقره از پیشنهادات عملیاتی شده و میزان توجه به توصیه و تذکرات نیز در ۶ ماهه اول سال ۱۵۷ فقره بوده است.

بازرس کل استان ایلام گفت: حضور فعال سازمان بازرسی در جلسات و کارگروه‌های مختلف در حین تصمیم گیری‌ها، سیاست این سازمان در پیشگیری از بروز مشکلات جدی در آینده است که در همین راستا در صورت مشاهده انحراف تذکرات لازم را نیز ابلاغ کرده‌ایم.

مدیرکل بازرسی استان ایلام گفت: یکی از سیاست‌هایی که برای تاثیرگذاری بیش‌تر سازمان دنبال می‌شود، هشدار‌های نظارتی است و زمانی که ببینیم یک انحرافی در دستگاهی به وقوع می‌پیوندد آن را اعلام می‌کنیم.

اصلانی یادآور شد: در رویکرد نظارت همگانی سعی کردیم از ظرفیت نخبگان و ظرفیت مشارکت عمومی بر اساس اصل امر به معروف و نهی از منکر و مسئولیت پذیری به دغدغه داشتن مشکلات جامعه بها دهیم.

مدیرکل بازرسی استان همچنین از پشتیبانی و حمایت‌های رئیس کل دادگستری ایلام، در راستای تحقق ماموریت‌های سازمانی و مبارزه با فساد تقدیر و تشکر کرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *