۸ نکته تکان دهنده درباره مجازات اعدام در آمریکا

5:15 - 21 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۳۵۶
مجازات اعدام در آمریکا در دو شکل ایالتی و فدرال در حالی ادامه دارد که این کشور همواره ادعاهایی را در این مورد مطرح می‎کند.
بررسی آمار مجازات اعدام در آمریکا، ابعادی تکان دهنده از سیستم حقوق کیفری در آمریکا را آشکار می‌کند.
 
به گزارش «ایندیپندنت»، زندانیان محکوم به اعدام در آمریکا عمدتا در زندان‌های فوق امنیتی غالبا مستقر در مناطق روستایی دور از دسترس نگهداری می‌شوند.
 
این افراد که به سختی می‌توانند حتی نور را ببیند، بخشی از جمعیت ۲ میلیون نفری زندانیان آمریکا هستند که بالاترین نرخ زندانیان در جهان را دارد.
 
مهم‌ترین و هولناک‌ترین واقعیت‌ها در مورد مجازات اعدام در آمریکا عبارتند از:

۱. وجود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در صف اعدام: براساس آخرین تجزیه و تحلیل داده‌های صندوق دفاع حقوقی زندان در بهار ۲۰۲۱، در سراسر آمریکا، ۲ هزار و ۵۰۴ نفر در صف مجازات اعدام این کشور قرار دارند.
 
اکثریت قریب به اتفاق اعدام‏‎ها، در ایالت‌های تحت کنترل جمهوریخواهان در جنوب آمریکا مانند «فلوریدا»، «تگزاس» و «آلاباما» انجام می‌شوند.
 
این در حالی است که در «کالیفرنیا» که در سال ۲۰۱۹، مجازات اعدام را ممنوع کرد، همچنان ۷۰۴ نفر در صف اعدام هستند.

۲. بیشتر افراد محکوم به اعدام سال‌ها در حالت بلاتکلیفی زندگی می‌کنند: محکومان به اعدام در آمریکا، دهه‌ها برای پرونده خود مبارزه کرده و در انزوایی شدید در انتظار مرگ به سر می‌برند.

۳. به ازای هر ۸.۳ محکوم به اعدام، یک زندانی محکوم به اعدام بی گناه شناخته می‌شود: تحقیقات نشان می‌دهند در بین کسانی که در ۵ دهه گذشته در آمریکا محکوم به اعدام شده‎اند، تعداد زیادی بی گناه بوده‎اند.
 
این فقط شامل مواردی است که خطا‌هایی مانند اقدام نادرست پلیس، اعتراف اجباری، تخلف دادستانی، ... به شدت واضح بوده و منجر به صدور حکم قطعی بی گناهی فرد محکوم به اعدام شده است.
 
از سال ۱۹۷۲ تاکنون هزار و ۵۳۲ نفر اعدام و دستکم ۱۸۵ نفر تبرئه شدند؛ تعداد واقعی افراد بیگناه اعدام شده احتمالا بیشتر از این رقم است.

۴. سیاه پوستان سه برابر بیشتر از افراد سفیدپوست به اعدام محکوم می‌شوند: افراد سیاه پوست در آمریکا به شکل گسترده‌ای در معرض اعدام قرار دارند.
 
جمعیت سیاه پوست آمریکا ۱۳ درصد از کل جمعیت این کشور و ۴۱.۲۹ درصد جمعیت محکومان به اعدام را تشکیل می‌دهند.
 
براساس بررسی انجام شده در سال ۲۰۲۰، قاتلان افراد سفیدپوست ۱۷ برابر از قاتلان سیاه پوستان با مجازات اعدام مواجه می‌شوند.

۵. هزینه اعدام در آمریکا، بیشتر از هزینه مجازات حبس ابد است: هزینه‌های انجام اعدام در ایالت‌های مختلف آمریکا چند برابر بیشتر از هزینه حکم حبس ابد است.
۶. پرونده‌های مجازات اعدام به طور متوسط ۲۲ سال به طول می‌انجامد: زندانیان محکوم به اعدام در واقع یک محکومیت به حبس ابد را نیز دارند؛ زیرا آمریکا برای یافتن دارو‌های تزریق مدت زیادی باید تلاش کند.
 
براساس آمار اداره دادگستری فدرال، میانگین زمان بین محکومیت و اعدام از اواسط دهه ۱۹۸۰ تقریباً چهار برابر شده و به طور متوسط به ۲۲ سال در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
 
۷. مجازات اعدام در آمریکا از خود کشور آمریکا قدیمی‌تر است: نخستین مجازات اعدام در آمریکا در سال ۱۶۰۸ در مستعمره نشین «ویرجینیا» انجام شد اما کشور آمریکا در سال ۱۷۷۶ به استقلال رسید.
 
۸. رکورد ۱۲۰ ساله اعدام در دوران ترامپ شکسته شد: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا با از سرگیری اجرای اعدام فدرال و صدور دستور اعدام ۱۳ نفر در دوران شیوع کرونا، رکورد بیشترین میزان اعدام فدرال را در ۱۲۰ سال اخیر آمریکا شکست.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *