علت افزایش رغبت به تحصیل در دانشگاه فنی و حرفه‌ای چیست؟

3:00 - 24 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۴۸۵۷
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، گفت‌:یکی از دلایل افزایش اقبال و رغبت به تحصیل در دانشگاه فنی و حرفه‌ای صرف کمترین هزینه و زمان در دانشگاه و جذب بالای اشتغال آنان در بازار کار است .
رضا مهدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در گفت‌وگو با میزان، گفت:در سال تحصیلی جدید بیش از ۸۵ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که این میزان نسبت به سال گذشته نزدیک به دو برابر است.
وی در پاسخ به این سوال که عامل موثر در افزایش رغبت دانش آموزان به رشته‌های فنی و انتخاب دانشگاه فنی و حرفه‌ای چه بوده است، گفت:عوامل زیادی در افزایش رغبت دانش آموزان به تحصیل در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد، لذا نمی‌توان به تنهایی یکی از فاکتور‌ها را متاثر دانست.


هویت بخشی به دانشگاه
وی ادامه داد:تا سال‌های قبل دانشگاه فنی وحرفه‌ای خیلی شناحته شده نبود و آن را بیشتر مجموعه موسسات آموزشی پراکنده در کشور می‌دانشتند، امادر سال‌های اخیر با ریاست جدید این دانشگاه هویت بخشی جدید در حوزه شناسایی دانشگاه اتفاق افتاد، واحد‌های استانی دانشگاه هر کدام دارای ریاست است و اینگونه با استانداری‌ها و فرمانداری‌ها وارد تعامل شده و به این واسطه با صنایع بزرگ ارتباط پیدا کرده اند و این واحد‌ها قوی‌تر شده اند.

هزینه تحصیل پایین
معاون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: یکی از موضوعات مهم بحث هزینه است، دانشگاه فنی و حرفه‌ای اکنون ظرفیت کمی در دوره‌های شهریه پرداز دارد و بیشتر دانشجویان این دانشگاه در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند. از این رو اقبال دانش آموزان و همچنین خانواده‌های آنان به حضور در این دانشگاه است که علاوه بر تحصیل رایگان از خدمات ویژه‌ای همچون خوابگاه، تغذیه، خدمات مشاوره‌ای و سلامت سایر آموزش‌ها نیز در کنار تحصیلی بهره مند می‌شوند.
تغییر نگرش خانواده‌ها
وی ادامه داد:موضوعی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده تغییر نگرش خانواده‌ها به تحصیل فرزنداشان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای است، سابق بر این نگاه مثبتی به تحصیل در این رشته‌ها وجود نداشت و آن هم به دلیل عدم شناخت از ماهیت آن بود، اما امروزه با توجه به موضوع تحمیل هزینه‌های مازاد تحصیلی در برخی از رشته‌ها آنان نیز به این نتیجه رسیده اند که آموزش و تحصیل در رشته‌های مهارتی با کمترین هزینه می‌تواند آینده شغلی مثبتی را برای فرزندانشان به ارمغان بیاورد.
اهمیت مهارت محوری برای بازار کار
وی با اشاره به اهمیت مهارت محوری در امر اشتغال گفت:امروزه آنچه حرف اول را می‌زند مهارت است، مهارت محوری اصلی اساسی است که دانشگاه فنی و حرفه‌ای مد نظر دارد، دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای با توجه به این موضوع بعد از فارغ التحصیلی و حتی در دوران تحصیل مشکل عمده‌ای برای یافتن شغل و موضوع اشتغال ندارند.

وی ادامه داد:بر طبق آماری که مرکز پایش وزارت علوم در ماه گذشته منتشر کرده است ۹۲ درصد فارغ اتحصیلان دوره کاردانی مشغول به کار هستند و این موضوع کاملا مشخص است که بخش عمده‌ای از این فارغ التحصیلان از دانشگاه فنی و حرفه‌ای هستند.

وی افزود: از این رو افراد با کمترین هزینه و کمترین زمان می‌توانند مهارت‌هایی را بیاموزند که به واسطه آن به راحتی جذب بازار کار شوند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *