آیا واکسیناسیون شرط حضوری شدن دانشگاه‌ها است؟

۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳:۴۴
کد خبر: ۷۶۴۰۰۳
واضح و روشن است که موضوع اجبار در واکسیناسیون به دور از منطق است، اما با توجه به دوسال اموزش مجازی پر چالش در کشور موضوع واکسیناسیون عمومی در جامعه دیگر نه از سوی مسئولین امر بلکه از سوی  تک تک افراد، خانواده‌ها و داش آموزان و دانشجویان به جهت قطع زنجیره ابتلا مطالبه به حق  آحاد جامعه از یکدیگر است.
-با آغاز سال تحصیلی جدید و استمرار شرایط بحرانی کرونا، از ماه‌ها قبل ازآن نیز به این موضوع اشاره شده است که واکسیناسیون یکی از شروط آموزش حضوری است اگرچه که به عنوان شرط کافی محسوب نمی‌شود و در کنار واکسیناسیون و بهبود شرایط رعایت پروتکل‌ها نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

اما با توجه به تاکیدات برخی از مسئولین به اختیاری بودن واکسیناسیون این امر به ذهن متبادر می شود که برخی از شهروندان به ویژه آن دسته از افرادی که به واسطه تحصیل و یا کار در اجتماع نیز حضور دارند می توانند بدون انجام واکسیناسیون به فعالیت های روزانه خود بپردازند.
 
واضح و روشن است که موضوع اجبار به دور از منطق است، اما به طور ویژه در بحث آموزش حضوری که به واسطه بیماری کرونا نزدیک به دوسال است که به حالت نیمه تعطیل و پر چالش تبدیل شده است، موضوع واکسیناسیون عمومی در جامعه دیگر نه از سوی مسئولین امر بلکه از سوی  تک تک افراد، خانواده‌ها و داش آموزان و دانشجویان به جهت قطع زنجیره ابتلا مطالبه‌ای به حق  از یکدیگر است.
 
در باب آموزش حضوری باید گفت اگر چه که واکسینه بودن دانش آموزان نیز موضوعی مهم است که باید پیگیری شود اما در مورد دانشجویان با توجه به اینکه فضای دانشگاه ها برخلاف فضای مدارس  که فضای محدود و محلی است  و افراد حاضر در آن در یک منطقه جغرافیایی زیست می کنند ،در مورد دانشگاه ها با توجه به تنوع جغرافیایی دانشجویان و ارتباطات وسیعی تری که آنان در اجتماع دارند موضوع واکسینه بودن پیش از آموزش حضوری موضوعی است که باید با تشویق و اقناع به فوریت صورت گیرد.
 

هدف از واکسیناسیون جامعه دانشگاهی آموزش حضوری است
معاون آموزشی وزارت علوم، تامین سلامت دانشجویان را شرط حضوری شدن آموزش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی عنوان کرد و گفت: دانشجویان جدیدالورود در بهترین حالت از بهمن ماه می‌توانند آموزش حضوری داشته باشند. ما حتی اگر تمام دانشجویان را واکسینه کنیم با توجه به اینکه رعایت پروتکل‌ها باید ادامه داشته باشد، آموزش حضوری را نمی‌توانیم برای همه مقاطع و همه دانشجویان داشته باشیم.

دکتر علی خاکی در شریح برنامه واکسیناسیون دانشجویان اظهار کرد: واکسیناسیون دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها ابتدا با هدف برگزاری آموزش حضوری دانشگاه‌ها از مهر ماه جاری مطرح شد؛ اگر چه ما تجربه موفقی طی سه ترم اخیر در حوزه آموزش مجازی کسب کردیم، اما برای اینکه آموزش حضوری در دانشگاه‌ها از سر گرفته شود باید ابتدا دانشگاهیان و دانشجویان واکسینه شوند.

دانشجویانی که دو دز واکسن دریافت کرده اند می‌توانند از آموزش حضوری بهره‌مند شوند
غلامرضا لطیفی معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با میزان در مورد واکسیناسیون اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه گفت:در حال حاضر واکسیناسیون اساتید، کارکنان و خانواده‌های آنان به پایان رسیده است و دانشجویان نیز برخی به دانشگاه مراجعه و واکسینه شده و برخی نیز در شهر محل زندگی خود واکسن دریافت کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که با حضوری شدن آموزش و بازگشایی دانشگاه‌ها آیا دانشجویانی که واکسن نزده اند با محدودیت‌های برای آموزش حضوری مواجه می‌شوند یا خیر گفت:دانشجویانی که دو دز واکسن خود را تزریق کرده اند می‌توانند در آموزش حضوری شرکت کنند.

گام نهایی برای ایجاد ایمنی تزریق واکسن است
رستگارزاده گفت:برای بازگشت به چرخه تعلیم و تعلم چهره به چهره و آموزش حضوری نیاز به ارتقای سطح ایمنی داریم و پس از رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گام نهایی در ایجاد ایمنی حداکثری، تزریق واکسن است. از این رو واکسیناسیون عمومی می‌تواند به قطع زنجیره ابتلا و شیوع این بیماری موثر بوده و آرامش خیال ایجاد کند.

وی ادامه داد: در طول ماه‌ها گذشته واکسیناسیون یک مطالبه به حق و جدی مردم و مسئولین دلسوز بوده است و برخی افراد نیز با انتقاد از نواقص موجود، اعتراض و مطالباتی را مطرح می‌نمودند، انتظار میرود اکنون که این امکان فراهم شده است و سرمایه گذاری‌های زیادی نیز از سوی دستگاه‌های ذی ربط انجام گرفته است، مطالبه گران دیروز، مشوقین امروز تمام اقشار مردم برای واکسیناسیون باشند و مردم عزیز و خصوصا قشر فرهیخته دانشگاهی تزریق واکسن برای ایجاد ایمنی فردی و عمومی در جامعه را بصورت جدی مورد توجه و تاکید قرار دهند.

بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است
رستگار زاده با انتقاد از برخی تبلیغات و اظهار نظر‌ها مبنی بر تاکید بر تزریق نوع خاصی از واکسن گفت، همان طور که متخصصان امر نیز اعلام کرده اند، بهترین نوع واکسن اولین و در دسترس‌ترین آن‌ها است.

وی با ابراز تاسف از ترویج تفکر در بین برخی دانشجویان ادامه داد: دانشجویان عزیز باید این سوال را از خود بپرسند که آیا این تبلیغات گسترده بر روی برخی واکسن‌های خاص چقدر مبنای علمی و دلسوزانه داشته و به چه میزان حاصل یک نگرش اقتصادی است؟ که به چه دلیل کشور تولید کننده یک واکسن، از تزریق آن واکسن به شهروندان خود امتناع کرده و به آنرا به جوانان ما توصیه و الزام میکند؟ امیدوارم دانشجویان عزیز این نکته را مورد توجه قرار دهند که ایمنی فردی و اجتماعی که می‌توانند در کمتر از دو ماه حاصل کنند را تحت تاثیر تبلیغات و به بهانه تزریق نوع خاصی از واکسن، ۴ تا ۵ ماه به تاخیر نیندازند، چراکه این موضوع موجب به خطر افتادن سلامت جامعه، خانواده و خصوصا خود آنان می‌شود.
 
 
تمامی موارد بالا اهتمام در امر واکسیناسیون را نشان داده و این موضوع را گوشزد می کند جز با واکسیناسوین حداقل در امر آموزش حضوری نمی توانیم به مقصود لازم برسیم ،در نتیجه اینکه اگرچه که به طور مداوم اعلام می‌شود که واکسیناسیون موضوعی اجباری نیز و کسی نمی‌تواند آن را به شهروندان تحمیل و اجبار کند، اما همه می‌دانیم که در نوع پاندمی بیماری سلامت هر یک از شهروندان در گرو سلامت دیگری است و تا وقتی فردی ایمن نباشد جامعه نیز نمی‌تواند ایمن بماند.جامعه دانش آموزی و دانشجویی کشور به واسطه دوری از آز اموزش حضوری آسیب های زیادی را متحمل شده است که این معظل جز با اموزش حضوری حل نخواهد شد.

از این رو سخن گفتن از موضوع اختیار در این حوزه خیلی نمی‌تواند به هدف ایمنی و مصونیت جمعی یاری رساند از طرفی نیز جبر نیز موضوعی است که طبعا با منطق در تعارض است. از این رو تاکید بر اقناع عمومی برای پذیرفتن این امر که تحقق و تضمین سلامتی با انجام واکسیناسیون محقق می‌شود لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *