علت اصلی گرانی گوشت قرمز، ضعف دستگاه‌های نظارتی است

۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶:۳۰
کد خبر: ۷۶۳۹۶۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
رئیس سازمان امور عشایر ایران علت اختلاف قیمت گوشت قرمز از تولید تا مراکز عرضه را کوتاهی دستگاه‌های نظارتی دانست.

- شاپور علایی مقدم در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص وضعیت بازار گوشت قرمز در کشور گفت: نیاز گوشت قرمز کشور حدود ۸۸۰ هزار تن است که از این میزان، حدود ۲۵ درصد گوشت مصرفی کشور را عشایر تولید می‌کنند.

وی با اشاره به کاهش مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور اظهار داشت: بنابر آمار سرانه، مصرف گوشت قرمز در کشور ناشی از شرایط کرونا از نه و شش دهم کیلوگرم به شش و نیم کیلوگرم رسیده است ضمن اینکه امسال دامدارن شرایط سختی داشتند و خشکسالی که در سال زراعی گذشته اتفاق افتاد در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده و باعث کاهش ظرفیت مراتع طبیعی شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: با این وضع با مازاد تولید مواجه شدیم و در این شرایط پیشنهاد خرید تضمینی دام عشایر را به شورای قیمت گذاری دادیم که اجرایی شده است.

علایی مقدم بیان کرد: میانگین قیمت لاشه گوشت قرمز در کشور حدود ۱۰۵ هزار تومان است، اما هر کیلو گوشت قرمز در بازار بالای ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد که فاصله ۱۰۵ هزار تومان لاشه تا ۱۷۰ هزار تومان عدد بزرگی است.

وی افزود: علی رغم اینکه دامداران زحمت تولید دام را می‌کشند، منفعت اقتصادی به جیب آن‌ها نمی‌رود بنابراین باید تعزیرات حکومتی و بازرسی اصناف با جدیت به این حوزه ورود کنند و مانع از این قیمت‌های افسار گسیخته شوند.

افشین دادرس مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دام سبک کشور هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: گوشت قرمز مشمول نظام قیمت گذاری نمی‌شود و عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند.

وی افزود: ما هم گله‌مند هستیم که وقتی میانگین قیمت دام زنده حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان در سطح کشور است چرا باید در فروشگاه‌های عرضه گوشت شاهد قیمت‌هایی حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان باشیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *