دانشجویان دریافت واکسن را به تعویق نیندازند

۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵:۰۲
کد خبر: ۷۶۳۷۹۵
معاون توسعه منابع سلامت دانشگاه آزاد اسلامی، گفت‌:دانشجویان به دلیل تزریق نوع خاصی از واکسن واکسیناسیون خود را به تعویق نیندازند. بهترین واکسن در دسترس‌ترین آن است.
همایون رستگارزاده معاون توسعه منابع سلامت دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به تداوم واکسیناسیون دانشجویان این دانشگاه گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بارگذاری اطلاعات تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه‌های مرجع واکسیناسیون، فرایند واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از روز شنبه ۲۰ شهریور در کلیه مراکز واکسیناسیون این دانشگاه آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۹۰ درصد از اساتید، کارکنان و خانواده‌های آنان حداقل برای دز اول واکسینه شده اند که این آمار در مقایسه با همین جامعه هدف در سایر دانشگاه‌ها بیانگر سرمایه گذاری، دغدغه و جدیت دانشگاه آزاد اسلامی در انجام ماموریت اجتماعی خود است.

وی در این خصوص گفت: علت اصلی واکسیناسیون بالای جامعه هدف دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به سایر دانشگاه ها این است که دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن سامانه‌های یکپارچه و زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری مناسب، تصمیم مدیریتی مهمی گرفت و طی یک اقدام جهادی بار دیگر وارد میدان شد و با تجهیز و راه اندازی پایگاه‌های اختصاصی واکسیناسیون در سراسر کشور توانست پوشش خوبی را در این موضوع ارائه دهد.

وی در مورد واکسیناسیون دانشجویان گفت: کلیه دانشجویان اعم از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و یا سایر دانشگاه‌ها که به مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد مراجعه کرده اند، واکسینه شده اند. در حال حاضر نیز واکسیناسیون دانشجویان کماکان صورت می پذیرد و می‌توان گفت در کمتر از یک ماه بیش از نیمی از جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری دانشجویان این دانشگاه واکسینه شده اند.

گام نهایی برای ایجاد ایمنی تزریق واکسن است
رستگارزاده گفت:برای بازگشت به چرخه تعلیم و تعلم چهره به چهره و آموزش حضوری نیاز به ارتقای سطح ایمنی داریم و پس از رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گام نهایی در ایجاد ایمنی حداکثری، تزریق واکسن است. از این رو واکسیناسیون عمومی می‌تواند به قطع زنجیره ابتلا و شیوع این بیماری موثر بوده و آرامش خیال ایجاد کند.

وی ادامه داد: در طول ماه‌ها گذشته واکسیناسیون یک مطالبه به حق و جدی مردم و مسئولین دلسوز بوده است و برخی افراد نیز با انتقاد از نواقص موجود، اعتراض و مطالباتی را مطرح می‌نمودند، انتظار میرود اکنون که این امکان فراهم شده است و سرمایه گذاری‌های زیادی نیز از سوی دستگاه‌های ذی ربط انجام گرفته است، مطالبه گران دیروز، مشوقین امروز تمام اقشار مردم برای واکسیناسیون باشند و مردم عزیز و خصوصا قشر فرهیخته دانشگاهی تزریق واکسن برای ایجاد ایمنی فردی و عمومی در جامعه را بصورت جدی مورد توجه و تاکید قرار دهند.

بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است
رستگار زاده با انتقاد از برخی تبلیغات و اظهار نظر‌ها مبنی بر تاکید بر تزریق نوع خاصی از واکسن گفت، همان طور که متخصصان امر نیز اعلام کرده اند، بهترین نوع واکسن اولین و در دسترس‌ترین آن‌ها است.

وی با ابراز تاسف از ترویج تفکر در بین برخی دانشجویان ادامه داد: دانشجویان عزیز باید این سوال را از خود بپرسند که آیا این تبلیغات گسترده بر روی برخی واکسن‌های خاص چقدر مبنای علمی و دلسوزانه داشته و به چه میزان حاصل یک نگرش اقتصادی است؟ که به چه دلیل کشور تولید کننده یک واکسن، از تزریق آن واکسن به شهروندان خود امتناع کرده و به آنرا به جوانان ما توصیه و الزام میکند؟ امیدوارم دانشجویان عزیز این نکته را مورد توجه قرار دهند که ایمنی فردی و اجتماعی که می‌توانند در کمتر از دو ماه حاصل کنند را تحت تاثیر تبلیغات و به بهانه تزریق نوع خاصی از واکسن، ۴ تا ۵ ماه به تاخیر نیندازند، چراکه این موضوع موجب به خطر افتادن سلامت جامعه، خانواده و خصوصا خود آنان می شود.

سلامت خود را در گرو منافع اقتصادی کمپانی‌های خاص قرار ندهیم
وی گفت: این نظر که تولید کنندگان نوع خاصی از واکسن بیشتر به دلیل منافع اقتصادی، دریافت هر گونه خدمات رامنوط به دریافت واکسن معرفی شده از سوی خود می‌دانند در مجامع بین المللی نیز مطرح و مورد توجه است و شاهد هستیم که امروزه بسیاری از کشور‌ها مخالف این موضوع و درصدد شکستن این انحصار هستند.

وی در پایان اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر مسئولین ذیربط در مورد بیماری کرونا، همزمان با توجه و تلاش برای درمان، همت و سرمایه گذاری ویژه ایی را به امر پیشگیری معطوف نموده و در تامین واکسن بعنوان موثرترین راه‌های پیشگیری این بیماری گشایش‌های قابل توجهی ایجاد شده و این رویکرد ادامه خواهد داشت، بنابراین در این شرایط به جای اینکه یک دانشجو چند ماه منتظر یک نوع واکسن خاصی باشد می‌تواند با تزریق اولین و در دسترس‌ترین نوع واکسن خود را به حد قابل قبولی از ایمنی رسانده و در نوبت‌های بعدی واکسیناسیون، با در دسترس بودن تنوع بالاتری از واکسن و با آگاهی بیشتری در مورد شرایط بیماری در دز‌های بوستر از واکسن‌های متفاوتی استفاده کند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *