تاکید رئیس کل دادگستری بوشهر بر نظارت از عملکرد کارکنان قضایی

۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰:۰۱
کد خبر: ۷۶۰۵۲۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان بوشهر در آیین تکریم و معارفه رئیس دادگستری شهرستان گناوه، بر نظارت از عملکرد کارکنان قضایی تاکید کرد.
- علی جمادی، رئیس کل دادگستری استان بوشهر در آیین تکریم و معارفه رئیس دادگستری شهرستان گناوه، بر نظارت از عملکرد کارکنان قضایی تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به پیشگیری از وقوع جرم در دستگاه قضا گفت: پیشگیری از وقوع جرم در اولویت دستگاه قضا استان بوشهر قرار دارد که تحقق این مهم در برقراری امنیت و جلوگیری از بزه‌کاری نقش مهم و تاثیرگذاری دارد.

وی افزود: استفاده از ظرفیت‌های خوب از جمله ظرفیت مردمی، روحانیت معزز و ائمه جمعه و جماعات در شهرستان گناوه با توجه به همکاری، تلاش و تعامل بسیار مستعد و سازنده موجود در راستای پیشگیری مردمی از جرایم به عنوان اولویت کاری در نظر گرفته شود.

جمادی اظهار داشت: کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها، افزایش کیفیت ارایه خدمت، بهبود رفتار با مراجعان،از اهداف دستگاه قضایی است.

وی با بیان اینکه رسیدگی به پرونده‌ها با وجود کمبود‌ها تلاش بیشتر شود و باید از امکانات و ظرفیت موجود بالاترین بهره وری را داشته باشیم تصریح کرد: رسیدگی فوری به امور مردم از موارد بسیار مهم و حق مردم و تکلیفی برعهده دستگاه قضایی است.

جمادی، درباره لزوم توجه به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرد: استفاده حداکثری از مجازات‌های جایگزین حبس موجب کاهش و کنترل جمعیت کیفری در زندان‌ها می‌شود.

جمادی در ادامه بیان کرد: استفاده از پابند الکترونیک بعنوان یک فناوری نوین موجب کاهش جمعیت کیفری و زمینه‌ای برای کمک به خانواده زندانیان است و از هدف‌ها و اقدام‌های محوری زندان به شمار می‌رود.

وی از مزایای طرح پایند الکترونیک را کاهش آسیب‌های اجتماعی، حضور فرد زندانی در کانون خانواده و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها عنوان کرد.

جمادی، با اشاره به مبارزه با فساد و برخورد با متخلفین از قانون اظهار کرد: دستگاه قضایی استان نیز روند مقابله با مفاسد، برخورد جدی و بدون اغماض با مخلان و مفسدین و رسیدگی سریع، قاطع و بدون اغماض به پرونده‌های این حوزه را در اولویت امور کاری خود قرار داده است.

وی تاکید کرد: دستگاه‌ها باید در شناسایی و جمع آوری مستندات در خصوص مفاسد مختلف اقدام نمایند تا زمینه برخورد قاطع و قانونی در دستگاه قضایی فراهم شود.

وی ضمن اشاره به جایگاه شایسته شورا‌های حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش در جامعه گفت: می‌بایست جهت گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه تلاش شود و به همین منظور در راستای کاهش پرونده‌های قضایی، کاهش ورودی پرونده‌ها و حتی جمعیت کیفری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در شورای حل اختلاف استفاده شود تا اینگونه پرونده‌ها به سرانجام برسند و یا تشکیل نشود و یا پرونده دیگری به دنبال نداشته باشد.

جمادی در خصوص صیانت و حفاظت از حقوق بیت‌المال و تعرضات اراضی دولتی خاطر نشان کرد: برای حفظ و دفاع از حقوق مردم و بیت المال با قاطعیت با پدیده زمین‌خواری، ویژه خواری و رانت‌خواری برخورد می‌شود.

در این مراسم حجت ااسلام و المسلمین رکنی حسینی امام جمعه و نماینده، ولی فقیه در شهرستان گناوه گفت: یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی قوه قضاییه است.

وی عملکرد دستگاه قضا در شهرستان را خوب دانست واز زحمات و تلاش‌های مسئولین قضایی تقدیر و تشکر نمود و در ادامه به فساد ستیزی در دستگاه قضا اشاره نمود و گفت: یک سری ذهنیت‌هایی که در گذشته در دستگاه قضایی وجود داشت با توجه به برخورد‌ها و اقداماتی که صورت پذیرفت خیلی به مراتب کمتر شده تا جایی که در این مجموعه به صفر نزدیک شده است.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مطالباتی که از قوه قضاییه دارند اشاره نمود و گفت: اجرای سند تحول قضایی، قضاوت قضات و اتقان آرا، امید آفرینی ، ملجا و پناهگاهی برای احقاق حق مردم و مطالبات دیگر که از منویات مقام معظم رهبری است و ان شاالله بتوانیم سرلوحه امور خود قرار دهیم.

امام جمعه گناوه افزود: خوش اخلاقی و در بین مردم و با مردم بودن از خواسته‌های است که مردم از دستگاه قضایی دارند واگر قاضی عادل، شجاع، مستقل و خوش اخلاق باشد موجب امید واری آن‌ها می‌شود و باتوجه به اینکه دشمن یاس و نا امیدی را در بین مردم تزریق می‌کنند وظیفه ما امیدو وار کردن مردم و حل مشکلات آنهاست.

رکنی حسینی به آگاهی مردم نسبت به مسایل حقوقی اشاره داشت و گفت: اگر مردم به مسایل حقوقی اگاهی داشته باشند کمتر دچار مشکلات حقوقی می‌شوند.

شایان ذکر است در آیین تکریم و معارفه رئیس و دادستان شهرستان گناوه که با حضور شماری از مسئولان استان و شهرستان برگزار شد، از زحمات حسن فیروزاردکانی رئیس دادگستری قبلی و احمد رضا دامی دادستان قبلی گناوه تقدیر بعمل آمد و در ادامه احمد رضا دامی به عنوان رئیس جدید دادگستری شهرستان گناوه و سید حسین مسلم نژاد به عنوان دادستان جدید شهرستان گناوه معرفی شدند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *