چرا نهاده‌های دامی گران شد؟

۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰:۵۹
کد خبر: ۷۵۹۸۲۹
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: بر اساس مستندات قیمت نهاده‌های دامی در بازار‌های جهانی ۵۰ درصد افزایش یافته، اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل کشور مغفول مانده است.

_ مهر نوشت: جلال طیباً طیبا با بیان اینکه بر اساس مستندات، قیمت نهاده‌های دامی در بازار‌های جهانی ۵۰ درصد افزایش یافته، اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل کشور مغفول مانده است. اظهار کرد: موضوعی که همواره در این روز‌ها به آن پرداخته می‌شود عدم تأثیر یارانه پرداختی از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی روی کالا‌های نهایی مورد مصرف مردم و نقش واردکنندگان در قیمت کالا‌های اساسی است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران افزود: نکته مغفول مانده در این فرآیند نقش تغییرات قیمت‌های جهانی نهاده‌ها و افزایش سایر هزینه‌های داخلی در بالا رفتن قیمت کالای نهایی در بازار داخلی است.

طیباً طیبا ادامه داد: بر اساس مستندات موجود؛ نرخ رشد بهای جهانی نهاده‌ها از تیرماه سال ۱۳۹۹ تا تیرماه سال ۱۴۰۰ برای سه گروه نهاده شامل ذرت، جو و کنجاله سویا بالغ بر ۵۰ درصد بوده است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: نرخ مصوب فروش داخلی در این فاصله زمانی میانگین کمتر از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و این در حالی است که سایر هزینه‌های واردکنندگان از جمله نقل و انتقال ارز خارج از شبکه بانکی، دموراژ ناشی از توقف کشتی‌ها در بنادر، هزینه‌های تأخیر در پرداخت به فروشندگان خارجی و حتی هزینه‌های داخلی ناشی از تخلیه و انبارداری کالا در بنادر افزایش چشمگیری داشته است.

این مسئول صنفی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تمامی هزینه‌های مؤثر در واردات کالا، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های واردکننده از چرخه واردات این کالا‌ها خارج شده و مابقی شرکت‌ها با زیان و یا سود‌های اندک به فعالیت خود ادامه می‌دهند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha