پیمان شانگهای؛ بلوکی برای جلوگیری از یکه‌تازی و توسعه سلطه غرب/ ارتباط با شرق به معنای رها کردن غرب نیست

۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۱
کد خبر: ۷۵۹۶۲۶
دسته بندی‌: سیاست
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ما بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیریم و از هر فرصتی هم استفاده می‌کنیم؛ این نیست که ما شرقی شدیم و غرب را رها کردیم و یا غربی شدیم و شرق را رها کردیم.

میرقاسم مؤمنی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای، اظهار داشت: بحث عضویت ایران در شانگهای موضوع جدیدی نیست؛ ایران چندین سال است که به عنوان ناظر و در اجلاس‌های شانگهای حضور داشته است. پیمان شانگهای یک پیمان اقتصادی، امنیتی و به نوعی سیاسی است که برای ایجاد یک بلوک اقتصادی و امنیتی جهت جلوگیری از یکه‌تازی و توسعه سلطه آمریکا و اروپا در منطقه تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه بخش عظیمی از اهداف ایران برای پیوستن به این سازمان اقتصادی و امنیتی است، گفت: ما شاهد بودیم که تغییر و تحولات بین‌المللی و سیاست‌هایی که اروپا و آمریکا نسبت به مناطق اوراسیا داشتند، همیشه به نوعی سیاست‌های استعماری و تهدید گونه‌ای بوده است و آمریکایی‌ها هر زمان که خواستند اقداماتی را انجام دادند که بر اساس منافع خودشان بوده است و لطماتی هم به کشور‌ها وارد شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: یک سوم جمعیت جهان به نوعی در شانگهای عضو هستند که این نشان دهنده قدرت این پیمان است و نشان می‌دهد که این پیمان چقدر می‌تواند در مقابل اقدامات مخرب آمریکا بازدارندگی داشته باشد.

مؤمنی با تاکید بر اینکه بحث ما نگاه به شرق یا غرب نیست؛ بحث منافع ملی کشور است، افزود: زمانی بحث توسعه مناسبات با غرب بود و زمانی هم بحث توسعه مناسبات با شرق مطرح شد. اما دیگر مانند گذشته به توسعه روابط با شرق و غرب را نداریم. الان کشور‌هایی وجود دارند که در شرق و غرب وجود دارند و ما با آن‌ها ارتباطات تجاری، مالی و سیاسی داریم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: ما بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیریم و از هر فرصتی هم استفاده می‌کنیم؛ یعنی ما با اروپا در خصوص مسائل اقتصادی، امنیتی و سیاسی خودمان مذاکره می‌کنیم، در حالی که با چین و روسیه هم مذاکره می‌کنیم.

وی در ادامه بیان داشت: این نیست که ما شرقی شدیم و غرب را رها کردیم و یا غربی شدیم و شرق را رها کردیم. ما هیچ وقت چنین سیاستی نداشته و نخواهیم داشت. بحث استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها است که همه کشور‌ها آن را انجام می‌دهند.

مؤمنی در پایان خاطرنشان کرد: عضویت ایران در شانگهای هم مسئله بسیار مهمی بود که در دولت آقای رئیسی به سرانجام رسید و ان‌شاءالله از این پتانسیل استفاده شود؛ فقط نکته مهم آن این است که از این فرصت استفاده شود و فقط به عضویت در آن بسنده نکنیم.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *