سامانه جامع ارتباط مردمی تجلی مردم‌محوری دستگاه قضا است

16:31 - 29 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۹۵۸۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان از عضویت سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی در سامانه سجام قوه قضاییه خبر داد و اظهار کرد: پس از ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه، سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی عضو سامانه سجام می‌شوند.

- بهادر اسدی با اشاره به اینکه سامانه سجام در چهار سطح گزارش تخلفات، جرایم و آسیب‌های اجتماعی را دریافت می‌کند، افزود: اولین سطح دریافت گزارش‌ها مربوط به گزارش‌های مردمی است که تمامی ایرانیان بدون نیاز به عضویت و ثبت نام در سامانه قادر هستند گزارش‌های خود را در سامانه جامع ارتباط مردمی (سجام) اعلام کنند.

اسدی اضافه کرد: دومین سطح مربوط به دیده‌بانان پیشگیری است که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند، سطح سوم مختص هسته‌های عادی و تخصصی از جمله هسته‌های مساجد، محلات، اقشار و اصناف است.

وی گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه سطح چهارمی به سطوح اعضا، اضافه شد که شامل هسته‌های سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی است.

اسدی با اشاره به اینکه امکان عضویت تمامی معاونت‌ها، سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به قوه قضاییه با توجه به شرایط فراهم آمده در این سامانه وجود دارد، اظهار کرد: هم اکنون روسای دادگستری‌های کل، معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، دادستان‌های مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها در این سامانه عضو هستند و در کوتاه‌ترین زمان گزارش‌های دریافتی را بررسی و پیگیری می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه مشخصات اعضای سامانه و گزارش‌دهندگان محرمانه است و به هیچ عنوان در اختیار هیچ شخص و یا نهاد خاصی قرار نخواهد گرفت، عنوان کرد: امکان اعلام گزارش بدون ثبت نام برای تمامی مردم فراهم است با این وجود بیش از چهار هزار نفر به صورت رسمی و گمنام از اقشار مختلف مردم کردستان در این سامانه عضو هستند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *