رسیدگی به درخواست‌های زندانیان در جریان بازدید دادستان زرند از زندان این شهرستان

۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹:۵۷
کد خبر: ۷۵۹۴۲۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند در بازدید از زندان این شهرستان ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته، گفت: مسئولین زندان اهتمام جدی در فراهم کردن شرایط جهت اصلاح و تربیت زندانیان در مجموعه زندان داشته‌اند و امروز شاهد عملکرد خوب آنان هستیم.
- حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل بلوچ‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند در استان کرمان ضمن بازدید از زندان این شهرستان اظهار کرد: دستگاه قضایی در تلاش است تا از مجازات زندان به عنوان یک ابزار موثر اصلاحی و تربیتی و توانمندسازی زندانی برای فراگیری آموزه‌های موثر و مهارت‌های اساسی زندگی و بازگشت سعادتمندانه به جامعه استفاده کند تا پس از آزادی و ورود به جامعه به‌عنوان یک فرد مفید برای زندگی اجتماعی، مورد استقبال مردم و افکار عمومی قرار گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه زندان قطعا جای کسانی است که برای جامعه خطرناک هستند نه کسانی که مشکل خانوادگی و مالی دارند، گفت: زندانی شدن هر فرد علاوه بر هزینه ها، تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیادی برای فرد و خانواده وی دارد.

دادستان زرند، یکی از مهمترین رویکرد‌های دستگاه قضایی زرند را سیاست حبس زدایی دانست و افزود: معتقدیم زندان نباید جای هر مجرمی باشد؛ بلکه فقط مجرمان خطرناک که امنیت اجتماعی، روحی و روانی مردم را بر هم می‌زنند، باید در زندان باشند.

حجت‌الاسلام بلوچ‌زاده، یکی دیگر از اهداف بازدید سرزده از زندان را رعایت حقوق شهروندی متهمان عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس و به‌منظور بررسی رعایت حقوق از حیث شرایط محل نگهداری، مسائل بهداشتی و اطمینان از صحت و سلامتی بازداشتی‌ها و دسترسی متهمان به خانواده و وکلایشان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی تکریم و حفظ کرامت انسانی متهمان از جانب مسئولان ذیربط را یکی از دلایل این بازدید عنوان کرد و یادآور شد: رعایت کرامت و حیثیت انسانی متهمان از اهمیت دو چندانی برخوردار است؛ زیرا رعایت کرامت و حیثیت ذاتی اشخاص از لوازم دادرسی عادلانه محسوب می‌شود.

دادستان زرند در این دیدار‌های حضوری و چهره به چهره، درخواست‌ها، مسائل و مشکلات زندانیان را مورد بررسی قرار داد و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه را صادر کرد و در ادامه بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید نمود.

در این جلسه ۳ ساعته، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند به درخواست‌ها و سوالات تعداد ۶۷ نفر از زندانیان پاسخ داد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *