سجام دغدغه آمرین به معروف و ناهیان از منکر را مرتفع می‌سازد

9:16 - 29 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۹۳۶۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: سامانه سجام راه ارتباطی بین دستگاه قضایی و مردم است و دغدغه آمرین به معروف و ناهیان از منکر را نیز مرتفع می‌سازد.
- سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در دیدار با حجت الاسلام محمدحسن مولا دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان با اشاره به اینکه در گذشته رویکرد جامعه و سیستم قضایی و اجرایی کشور نسبت به مساله پیشگیری ضعیف بوده است، اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر تحولی ایجاد شده و به این نتیجه رسیده ایم با توجه به اینکه مسئله پیشگیری برگرفته از مبانی شرعی و دینی و دارای مقبولیت علمی می‌باشد، در این خصوص باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه فلسفه وجودی و مولفه مهم امر به معروف و نهی از منکر، پیشگیری است، افزود: قطعاً مقوله پیشگیری دارای غنای علمی نیز می‌باشد و بسیاری از جوامع آن را تجربه کرده و نتایج خوبی نیز به دست آورده اند.

قویدل با یادآوری اینکه در حال حاضر پیشگیری جزء اولویت‌های اول بسیاری از جوامع محسوب می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه در سطوح مختلف کشور ما و هم در زمینه فرهنگی و قضایی از این اصل مهم ۱۵۶ قانون اساسی که پیشگیری است، غفلت شده و هنوز نتوانسته ایم آن را نهادینه کنیم درحالیکه بسیاری از آسیب‌ها و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

قویدل، بیان کرد: در حال حاضر تاکید دستگاه قضایی بر استفاده از مشارکت و ظرفیت گروه‌های مردمی، نخبگان علمی، سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌های جهادی، هیات‌های مذهبی و ... است به همین جهت دستورالعمل نحوه تعامل و مشارکت نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه تدوین و ابلاغ و پل ارتباطی بین دستگاه قضا و مردم ایجاد شده است.

وی گفت: شورای پیشگیری از وقوع جرم در مرکز استان و شهرستان‌ها باحضور مدیران همه دستگاه های، اجرایی، فرهنگی، قضایی و امنیتی تشکیل می‌شود و آسیب‌های اولویت دار و جرائم مهم در این شورا بررسی شده و راهکار‌های حل آن‌ها مطرح و مصوب می‌شود.

قویدل، ادامه داد: باتوجه به اینکه ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر دارای اشرافیتی نسبت به آسیب‌ها و مشکلات جامعه است می‌توان با تعامل، همگرایی، دسته بندی و شبکه‌سازی، از این ظرفیت جهت کمک به جامعه استفاده کرد.

وی، سپس سامانه جامع ارتباط مردمی (سجام) را راه ارتباطی دیگری بین دستگاه قضایی و مردم برشمرد و اظهار کرد: این سامانه جهت دریافت گزارشات مردمی به صورت محرمانه تعبیه شده است و نسبت به پیگیری آن‌ها اقدام می‌کند و دغدغه آمرین به معروف و ناهیان از منکر را نیز مرتفع می‌سازد، همچنین می‌توان از ظرفیت آمرین به معروف و ناهیان از منکر جهت نشر و بازنشر تولیدات آثار پیشگیرانه بهره برد.

قویدل، افزود: همچنین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان و ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر می‌توانند با تعامل یکدیگر در راستای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در موضوعات کودک و خانواده، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و اولویت‌های جرایم استان گام بردارند.

وی گفت: چنانچه همه اصناف در راستای امر پیشگیری تلاش کنند قطعا روند کاهشی را در بروز جرایم و آسیب‌ها و درنتیجه کاهش ورودی پرونده‌های به دستگاه قضایی را شاهد خواهیم بود.

قویدل در پایان بیان کرد: مهمترین برنامه ما تغییر نگاه و رویکرد جامعه به سمت اقدامات پیشگیرانه، خود باوری، خود اصلاحی، خود کنترلی و مسئولیت پذیری می‌باشد و در این زمینه می‌توان با تغییر رویه در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و اتخاذ روش‌های نوین، در راستای پیشبرد اهداف پیشگیرانه اقدام کرد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *