تنش‌ میان پاریس و لندن؛ دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس لغو شد

۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸:۱۰
کد خبر: ۷۵۹۳۶۵
پاریس پس از فراخواندن سفرای خود از آمریکا و استرالیا، اجلاس دفاعی با انگلیس را نیز در اعتراض به پیمان امنیتی سه جانبه آکوس لغو کرد.
نشست وزرای دفاع دو کشور انگلیس و فرانسه در ادامه تنش‌ها بر سر پیمان امنیتی و نظامی «آکوس» میان انگلیس، آمریکا و استرالیا بر سر توسعه زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا، لغو شد.
 
به گزارش «گاردین و رویترز»، نشست «بن والاس» و «فلورانس پارلی»، وزرای دفاع انگلیس و فرانسه که براساس برنامه ریزی‌ها می‌بایست روز دوشنبه در «لندن» برگزار می‌شد، لغو و نیز حضور این دو نفر در شورای دو روزه فرانسه و انگلیس، متوقف شد.
 
لندن از موکول شدن این برنامه‌ها به زمان دیگری خبر داده است.
 
این اقدام در ادامه اعتراض «پاریس» به از دست رفتن قرارداد ۴۸ میلیارد پوندی زیردریایی با استرالیا و جایگزینی مخفیانه آن با «آکوس» رخ داد.
 
پاریس از ۶ ماه مذاکره محرمانه انگلیس با آمریکا که منجر به پیمان «آکوس» و لغو قرارداد زیردریایی با استرالیا شد، ابراز نارضایتی کرده و سفرای خود را از آمریکا و استرالیا فراخواند.
 
لغو اجلاس دفاعی لندن نشان داد که پیامد‌هایی در انتظار لندن است که احتمالا تعمیق شود.
 
نگرانی واشنگتن از واکنش فرانسه سبب شد «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا خواستار گفت و گو با «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه شود.
 
سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرد این گفت و گو طی روز‌های آینده به صورت تلفنی انجام خواهد شد؛ زیرا «امانوئل مکرون» برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا نمی‌رود.
 
پیش بینی می‌شود که سفر «بوریس جانسون» و «لیز تراس»، نخست وزیر و وزیر خارجه انگلیس به آمریکا برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تحت الشعاع قرار بگیرد.
 
براساس برنامه ریزی‌ها، جانسون برای نخستین بار به عنوان نخست وزیر انگلیس از کاخ سفید دیدار می‌کند.
در همین حال جانسون اعلام کرد «دوستان فرانسوی ما نباید نگران پیمان بحث برانگیز دفاعی آکوس باشند و دوستی ما با فرانسه غیرقابل ریشه کن کردن است.»
 
وی افزود «ما به رابطه نزدیک خود با فرانسه بسیار بسیار افتخار می‌کنیم؛ این رابطه به یک قرن یا بیشتر بازمی گردد و برای ما حیاتی است.»
 
براساس برنامه ریزی‎ها، وزیر خارجه انگلیس روز سه شنبه با همتای فرانسوی خود در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل دیدار می‌کند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha