همیشه پای بودجه در میان است؛ وقتی ارزش پول ملی آب می‌رود!

۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱:۱۶
کد خبر: ۷۵۹۲۶۲
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه کسری بودجه تأثیر جدی بر ارزش پول ملی می‌گذارد، گفت: از این رو دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی شده و می‌کوشد از این طریق منابع کسری خود را جبران کند و وقتی این مسئله رخ می‌دهد ما با رشد نقدینگی مواجه می‌شویم.
جعفر قادری در گفت‌وگو با میزان، با بیان اینکه برای افزایش ارزش پول ملی نیاز به حمایت از تولید داخل داریم، بیان داشت: در حال حاضر ظرفیت‌های اقتصادی زیادی در کشور غیر فعال هستند و باید برای ظرفیت‌های خالی واحد‌های تولیدی برنامه ریزی لازم داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه باید در راستای حمایت از تولید تا جایی که می‌توانیم در فضای کسب و کار تسهیل‌گری کنیم، بیان داشت: سیاست‌های پولی و مالی، گمرکی و بیمه‌‌ای باید در خدمت تولید باشد.
 
این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر تولید تقویت شود، مشکل ارزش پول برطرف خواهد شد،گفت: البته در کنار حمایت از تولید داخل، ما باید کسری بودجه را نیز مورد توجه قرار دهیم لذا کسری بودجه تاثیر جدی بر کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز و به تبع آن رشد نقدینگی دارد.

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه کسری بودجه دولت را مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌کند، بیان داشت: دولت می‌کوشد از این طریق منابع کسری خود را جبران کند و وقتی این مسئله رخ می‌دهد ما با رشد نقدینگی مواجه می‌شویم که به تبع آن این مسئله می‌تواند ارزش پول ملی را کاهش داده و قیمت نرخ ارز را افزایش دهد.

این نماینده مجلس ضمن پیشنهادی در این رابطه بیان داشت: دولت باید به سرعت لایحه اصلاح قانون بودجه سالیانه را به مجلس ارائه دهد تا مشکلات در این بخش به حداقل برسد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha