طرح جامع «سالم‌سازی نظام مدیریتی» رئیس‌جمهور طی یک زمان‌بندی پیاده می‌شود

۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱:۱۲
کد خبر: ۷۵۸۹۷۵
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آقای رئیسی قبل از ورود به پاستور با یک طرح جامع برای «سالم‌سازی نظام مدیریتی» و «رفع شکاف دولت و جامعه» وارد کارزار انتخابات شد. اکنون این برنامه با همه جزئیاتش در معرض نگاه افکار عمومی و نخبگان قرار دارد و قرار است طی یک «زمان‌بندی و تقویم کاری» به صورت جزء به جزء پیاده شود.
علی احمدی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره شرایط و ضوابط تحقق خط قرمزهای اعلامی رئیس جمهور مبنی بر مردمی و ضد فساد بودن اعضای کابینه دولت گفت: مقام معظم رهبری در جلسه با هیئت دولت روی برخی مولفه‌های مردمی بودن صحه گذاشتند.

وی با اشاره به مولفه‌های مردمی بودن گفت: رفتار بی‌تکلف و حضوری بی‌واسطه میان مردم به عنوان جلوه‌ای از مردمی بودن است، مثل حضور رئیس‌جمهور در اهواز و در بین مردم در روز جمعه، سبک زندگی منبعث از آرمان‌های انقلاب و امامین انقلاب است. دوری از منش‌های اشرافی‌گری، از موضع بالا به مردم نگاه کردن و مانند این‌ها. مبارزه با فساد است. اعم از فساد اداری و اقتصادی از یک طرف و برقراری عدالت بین افراد و همین‌طور مناطق در برخورداری امکانات و تصمیمات دولت و ضرورت پیوست عدالت برای تصمیمات و کارآمدی در خدمت بی‌منت به مردم از جمله این خصیصه‌ها هستند. 
 
احمدی افزود: جوان‌گرایی، تجربه نشان داده که هر کجا در مدیریت کشور در جهت جوان‌گرایی پوست‌اندازی شد، نتایج بسیار موفقی به دست آمده. سلول‌های بنیادی؛ انرژی هسته‌ای؛ شرکت‌های دانش‌بنیان، ترکیب انقلابی بودن و عقلانیت، فعالیت انقلابی و جهادی همراه با اندیشه و تعقل، پرهیز از وعده‌های خلاف واقع که موجب نا امیدی مردم می‌شود و عینیت بخشیدن به قول صادق است و در میان گذاشتن مسایل و مشکلات و راه‌حل آن‌ها با مردم و همین‌طور مشارکت مردم در حل مشکلات نیز از دیگر مولفه‌های مردمی بودن محسوب می شود. 

وی با اشاره به اینکه پدیده فساد اقتصادی در کشور چند دلیل عمده دارد، گفت: از جمله علل و عوامل زمینه‌ساز فساد، قوانین و مقررات است. اگر قوانین و مقررات شفاف باشند و منافذ را تا حد ممکن مانع شود، فساد اقتصادی رخ نخواهد داد. برای مبارزه با فساد چند معیار مهم است.

احمدی گفت: نخست، متصف بودن دولت‌مردان به خصوصیت فسادسیتزی و گرایش عملی آن‌ها به طبقات پایین جامعه می‌تواند یک نقطه امید در این مسیر باشد. دوم، سابقه و تجربه، رئیس دولت در مسئولیت‌های گذشته نیز یک شاخص است. وقتی فردی در جایگاه ریاست قوه قضائیه اندیشه فساددزدایی و شفافیت را به صورت یک «پروژه مدیریتی» با موفقیت پیش می‌برد، می‌توان امیدوار بود که در سطح دولت نیز آن را عملیاتی سازد.

جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معیار سوم که از اهمیت بالایی برخوردار است، «راهبرد و استراتژی» یک دولت برای پیاده کردن اندیشه سلامت نظام اداری یا رفع تبعیض و فساد است، همین‌طور روش‌ها و مکانیسم‌هایی که ذیل آن استراتژی به صورت گام به گام برای عبور جامعه از گرداب این بیماری اقتصادی و مدیریتی می‌چیند.
 
احمدی در پایان تاکید کرد: آقای رئیسی حتی قبل از ورود به پاستور با یک طرح جامع برای «سالم‌سازی نظام مدیریتی» و «رفع شکاف دولت و جامعه» وارد کارزار انتخابات شد. اکنون این برنامه با همه جزئیاتش در معرض نگاه افکار عمومی و نخبگان قرار دارد و قرار است طی یک «زمان‌بندی و تقویم کاری» به صورت جزء به جزء پیاده شود.
 

 

انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *